Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kolem Horské Kvildy na běžkách

  15:22aktualizováno  15:22
Krajina kolem Horské Kvildy na Šumavě patří v Česku k nejkrásnějším. Navíc sluncem nasvícené bílé pláně jsou ideálním terénem pro rodinné běžkařské vyjížďky – nemáte se kam ztratit, žádné kopce, jen pohled na kus romantické přírody, zachumelené chalupy a ideální stopa.

Filmařský ráj
Pokud chceme vidět přece jen o trochu víc, pak se můžeme vypravit na asi 16 km dlouhý výlet – tam už přece jenom občas bude i nějaký ten výstup a sjezd, vyžadující trochu šikovnosti.

Začínáme na Kvildě, jedné z nejvýše položených šumavských obcí (1065 m) – jezdí sem autobus, dá se tu i dobře zaparkovat. Drobné pahorky jsou vlastně hromady propraného materiálu, sejpy po rýžování zlata. Stojí tu pseudogotický kostel sv. Štěpána z let 1891–1894, je pokrytý šindelem, což je pro Šumavu dost typické.

Pokud se tady ocitnete poprvé, bude vám i tak Kvilda možná dost povědomá – právě tady se natáčel film Král Šumavy nebo "mladší" filmy, Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem.

Z Kvildy vyrazíme po cestě z dolní části obce (sleduje ji i letní žlutá turistická značka) přes místní část Vilémov, mírně stoupáme Kvildským lesem a opatrně sjedeme do údolí Olšovky – to je náročnější úsek. Stopa se tady trochu odchyluje od značky, ale brzy se vracíme. Vystoupáme lesem a pak pohodlně pokračujeme k okraji porostu na rozcestí U Starých Hutí.

Louka pod námi se svažuje k Novým Hutím, je tu několik vleků a terénů různých stupňů obtížnosti. Do východní stráně se dopoledne opírá slunce, dopřejeme si chvilku odpočinku – pak z rozcestí pokračujeme vyjetou stopou (a po zelené turistické značce) k severu, po okraji lesa, nakonec krátce sjíždíme a prakticky po rovině dorazíme k rozcestí Pláně – je tu křižovatka silnic a parkoviště.

Mapku trasy výletu (MF DNES, repro: SHOCART) si stáhněte ZDE

Zastávka u Vydřího mostu
Otočíme se vlevo a stoupáme po červené značce (a cestě využívané lyžaři) k rozcestí u Zlaté studny. Je tu informační tabule, odpočívadlo. Od roku 1799 zde byla v provozu sklářská huť produkující duté sklo a pateříky (kuličky do růženců). Sklo se tady nejen foukalo, ale i malovalo. Ve zdejší huti se mj. vyučil Andreas Hartauer, lidový muzikant, autor skladby Tam v krásné Šumavě. Huť se udržela až do roku 1880, nejdéle v oblasti.

Z rozcestí zatočíme vlevo – naši další stopu sleduje i modrá značka. Pohodlně projíždíme lesem (pod námi je vlastně  silnička), v závěru již otevřeným terénem klesáme k Vydřímu mostu, tradičnímu odpočinkovému a občerstvovacímu místu na lyžařské magistrále.

S šumavskýmni pláněmi kolem Kvildy je spojeno spousta zajímavých a smutných příběhů.

V bývalém Polaufově hostinci (dnes ubytovací zařízení) na Horské Kvildě začíná děj Klostermannova románu V ráji šumavském. V povídce Bílý samum pak můžeme číst o skutečné události – na cestě mezi Kvildou a Horskou Kvildou zahynulo ve sněhové vánici 26 dětí, povídka Zmizela pak vypráví o staré léčitelce Apoleně, kterou pohltila Jezerní slať.

Odtud se můžeme pustit vpravo k Horské Kvildě nebo přejet silnici a dát se některou ze stop vlevo ke Kvildě. Přidržíme-li se silnice, pak dospějeme k informační tabuli u Jezerní slati (stopy však vedou i podél "odvrácené" strany cenné lokality).

Jezerní slať patří k nejvýznamnějším na Šumavě, je typickým rozvodnicovým rašeliništěm v mělkém sedle. Rašelina, která se těžila až do roku 1934, dosahuje hloubky 8 m. Roste tu kleč, bříza zakrslá, borovice blatka. Od roku 1974 je v provozu naučná ministezka se 120 m dlouhým povalovým chodníkem a vyhlídkovou věží – v zimě je ovšem lokalita nepřístupná.

Od Jezerní slati pokračujeme po rovině a v závěru otevřeným terénem mírně z kopce, před námi zasněžené panoráma Kvildy, cíl putování.

Běžkaři na Horské Kvildě

Autoři: ,Nejčtenější

Češi si v Astaně oblékli „boratovské“ plavky, skončili ve vazbě

Zelené plavky proslavil filmový snímek Borat z roku 2006 s hercem Sachou...

Skupina Čechů se chtěla z žertu vyfotit v kazašské Astaně v kultovních zelených plavkách, kterými zemi proslavil...

Je to tady! E-kola naplno vtrhla na cyklostezky i do terénu

Moderní e-kolo Specialized Turbo Vado 4.0 pro jízdu po městě i pro výlety po...

Měl jsem pekelný sen. Sešla se naše parta na bikovou půldenní vyjížďku. „Doufám, že na vás nebudeme čekat,“ obrací se...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...Další z rubriky

Kde se dá koupat na sněhu a bobovat jako mistr. Tip do neobjevené Itálie

Každý rok iglú ve Speikbodenu roztají a každý rok tu postaví nové. Ráz...

Jen pár hodin cesty autem na jih leží region Jižní Tyrolsko, který láká na nádherné sjezdovky až do druhé poloviny...

Dřevěné lyže jsou nestárnoucí hit, říká cestovatelka. Skládá o nich básně

Mandulová s kamarády pravidelně vyráží na historických lyžích na přechod...

Stopem projela americký západ, Rusko, Tibet i Indii. Zlezla velikány v Andách, Karakoramu i Ťan Šanu. A před několika...

Větší areály slibují lyžování do konce března, menší už skončily

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Zatímco většina menších či níže položených lyžařských středisek už ukončila provoz, velké skiareály nabízejí...Najdete na iDNES.cz