Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Koho a proč inspiroval El Greco

  10:55aktualizováno  10:55
Londýnská Národní galerie hostí díla El Greka, jenž je mnohými považován za otce moderního malířství. Expozice čítá osmapadesát děl tohoto španělského manýristy. Otevření výstavy předcházela v britském tisku debata, zda El Greco byl, či nebyl předchůdcem abstraktního malířství.

Ve své době oblíbený a vyhledávaný malíř byl po své smrti roku 1614 postupně zapomenut a znovu objeven až koncem 19. století nastupující generací moderních malířů. Měl ovlivnit kupříkladu Cézanna, Velázqueze, Maneta, Picassa. Do jaké míry by tedy El Greco mohl být považován za otce moderního malířství? A do jaké míry je jeho originální styl "pouhou" syntézou byzantských počátků a zkušeností, jichž později ve světě nabyl?

Byzantské počátky
Narodil se roku 1541 na Krétě, která byla tehdy pod nadvládou Benátek. Začínal jako malíř byzantských ikon, pro něž byla příznačná strnulost postav, abstraktnost prostoru, monumentálnost draperií, rituální nálada. I přes četné vlivy, kterým byl El Greco později vystaven, si "byzantské" rysy ve své tvorbě uchoval.

Nejvýznamnějším, v londýnské Národní galerii vystavovaným obrazem představujícím El Grekovo krétské období, je obraz sv. Lukáše. Ukázkově kloubí El Grekovu malířskou zručnost v zobrazování ikon a již nesmělé pokusy o napodobení benátského stylu malby. Sv. Lukáš maluje Panenku Marii, která zde reprezentuje byzantskou tradici. El Greco se na tomto obraze sice směle pokusil o asimilaci renesanční malby, ale pořád ještě je u obou zobrazovaných postav patrná strnulost, příznačná právě pro ikony, a také "pokřivené" vnímání prostoru jako by sv. Lukáš i jeho paleta s barvami viseli ve vzduchu.

Pouť za kariérou
Ambice stát se uznávaným malířem nutila El Greka opustit rodnou, poměrně izolovanou Krétu. Nejprve odešel do Benátek, kde se seznamoval s díly Tintoretta a Veronese. El Grekova nevyvážená kompozice se připisuje právě vlivu Tintorettově, kdežto odVeronese prý převzal některé technické triky, například bílý tah štětcem přes zorničku, jímž vzniká dojem plačícího oka. To lze na přehlídce v britské metropoli pozorovat u obrazu Kristus svlékán z roucha.

Benátky však byly pouhou zastávkou na El Grekově cestě za kariérou. Jeho další destinací byl Řím. Spatřil dílo Michelangela a pustil se do studia architektury. To je později patrné třeba na obraze Vyhnání kupců z chrámu, na němž se u El Greka poprvé objevuje chrámové pozadí. V Římě však měl vedle zbožňovaného Michelangela malou šanci na uplatnění. Doputoval tedy do Španělska, kde král Filip II. vyhlásil jakýsi konkurz na dekoraci Escorialu. S obrazem Adorace jména Ježíš - též je v Londýně k vidění - však u zbožného krále Filipa neuspěl.

Usadil se v nedalekém městečku Toledo. Tam se brzy stal vyhledávaným malířem nejen obrazů s náboženskou tematikou, nýbrž i portrétů, z nichž dva nejznámější na výstavě nechybějí. Portrét kardinála Nina de Guevara zjevně ovlivnil El Grekova nástupce Velázqueze - avšak jeho kardinál nedosahuje takové intenzity výrazu. Ani křičící kardinál Francise Bacona, jakási mutace Nina de Guevary, není tak působivý jako podobizna od El Greka. Zdánlivě nevinně pohozený dopis zvyšuje napětí daného okamžiku a divák může nad jeho obsahem pouze spekulovat.

Druhým významným portrétem je zpodobení Fraye Hortensia Felixe Paravicina, který byl kazatelem Filipa III. i Filipa IV., básníkem, humanistou, ale především věrným přítelem El Greka. Kontroverzním obrazem na londýnské přehlídce je Žena s kožešinou, u níž se El Grekovo autorství zpochybňuje. K rozřešení má dojít po skončení expozice, kdy obraz bude podroben zevrubnému zkoumání.

Otázka, jež zůstává
Nač tedy navázali malíři o několik století později? Na expresivnost, plastičnost, dramatickou kompozici? Zdá se, že v celé debatě o El Grekovi coby protokubistovi se až příliš mnoho pozornosti věnuje formální stránce jeho obrazů. Není pochyb, že El Greco pohrdal prostorovým iluzionismem, charakteristickým pro renesanční umění, že mu neskonale víc šlo o dynamiku, pohyb, zhmotnělost zobrazovaných postav. Anatomická deformace těl a jejich prodlužování sice působí nerealisticky, až nadpřirozeně, nikdo však nemůže s jistotou tvrdit, že tím El Greco vědomě položil základy abstrakce.

Vincent Kramář považuje za moderní takové umění, které "revolucionuje ze základu ducha i srdce". El Grekovy obrazy zajisté jistý moderní výraz obsahují. Otázkou však zůstává, zda jeho modernost spočívá ve vědomém rozbíjení dobových konvencí, či pouze ve věrném zobrazování biblických výjevů, což mu umožnilo oprostit se od tehdejších příkazů figurativní malby a věnovat se výhradně duchovnímu vyznění obrazů.

KARDINÁL FERNANDO NINO DE GUEVARA. Olej na plátně, 1596-1600, 171x108 cm. Mistrovské dílo El Grekova portrétního umění. Zachycuje intenzivní výraz, chlad a zároveň znepokojení ve tváři velkého generálního inkvizitora.

Autoři:Nejčtenější

Češi si v Astaně oblékli „boratovské“ plavky, skončili ve vazbě

Zelené plavky proslavil filmový snímek Borat z roku 2006 s hercem Sachou...

Skupina Čechů se chtěla z žertu vyfotit v kazašské Astaně v kultovních zelených plavkách, kterými zemi proslavil...

Je to tady! E-kola naplno vtrhla na cyklostezky i do terénu

Moderní e-kolo Specialized Turbo Vado 4.0 pro jízdu po městě i pro výlety po...

Měl jsem pekelný sen. Sešla se naše parta na bikovou půldenní vyjížďku. „Doufám, že na vás nebudeme čekat,“ obrací se...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...

Další z rubriky

TripAdvisor upozorňuje na hotely, kde došlo k sexuálnímu obtěžování

Server TripAdvisor bude označovat hotely, kde došlo k sexuálnímu obtěžování....

Do boje proti sexuálnímu obtěžování se zapojuje i populární cestovatelský portál TripAdvisor, který se rozhodl...

Bělehrad je těžkotonážní balkánský válec, jehož síle podlehnete

Bělěhrad je jako tavící kotel Balkánského poloostrova. Nebude to trvat dlouho a...

Metropole Srbska u našich cestovatelů dlouho platila za nutnou dopravní komplikaci při rychlém přesunu do Řecka. A mezi...

VIDEO: Bohyně úsvitu ozářila nebe nad Aljaškou do zelena

Oslnivá záře osvítila nebe nad Aljaškou do zelena

Ranní nebe nad městem Anchorage na Aljašce se tento týden zabarvilo do zelena. Nádhernou polární záři mohli sledovat...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.