Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ko Chang: kde život je pláž...

aktualizováno 
Možná je to poslední thajský ráj, jaký hledal Leonardo DiCaprio ve filmu Pláž. Když vyrazíte se slonem do džungle, máte sice pod sedátkem velký barevný deštník, ale přesto je kolem vás skoro opravdový prales. Žádná zahradnická náhražka. Když chcete samotu na pláži, máte ji mít přímo robinsonovskou. A nemusíte kvůli tomu šplhat po útesech.

Ko Chang, česky Sloní ostrov, je opravdu krásný a ještě to není turistická továrna. Může za to jeho poloha: protože z Kambodže, kde to dlouho vřelo, je sem co by kokosovým ořechem dvakrát dohodil, ostrov byl ještě před nějakými sedmi osmi lety zcela uzavřen.

První turisté, kteří sem potom přišli, tady žili opravdu jako Robinsoni. Teď tady ten, kdo hledá komfort, bude zcela spokojen. Ale i jeho přesný opak s duší tuláka, jenž hledá romantiku a únik od autobusů s turisty, bude spokojen také, protože turistická centra jsou tady jen jako tečky na mapě. První silnici tady postavili teprve v roce 2001.

A tak Ko Chang, druhý největší ostrov Thajska, je zatím něčím zcela výjimečným. Jsou tady stále dlouhé písečné pláže, kde nenajdete ani nohu, přestože občas narazíte na opuštěnou houpačku, která visí z kokosové palmy.

Fotky z Ko Chang najdete ZDE

Moře prý tady má zcela ojedinělý tyrkysový odstín, což sice může být jen reklamní slogan, ale při pohledu na vlny tomu rádi uvěříte. A zcela potvrzený fakt je, že sedmdesát procent hornatého povrchu ostrova tvoří původní tropický prales, který je nejlepší v celém Thajsku a zřejmě i v celé jihovýchodní Asii. Protože sem nikdo dlouho nesměl, podvodní svět je skoro netknutý. Výborně se tady jí, protože moře je všude nedaleko.

A to nejlepší nakonec: v období mimo hlavní sezonu tady jdou ceny ubytování až o čtyřicet procent dolů. No není to ráj?

Zajímavé tipy

RYBÁŘSKÁ VESNICE

Vesnice Bang Bao je romantika sama - dokud nenakouknete do domků, jež stojí nad mořem na kůlech. Jsou dřevěné a vypadají jako před sto lety. Chodí se po molech, všude se suší sítě, voní smažené ryby a místo závěsů tam mají mušličky navlečené na šňůrkách.

Vnitřky domů, to už je jiná! Sedačky, televize. Na jedné zdi je vidět, jak si v tropech představují romantiku: mají tam fotografii zasněženého Matterhornu a jakési vesničky s rybníkem, husami a kostelíkem. Vypadá to česky nebo bavorsky.

JAK HOUPE SLON

Nejkrásnější pohled na svět je ze sloního hřbetu, poopraví autora známého výroku ten, kdo si vyjede na slonovi. Slon se pohupuje jako bárka a kráčí vpřed jako parní válec. Ani rychlost není větší. Aspoň si stihnete trhat tropické ovoce přímo ze stromů. Ale většinou je budete stejně muset odevzdat svému slonovi, protože je mlsný a věčně hladový.

Když se vrátíte, nespěchejte pryč: ve sloním útulku mají i slůně jménem Charlee, které hraje na harmoniku, dělá stojku na předních a líbá ruku.

DŽUNGLÍ K VODOPÁDU

Když člověk konečně přijde k vodopádu Klong Prao, řekne si, že už viděl větší. Ale tenhle má výhodu: pod ním je krásná tůň se sladkou vodou, kde se ochladíte, protože k vodopádu jdete džunglí. Vede tam sice stezka, ale pokud člověk nechce vyrazit do opravdového pralesa, získá aspoň dojem, jak taková džungle vypadá.

ŽIVOT JE PLÁŽ

Když ležíte na pláži, nevíte, jestli se máte koukat na moře, nebo do vnitrozemí. Obojí vypadá dost dobře. Pravda je, že Ko Chang má jedny z nejhezčích pláží Thajska. Jedna z nich, zvaná Pláž bílého písku, patří prý dokonce k desítce nejlepších na světě. Ale byly tam i hezčí. V každém případě vždy máte jistotu, že nemusíte nikoho překračovat, protože tam nikoho nepotkáte.

JÍDLO

Na Ko Changu mají nejlepší jídlo na světě. Logika věci je jasná: říká se, že thajská kuchyně je úplně nejlepší na světě, tady však měli nejlepší jídlo, na jaké jsme v zemi narazili. Bylo ostré, ale zase ne tolik. Většinou to byly dary moře a ryby a rafinované sladkosti.

JAK SE TAM DOSTAT

Na ostrov jezdí několikrát denně trajekt z pobřežního města Trat. Plavba trvá asi dvacet minut. Do Tratu se lze dobře a pohodlně dostat z Bangkoku. Na Ko Chang si mohou na výlet vyjet turisté, kteří tráví dovolenou na ostrově Ko Samet či v Pattáji. Pokud jde o české turisty, pobyt přímo na Ko Changu nabízejí Čedok, Siam Travel, Marco Polo a Eso Travel.

 

Z Pláže bílého písku, která prý patří k nejlepším na světě, je panenská džungle skoro na dosah ruky

DŽUNGLÍ K VODOPÁDU. Když člověk konečně přijde k vodopádu Klong Prao, řekne si, že už viděl větší. Ale tenhle má výhodu: pod ním je krásná tůň se sladkou vodou, kde se ochladíte, protože k vodopádu jdete džunglí. Vede tam sice stezka, ale pokud člověk nechce vyrazit do opravdového pralesa, získá aspoň dojem, jak taková džungle vypadá.

ŽIVOT JE PLÁŽ. Když ležíte na pláži, nevíte, jestli se máte koukat na moře, nebo do vnitrozemí. Obojí vypadá dost dobře. Pravda je, že Ko Chang má jedny z nejhezčích pláží Thajska. Jedna z nich, zvaná Pláž bílého písku, patří prý dokonce k desítce nejlepších na světě. Ale byly tam i hezčí. V každém případě vždy máte jistotu, že nemusíte nikoho překračovat, protože tam nikoho nepotkáte.

Rybář na thajském ostrově Ko Chang

JAK HOUPE SLON. Nejkrásnější pohled na svět je ze sloního hřbetu, poopraví autora známého výroku ten, kdo si vyjede na slonovi. Slon se pohupuje jako bárka a kráčí vpřed jako parní válec. Ani rychlost není větší. Aspoň si stihnete trhat tropické ovoce přímo ze stromů. Ale většinou je budete stejně muset odevzdat svému slonovi, protože je mlsný a věčně hladový. Když se vrátíte, nespěchejte pryč: ve sloním útulku mají i slůně jménem Charlee, které hraje na harmoniku, dělá stojku na předních a líbá ruku.

Nejkrásnější pohled na svět je ze sloního hřbetu, poopraví autora známého výroku ten, kdo si vyjede na slonovi. Slon se pohupuje jako bárka a kráčí vpřed jako parní válec. Ani rychlost není větší. Aspoň si stihnete trhat tropické ovoce přímo ze stromů. Ale většinou je budete stejně muset odevzdat svému slonovi, protože je mlsný a věčně hladový. Když se vrátíte, nespěchejte pryč: ve sloním útulku mají i slůně jménem Charlee, které hraje na harmoniku, dělá stojku na předních a líbá ruku.

Vesnička Bang Bao na thajském ostrově Ko Chang

RYBÁŘSKÁ VESNICE. Vesnice Bang Bao je romantika sama - dokud nenakouknete do domků, jež stojí nad mořem na kůlech. Jsou dřevěné a vypadají jako před sto lety. Chodí se po molech, všude se suší sítě, voní smažené ryby a místo závěsů tam mají mušličky navlečené na šňůrkách. Vnitřky domů, to už je jiná! Sedačky, televize. Na jedné zdi je vidět, jak si v tropech představují romantiku: mají tam fotografii zasněženého Matterhornu a jakési vesničky s rybníkem, husami a kostelíkem. Vypadá to česky nebo bavorsky.

Thajská kuchyně. Na Ko Changu mají nejlepší jídlo na světě. Logika věci je jasná: říká se, že thajská kuchyně je úplně nejlepší na světě, tady však měli nejlepší jídlo, na jaké jsme v zemi narazili. Bylo ostré, ale zase ne tolik. Většinou to byly dary moře a ryby a rafinované sladkosti.

Z Pláže bílého písku, která prý patří k nejlepším na světě, je panenská džungle skoro na dosah ruky

Autoři: ,
Nejčtenější

Na západě Francie se můžete přes Airbnb ubytovat třeba v letadle.
Recept na nudu na cestách. Noc v letadle, věži či perníkové chaloupce

Sdílená ekonomika nerezonuje jen v oblasti služeb pro přepravu osob, ale také na poli krátkodobého ubytování. Celosvětová platforma Airbnb získává stále více...  celý článek

Tak samozřejmě, polévání slečen v bikinách šampaňským je přesně to, o čem muži...
Ostrov bude plný sexu, drog a alkoholu, láká na svou dovolenou agentura

Neomezený sex, dvě dívky denně, vstřícný postoj k drogám, alkoholu a jídla, co hrdlo ráčí. Čarokrásné pláže, party na jachtě. Ony čtyři dny na soukromém...  celý článek

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Pohodová atrakce na řeckém ostrově

Na Korfu je jedna z nejmenších přistávacích ranvejí v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora...  celý článek

Jezero Como patří k těm lokalitám, kam se dá z Česka snadno zaletět na víkend....
Kam létat v zimě: k moři v Maroku se dá dostat už za pětistovku

Nebe nad Evropou nikdy nebylo tak plné, ceny za leteckou dopravu tak nízké a pro cestovatele z Česka se nově přibližují i některé destinace, do kterých...  celý článek

Kotelský potok pramení ve Velké Kotelní jámě nedaleko Vrbatovy boudy a táhne se...
Vodí turisty na zapomenuté stezky Krkonoš, zná cesty budařské i dřevařské

Jana Tesařová v Krkonoších rozplétá pavučinu horských pěšin, svážnic, stezek a zanikajících chodníků. Pronikla až do míst, o kterých se návštěvníkům hor ani...  celý článek

Další z rubriky

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Pohodová atrakce na řeckém ostrově

Na Korfu je jedna z nejmenších přistávacích ranvejí v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora...  celý článek

Pfaffenstein a königsteinská pevnost, tentokrát ze Spitzsteinu.
Liduprázdnou pustinou Labských pískovců do Saského Švýcarska

I v profláknutém Saském Švýcarsku se dají najít velice přitažlivá místa, kam masový turismus stále ještě nezatnul svůj drápek. Ba naopak. Na této dobrodružné...  celý článek

Na západě Francie se můžete přes Airbnb ubytovat třeba v letadle.
Recept na nudu na cestách. Noc v letadle, věži či perníkové chaloupce

Sdílená ekonomika nerezonuje jen v oblasti služeb pro přepravu osob, ale také na poli krátkodobého ubytování. Celosvětová platforma Airbnb získává stále více...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.