Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klokani už jsou i v Africe. Přinesla je tam globalizace

  14:25aktualizováno  14:25
Musíme být lepší než konkurence a nabídnout turistům něco navíc. Hrochy a krokodýly tady v Africe dělá každý, vysvětluje místní řezbář skladbu svých výrobků. Afrika sice většinou zůstává stranou světového dění, přesto i tady znatelně zaúřadovala globalizace.

Africkým řezbářům už práci ulehčují i modernější nástroje | foto: Tomáš Nídr, MF DNES

Americká limonáda vytlačila z trhu místní nápoje, benzinky mají stejná loga jako ty v Evropě, ve městech se můžete najíst v rychlých občerstveních notoricky známých značek a silnicím vládnou japonská vozidla. Přesto pro mě globalizaci v Africe neztělesňuje Coca-Cola, Shell, McDonald´s ani Toyota, ale vyřezávaný klokan.

Přišel jsem na to v zambijské vesnici Makuni, ve které se většina mužů kvůli turistické poptávce po suvenýrech věnuje řezbářství. Samotné Makuni s kulovitými hliněnými chýšemi, s mangovníky obsypanými plody a frontou dětí u jediného vodovodního vývodu žádnou atrakcí pro masy není. Ale i z vesnice je vidět na obloze "kouř" páry, který vytvářejí řítící se hektolitry Viktoriiných vodopádu, jež leží deset kilometrů odsud. Tato podívaná na řece Zambezi je jednou z nejnavštěvovanějších oblastí v Africe, takže o klientelu je postaráno.

V přístřešku uprostřed vesnice skupinka deseti mužů vyřezává z tvrdého teakového dřeva zvířecí figurky. Práce je to těžká, i když už ji ulehčují dříve nevídané nástroje jako vrtačka nebo bruska na elektriku. Je to mužská profese, ženy pak africký kýč mohou u vstupu k Viktoriiným vodopádům nabízet musungům, jak místní říkají bělochům. Nosorožci, žirafy, zebry či sloni (vyrobeni s vyndavacími kly, aby si návštěvníci chobotnaté suvenýry nepolámali v batozích) dokážou makunské rodiny zaopatřit mnohem lépe než namáhavá robota na poli.

Koala u Viktoriiných vodopádů

Kouknu se pod nožík chlapíkovi v modročerně pruhovaném dresu Interu Milán (mimochodem láska k fotbalovým šampionům z Evropy je také ukázkovým příkladem globalizace). V rukou se mu rodí zvíře, jehož tvary mi přijdou známé… Ale vždyť je to medvídek koala! A ten přece v Africe nežije.

Pohlédnu do krabice, která leží u nohou dalšímu mladíkovi. Na sebe se v ní vrší ptakopyskové. A kluk v černém tričku právě smirkovým papírem uhlazuje tvary klokanovi. Australští živočichové, ač je zdejší lidé nikdy nemohli v reálu spatřit, vypadají jako živí.

Jak je to možné? Á, tamhle je zdroj inspirace. Muž s rozhalenou košilí právě důkladně studuje podobu mývala z fotografií ve velké obrázkové knize a na sešlý papír načrtává svoji představu, jak ho ostatní mají vyrábět sériově.

Ptám se ho, jak je napadlo nabízet návštěvníkům černého světadílu se specifickou faunou sošky zvířat, která žijí na jiných kontinentech. Čtyřicátník ležérně odpovídá: "To víš, globalizace." A pak pln podnikatelského elánu dodává: "Musíme být lepší než konkurence a nabídnout turistům něco navíc. Hrochy a krokodýly tady v Africe dělá každý."

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Z Machu Picchu vykázali evropské turisty, fotili se s odhaleným pozadím

Machu Picchu v Peru

Správa archeologické památky Machu Picchu vyloučila z areálu tři evropské turisty, kteří se na místě fotografovali s...

Najdete na iDNES.cz