Loňská laureátka Pavla Tesařová zahraje na zahajovacím koncertě houslové soutěže

Loňská laureátka Pavla Tesařová zahraje na zahajovacím koncertě houslové soutěže | foto: Kudy z nudy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Kocianova houslová soutěž v Ústí nad Orlicí s novým patronem

První týden v květnu se tradičně ponese v duchu vážné hudby a mladých houslových talentů. Portál Kudy z nudy vás zve jedinečnou hudební událost – festival Kocianovo Ústí.

Houslová škola v akci

V Ústí nad Orlicí se uskuteční již jedenáctý ročník oblíbené kulturní akce nesoucí jméno po jednom z nejvýznamnějších představitelů české houslové školy, Jaroslavu Kocianovi. Souběžně s hudebním festivalem Kocianovo Ústí bude probíhat ve dnech 4. až 6. května také uznávaná mezinárodní hudební soutěž pro mládež do 16 let.

Uměleckým ředitelem letošního ročníku se stal Pavel Šporcl

Letos v dubnu byl oficiálně ohlášen nový umělecký ředitel festivalu a patron Kocianovy houslové soutěže – stal se jím známý hudební virtuóz Pavel Šporcl. Jeho spojení s festivalem není náhodné. V roce 1986 se stal laureátem slavné orlickoústecké Kociánovy houslové soutěže. Od té doby se z Pavla Šporcla stal oceňovaný umělec, který ve svém oboru patří v Česku nejžádanějším.

Samotný program hudebního festivalu odstartuje 3. května a návštěvníci se až do 7. května mohou těšit na každodenní dávku koncertů významných umělců. Jednotlivé části festivalu proběhnou na třech místech města – v Hernychově vile, Roškotově divadle a v Chrámu Nanebevzetí Panny Marie.

Hvězdy houslového smyčce

Těšit se samozřejmě můžete na Pavla Šporcla, který doprovodí některé umělce nebo vystoupí sólově za doprovodu Collegia českých filharmoniků v rámci pátečního koncertu s názvem Bacha na Šporcla. Mezi umělce, kteří vystoupí na dalších koncertech, patří například slovenský akordeonista Vojtech Szabó či rumunský houslový virtuóz a laureát Kociánovy houslové soutěže z roku 1990 Alexandru Tomescu. Součástí festivalu je tradičně i zahajovací a závěrečný koncert Kocianovy houslové soutěže. Toho prvního se ujme vítězka loňské soutěže Pavla Tesařová, kterou doprovodí Komorní filharmonie Pardubice.

V houslovém klání, které proběhne v prostorách Základní umělecké školy Jaroslava Kociana, se utká 44 houslistů z celkem dvanácti zemí celého světa. Mezi soutěžícími budou například účastníci z Kanady, Norska, Švýcarska, Ruska nebo Mongolska. Soutěž bude mít čtyři věkové kategorie a vystoupení bude hodnotit mezinárodní porota, kterou povede houslový virtuóz, dlouholetý primárius Kociánova kvarteta a pedagog pražské AMU Pavel Hůla.

Kudy z nudy

Hudba a architektura

Pokud se do Ústí nad Orlicí chystáte, prohlédněte si důkladně některá z míst, na kterých se festival odehrává. Jde o umělecky i historicky významná místa! Kupříkladu secesní Hernychova vila vznikla v letech 1906-07 a vybudovat si ji nechal tamní textilní podnikatel Florián Hernych jako rodinné sídlo. Vila nabízí bohatství štukatury, architektonických nápadů a zajímavý interiér. Potěší vás určitě i restaurace a zpřístupněná zahrada.

Architektonicky cennou stavbou je i Roškotovo divadlo, které získalo jméno po svém autoru – Kamilu Roškotovi. Český Corbusier, jak byl Roškot pro svou zálibu ve funkcionalismu nazýván, divadlo vybudoval v letech 1935 -36. Stavba se objevuje v odborné literatuře a byla nominována v soutěži „10 století architektury“ v kategorii 20. století.

Pozoruhodnou stavbou je i barokní Chrám Nanebevzetí Panny Marie, který svou podobu získal v letech 1770 -1776. Stavitelem kostela byl Jakub Pánek, průčelí je dílem Alexia Cyriaka. V kostele je uctíván oltářní obraz Nanebevzetí Panny Marie, který na tomto místě měl být už v roce 1468.

Pokud se do Ústí nad Orlicí nechystáte a přesto máte houslovou hudbu rádi, zastavte se například 11. května 2016 v Praze na Benefičním Koncertě pro Diakonii, který pořádá Pavel Šporcl. Poslechnout si můžete skladby Johanna Sebastiana Bacha a Nicoly Paganiniho. Koncert proběhne na pražských Vinohradech, v sále Československé církve evangelické v Korunní ulici. Výtěžek poputuje na úpravu zahrady pro klienty střediska Diakonie Praha na Praze 13.

Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz