Kolik Rusů je moc? Pod Alpami pro ně stanovili kvóty.

V letoviscích pod Alpami měli pocit, že je tam příliš ruských turistů. Tak pro ně stanovili kvóty.

Kitzbühel, Rakousko | foto: Profimedia.cz

Vynikající ruskou sopranistku Annu Netrebko Rakušané zbožňují, a vídeňská vláda jí dokonce udělila státní občanství, ačkoli operní diva skoro neumí německy. Ale podstatně horší je to s oblibou jejích krajanů v luxusním lyžařském středisku Kitzbühel, kde se usadila nejen například německá fotbalová legenda Franz Beckenbauer či módní tvůrce Werner Baldessarini, ale kde má pozemek a golfové hřiště také moskevský starosta Jurij Lužkov.

Příliv „novodobých carů“, jak návštěvníky z Ruska i Ukrajiny přezdívají hoteliéři, trochu místním natřepal život: Rusové sice utrácejí majlant, ale mnozí z nich prosluli také arogantním chováním, hlučnými pitkami a výtržnostmi.

10 procent ruských nocležníků

Majitelé hotelů proto zavedli neoficiálně takzvanou ruskou kvótu – deset procent ruských nocležníků, a dost. Kreml zuří, Vídeň se snaží vyžehlit nepříjemnou záležitost, pro kterou má však kupodivu moskevská centrála cestovního ruchu a další experti pochopení.

Teď, když sezona končí, situace se dva měsíce po vypuknutí uklidnila a „kvóta“ se prý reguluje sama. Rusové přesto šli do sebe. Pošramocenou pověst nejenom neukázněných turistů, ale také podnikatelů s podivnými praktikami má na Západě vylepšit další houf speciálních západních PR agentur, které inkasují milionové gáže. Prezident Vladimir Putin s tím začal již loni, nynější kritika ruských manýrů v Kitzbühelu iniciovala druhé kolo. Všem je ale jasné, že pouze reprezentativní časopisy o Rusku na nejlepším křídovém papíře neudělají Rusy oblíbenými.

Lavinu spustil jeden rozhovor a údajné pochybení rakouského rozhlasu. Nesprávně prý interpretoval výrok bývalé šéfky Kitzbühelského turistického svazu Renate Danlerové, která hovořila o limitu deseti procent pro ruské návštěvníky známého rakouského střediska.

„Kitzbühel chce mít mezinárodní rozmanitost návštěvníků, a nikoli padesát procent Rusů,“ zněl její výrok, který podpořil šéf kitzbühelské hotelové asociace Rupert Mayr-Reisch. Podle něho se tyrolské městečko nesmí stát baštou Rusů, kteří sem přijíždějí nejenom v hojném počtu, ale také prostřednictvím svých firem v zemích EU skupují nemovitosti. Když se provalilo, že existuje interní doporučení hotelové asociace neposkytovat více než deset procent ubytovacích kapacit ruským cestovním kancelářím, skandál byl na světě.

Pak přišly omluvy

„Musím se za Kitzbühel omluvit. Je to absurdní a krátkozraké!“ prohlásil prezident Rakouského svazu hoteliérů Sepp Schellhorn a zprávu o „ruské kvótě“ označil za „turistické tsunami“. V moskevské pobočce rakouské agentury Österreich Werbung se netrhly dveře i telefony a Rakušané v zahraničí čelili dotazům, zda se Rusové pod Alpami opravdu chovají tak špatně, jak se říká.

Úředníci, politikové i pracovníci v turistickém ruchu se horečně pustili do dementování. „Regulace prostřednictvím kvót na hosty neexistuje ani na Rusy, ani na jiné národy,“ uvedl šéf tyrolské agentury Tirol Werbung Josef Margreiter. Také tyrolský zemský hejtman Herwig van Staa jakékoli omezování počtu turistů odmítl a ujistil, že „všichni návštěvníci jsou pod Alpami srdečně vítáni“.

Kvóty pro Rusy

V rakouském Kitzbühelu začalo vadit, že na sjezdovkách a v hotelích je příliš Rusů. A tak hoteliéři stanovili tiše kvótu: Rusové mohou tvořit jen desetinu všech hostů. Byl z toho skandál, ale teď, na konci sezony, se ukazuje, že vyvolané pozdvižení bylo dost zbytečné, a navíc mělo pro Rusy i léčivé účinky.

Poněkud hluční

Problém otevřeli v Kitzbühelu s tím, že ruští turisté sice hodně utrácejí, ale mnozí se nechovají zrovna ukázněně. Potom následovaly ruské protesty a rakouské omluvy.

Jinde je vidí moc rádi

O podobných kvótách uvažují i ve švýcarském Svatém Mořici a na francouzském Azurovém pobřeží. Ukázalo se, že něco podobného není v cestovním ruchu vůbec neobvyklé. Naopak Rusy vřele vítají v německých a dalších švýcarských střediscích, přestože místy tvoří až 70 procent všech hostů.

Rusové v Česku

Loni bylo v Česku skoro 240 000 ruských turistů, což je o 29 procent víc než o rok dříve. Každý z nich tady utratil denně v průměru 100 dolarů, čímž patří k nejvíce utrácejícím cizincům. Navíc zde tráví nejvíce nocí. Stížnosti na jejich chování nejsou, takže kvóty nehrozí.

Příjmy kontra sympatie

Malebné Tyrolsko, které bude za rok také jedním z dějišť mistrovství Evropy ve fotbale, je pro Rusy i Ukrajince destinací číslo jedna především v zimní sezoně. Například ve střediscích Sölden a Mayrhofen se stali třetí nejsilnější národnostní skupinou. Přijíždějí sem nejenom na svahy, ale také slavit pravoslavné Vánoce a Nový rok, díky satelitu zde klidně mohou sledovat v přímém televizním přenosu novoroční zdravici ruského prezidenta. V rakouských hospodách s jídelníčky v azbuce se vaří boršč a zpívají tklivé slovanské písničky.

Celkově počet ruských i ukrajinských turistů v osmimilionové republice za poslední rok stoupl o 21,6 procenta. V Kitzbühelu tvoří pouze jedno procento (v zimní sezoně dvě procenta) všech hostů. „Kéž bychom jich tady měli desetkrát víc! Vždyť z toho žijeme,“ prohlásil Christian Harisch, mluvčí turistické centrály v Kitzbühelu, a poukázal na úbytek turistů v posledním období. „Ještě Rusům jednou poděkujeme.“

A nejsou to jenom alpské svahy, které lákají Rusy do Rakouska. Oblíbené jsou také návštěvy Vídně a Salcburku, nejenom kvůli široké kulturní nabídce, ale také kvůli nákupům. Nárůst ruských turistů zaznamenala rovněž česká centrála cestovního ruchu CzechTourism.

Na štědrost hostů s rubly, kteří si užívají doslova za každou cenu, si nejenom Rakušané stěžovat nemohou. Útraty výrazně plní místní pokladny. Podle statistiky utratí za den v průměru minimálně 250 eur, což třeba o českých lyžařích nelze říct ani omylem. Například Němec vydá za den 114 eur, Nizozemec asi 118 eur.

Avšak Rusové nešetří. Bydlí v nejluxusnějších hotelích, nakupují v nejluxusnějších buticích, baví se v kasinech, pití si objednávají bez ceníku a dávají velkorysé spropitné. Prostě ideální zákazníci. „Mám je ráda, nakupují ve velkém,“ libuje si Ingrid Wurzenrainerová, prodavačka butiku jedné luxusní francouzské firmy v Kitzbühelu.

Přesto mnozí Rakušané svraští obličej, jakmile uslyší „Grjusgot“. „Jsou sice superbohatí, ale často také superdrzí a hluční, zejména když se napijí. Mají špatné manýry,“ obhajují své rozhodnutí majitelé šestnácti z dvaceti čtyř- a pětihvězdičkových hotelů v Kitzbühelu, kterým je prý milejší spořádaný host s mnohem menší útratou než převaha jednoho národa.

Kvóty? Jsou pro každou zemi

Naopak v sousedním Německu zvýšený počet ruských turistů nikoho příliš neirituje.

V takovém Garmisch-Partenkirchenu běžně uslyšíte na sjezdovce i v hospodě ruštinu. Zdejší obchodníci si ruskou klientelu nemohou vynachválit a chovají se podle hesla Náš zákazník, náš pán: „Umíme připravit také ruské speciality a personál se slušně domluví rusky,“ řekl ředitel hotelu Best Western Peter Wolf. V Ga-Pa není výjimkou ani rusky mluvící personál v půjčovnách lyží, u vleků či v obchodech se suvenýry. Prospekty naleznete pochopitelně také v ruské verzi.

Lyže s diamanty za 40.000 Eur

I ve švýcarském Zermattu tvoří Rusové až 70 procent klientely. Kvůli invazi Rusů jsou zaměstnanci v cestovním ruchu nuceni šprtat ruská slovíčka. „Jen v první polovině roku 2006 k nám přijelo 160 tisíc Rusů, tedy o 20 procent více než v celém roce 2005. U těchto turistů nehrají peníze žádnou roli,“ potvrzuje Roger Waber z turistické centrály Schweiz Tourismus a dodává: „V jednom butiku se okamžitě prodaly lyže poseté diamanty za 40 tisíc eur. Koupil je samozřejmě Rus.“

Rakouské velvyslanectví v Moskvě se snažilo zmírnit dojem, že jsou ruští turisté na alpských svazích nevítaní hosté. „Jsme moc rádi, že k nám přijíždějí ruští hosté,“ prohlásil mluvčí ambasády Hannes Schreiber. Hoteliérů z Kitzbühelu se však překvapivě zastala ruská centrála cestovního ruchu: „V lepších rakouských hotelích běžně existují kvóty pro všechny země. Proč by mělo být Rusko výjimkou? Sice nás zaráží, že taková kvóta byla zavedena až nyní, ale nevnímáme to jako diskriminaci,“ uvedla mluvčí centrály Irina Tjurinovová.

Kvóty pro Rusy i ve Švýcarsku a na jihu Francie

Také podle expertů není kvóta ničím výjimečným. Hotely mají právo regulovat si počty nocležníků podle zemí. Diskutovat o tom na veřejnosti však asi není nejvhodnější. Jaké pozdvižení to vyvolá, ukázal také případ z Kitzbühelu, který není jediným střediskem, kde by uvítali méně ruských hostů. Své antipatie netají například švýcarský St. Moritz, kde také existuje kvóta pro ruské turisty. Po té pošilhává i jih Francie, tam přijíždí ročně asi sto tisíc Rusů, většina na Azurové pobřeží.

Menší sympatie na západě Evropy, které ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil za diskriminaci, nicméně neodradily jeho spoluobčany, aby do Rakouska a dalších zemí jezdili v čím dál větším počtu. Z nějaké kvóty si vrásky nedělají. Kdyby na ně náhodou nezbyl hotelový pokoj, půjdou prostě do vlastního.

Mnozí Rusové si totiž nemovitosti rovnou kupují, jako například miliardář Roman Abramovič, majitel fotbalového klubu Chelsea, který si za patnáct milionů eur pořídil vilu u jezera Attersee nedaleko Salcburku a ve Vídni za 27 milionů eur ještě koupil prý celý dům na elegantní nákupní třídě Kohlmarkt. Ačkoli Rusové jako občané nečlenské země EU nemají v Tyrolsku nárok na koupi nemovitostí, postačí, když má jejich firma či nadace pobočku v evropské zemi.

Saint Tropez

St.Moritz

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...