Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kleť: z nejstarší kamenné rozhledny střední Evropy uvidíte i Dachstein

aktualizováno 
"Jé, Temelín! Zlatá Koruna! A Krumlov! Hele táta a dává si už druhý, tak proto nechtěl nahoru..." Z kamenné rozhledny na Kleti, nejvyšší hoře Blanského lesa, lze zahlédnout leccos. Na podzim za jasného počasí i rakouské Alpy. A z nejvýše položené hvězdárny u nás třeba i kometu nebo skvrny na Slunci.

Kleť - na vrcholu chata, rozhledna a vlevo v pozadí vysílač | foto: Vratislav KonečnýiDNES.cz

Krásné výhledy

Kleť (1 083 m) a její okolí láká turisty jako magnet po celý rok, hlavně kvůli nádhernému panoramatickému rozhledu. Kromě Novohradských hor, Šumavy, Středočeské pahorkatiny, Brd, okraje Českomoravské vrchoviny, Třeboňské a Českobudějovické pánve můžete při dobrém počasí spatřit v dálce i alpské vrcholy Dachstein či Grossglockner.

Nahoru se dostanete po turistických trasách z různých míst, z Českého Krumlova, Holubova, Křemže, Zlaté Koruny, Brloha... Nebo se můžete nechat z Krasetína vyvézt na vrchol lanovkou. Jednosedačka, dlouhá 1 792 metrů, překoná během 15 minut převýšení 383 metry.

Dojezd do horní stanice lanovky na Kleti

Dojezd do horní stanice lanovky na Kleti

Alpy z Kleti

Alpy z Kleti. Autor: Miloš Tichý - Observatoř na Kleti

Pod lanovkou vede úzkým průsekem cesta, kterou se ženou nahoru i dolů ti zdatní, vysportovaní nebo spořiví. Pokud se nenajde nějaký halekálek, jedete v téměř relativním tichu krásným vzrostlým lesem. Od horní stanice jsou to k chatě s rozhlednou asi tři minuty. Tady už to povětšinou hlaholí, někteří na zahrádce restaurační chaty, jiní z ochozu, další se vracejí či vydávají ke hvězdárně.

Nejstarší rozhledna v novém kabátě

Od letošního 4. července vítá rozhledna návštěvníky v novém kabátě. Majitel a provozovatel chaty Ladislav Faktor nechal totiž rozhlednu, postavenou v pseudogotickém slohu, s pomocí fondů EU a dalších peněz zrekonstruovat. Nejdřív ale přišla na řadu chata. Stálo to 10 milionů a zabralo 10 měsíců.

Na 20 metrů vysokou věž vystoupáte po 101 schodech. Cestou vzhůru vás čeká zajímavá expozice, na obrazovkách v přízemí a v prvním patře se seznámíte s 50 nejznámějšími představiteli fauny a flory Blanského lesa. O patro výš jsou v podlaze zasklené otvory, v nich si můžete prohlédnout jak stopy zvěře, tak i zástupce hmyzího světa. Dozvíte se například, že tu žije holub doupňák, kulíšek nejmenší nebo naše největší kočkovitá šelma, rys ostrovid.

Poslední schod a jste na plošině. To jsou panoramata. Mraky jako na barokních obrazech, viditelnost jen mírně zastřená, horký vzduch nedovoluje pořádně zaostřit. Ale od toho je tu dalekohled. Nedaleko se tyčí 175 metrů vysoký televizní vysílač.

Kleť. Dalekohled je ve stálé permanenci, stejně jako foťáky

Dalekohled je ve stálé permanenci, stejně jako foťáky

Kleť. Vysílač z vrcholu rozhledny a Blanský les - západní část

Vysílač z vrcholu rozhledny a Blanský les - západní část

Na cimbuří jsou v příslušných směrech panoramaticky vykresleny na tabulích záchytné body v krajině. Po jejich identifikaci v terénu následují již zmíněné výkřiky z úvodu článku. Takový panoramatický rozhled je snad jen z Milešovky.

Věž nechal postavit v roce 1825 kníže Josef Jan Nepomuk Schwarzenberg na počest panovníka císaře Františka Josefa. Tím se vyhlídka pasuje nejen na nejstarší rozhlednu u nás, ale v celé střední Evropě. O sto let později byla u jejího úpatí vybudována chata pro turisty, patronkou byla kněžna Terezie Schwarzenbergová. Chata se jmenuje po ní, Terezina. Restaurace a ubytovací zařízení je v provozu po celý rok.

Nedaleko chaty jsou sluneční hodiny z kamene, mědi a stříbra, nejvýše položené u nás.

Kleť - sluneční hodiny zhotovené z kamene, mědi a stříbra

Sluneční hodiny

Nejvýše položená observatoř v Česku

Od chaty sejdete pár desítek metrů a jste u brány hvězdárny. Nejvýše položená observatoř v Česku, která byla postavena v roce 1957, je zároveň jedním z osmi zastavení na 5 km dlouhé kleťské naučné stezce. Co může být krásnějšího než jasná obloha plní hvězd. A jasno na Kleti mají, je tu jedno z nejlepších pozorovacích míst u nás.

Pod osmimetrovou kopulí jsou umístěné dva dalekohledy. S čočkovým, který je největší v republice, se dají pozorovat třeba sluneční skvrny, což názorně představuje průvodkyně, druhý, zrcadlový slouží k výzkumu. Od roku 2002 je hlavním dalekohledem kleťské hvězdárny teleskop KLENOT, nejmodernější a druhý největší v České republice, který slouží k objevům i dalšímu výzkumu blízkozemních asteroidů, komet a transneptunických těles.

Kleť. Observatoř - zde bylo objeveno mnoho nebeských těles, také kometa Tichý, pojmenovaná po svém objeviteli

Hvězdárna se může pyšnit objevením 929 planetek a čtyř vlasatic, komet. Jedna z nich se jmenuje po Miloši Tichém, zdejším vedoucím observatoře, nese označení 196P/Tichý. "Samozřejmě je to hezký pocit, když tam někde nahoře krouží těleso s vašim jménem," říká hvězdář Miloš Tichý.

"Podmínky pro pozorování tu jsou opravdu skvělé, ale nejde jen o komety, ale i asteroidy a planetky. Máme tu mapu s názvem Jihočeský vesmír s vyznačenými místy, po kterých jsou tělesa pojmenována: Zlatá Koruna, Krumlov, ale také osobností, které mají k jižním Čechám nějaký vztah jako třeba Ema Destinová nebo loďmistr a průmyslník Vojtěch Lanna," informuje Tichý.

Observatoř na Kleti - tahle astronomové zachytili kometu Hyakutake v roce 1996

Kometa Hyakutake v roce 1996. Autor: Miloš Tichý

Observatoř na Kleti - střed velké mlhoviny v Orionu

Střed velké mlhoviny v Orionu. Autor: Miloš Tichý

"A kdybyste viděl v březnu a dubnu 1997 v teleskopu kometu Hele-Bopp - pohádka. Byla to jednoznačně nejjasnější kometa posledních dvaceti let. Viditelná několik týdnů i v aglomeracích, takže si dokážete představit, jak jsme ji viděli my. A nebo krásu polární záře," láká k návštěvě observatoře Tichý, než se zavře ve své kanceláři.

Observatoř na Kleti - tahle astronomové zachytili kometu Hale-Bopp v roce 1997

Kometu Hale-Bopp v roce 1997. Autor: Miloš Tichý

Observatoř na Kleti - tahle astronomové zachytili 6.4.2000 polární záři

Polární záře 6. dubna 2000. Autor: Miloš Tichý

Observatoř ročně navštíví zhruba čtyři tisíce lidí. Zájemci, kteří by sem nyní chtěli vydat, ale musí počkat, otevřeno bude zase až o víkendech v listopadu, nyní na observatoři probíhají různé opravy a údržba. Vstupné je 40 Kč, děti polovic. Větší skupiny, např. školní třídy, si musí návštěvu předem telefonicky domluvit na čísle 380 711 242.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Příjezd vlakem do stanice Holubov, odtud tři kilometry po silnici, nebo po turistické značce do obce Krasetín.

Rozhledna Kleť
Otevřeno denně kromě pondělí od 9-17 hodin. Vstupné - dospělí 20 Kč, děti a důchodci 10 Kč. Lanovka jezdí do konce září od středy do neděle - jízdní řád ZDE. Více na www.klet.com.

Hvězdárna Kleť
Září-říjen 2009 zavřeno, otevřeno opět v listopadu 2009 o víkendech. Prohlídky od 10:30 do 15:30 každou hodinu. Expozice zhruba 25 minut. Vstupné 40 Kč, děti 20 Kč. Více informací na www.klet.org.

Občerstvení
Několik solidních restaurací je při cestě, v Holubově hned u nádraží.

Zajímavosti v okolí
Především Městská památková rezervace v Českém Krumlově, nádherný rožmberský zámek, věčně sporná divadelní točna a historické jádro města. Na okraji města je grafitový důl, uvnitř vás povozí vláček.
Zlatá Koruna, národní kulturní památka - zakladatelem cisterciáckého kláštera v roce 1263 byl Přemysl Otakar II, klášteru daroval údajný trn z Kristovy koruny. Tím, jak klášter bohatl, dostal název Zlatá Koruna. Po Přemyslově smrti ho zcela zničili Vítkovci, po několika desítkách let byl znovu obnoven a od té doby vzkvétal.

Známé je zdejší vodácké tábořiště na Vltavě, nedaleko leží zřícenina gotického hradu Dívčí kámen (Madštejn), nádherná scenerie uprostřed lesa.

Nedaleko Krumlova, ve směru na Lipno, stojí známý poutní kostel v Kájově.

Oblast pod Kletí, Křemžsko, je známa výskytem vltavínů.

Zdroj: Mapy © PLANstudio

Autoři:
Nejčtenější

Tisíc vojáků se střetlo u Slavkova u Brna. Připomněli si rok 1805, kdy...
Kde se psala historie. Procházka za bitvou tří císařů v okolí Slavkova

V dalším díle seriálu Cesty kulturní krajinou jsme tentokrát zamířili do krajiny okolo Slavkova u Brna. Na komentovanou procházku s ruční kamerou jsme se...  celý článek

Sedlo Zbojská
Divoký výlet do historie. Malý Slovenský ráj zbojníka Jakuba Surovca

Ve stínu legendárního Juraje Jánošíka působil v 18. století na Slovensku zbojník nemilosrdného jména Jakub Surovec. Jeho domovským rajonem byla oblast...  celý článek

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Pohodová atrakce na řeckém ostrově

Na Korfu je jedna z nejmenších přistávacích ranvejí v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora...  celý článek

Značka na golfovém hřišti v Austrálii upozorňující na přítomnost žraloků.
Už žádné další útoky žraloků. Australské pláže budou hlídat drony

Austrálie vyšle na pláže bezpilotní letouny s kamerami, aby hlídaly výskyt žraloků u pobřeží a okamžitě vysílaly poplach pobřežní hlídce a na chytré hodinky...  celý článek

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokážou ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

Další z rubriky

Bledule jarní v Rakoveckém údolí
Výlet: nejkrásnější údolí Drahanské vrchoviny zdobí koberce bledulí

Druhá polovina března je tradičním obdobím jarních výletů za rozkvetlými bílými koberci bledulí jarních. K mediálně méně známým „bledulovým“ lokalitám na...  celý článek

Ostrov Flores
Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž stále ještě nedostatkovým zbožím a přitom...  celý článek

Stařenu osvětlují šlehající plameny a kouř z ohniště volně stoupá střechou ven.
Skromní a nezdolní. Fascinující život lidí ve vietnamských horách

Na seznámení s tímto koutem Asie jsem si vyhradil celý měsíc, z toho dva týdny jsem hodlal strávit ve společnosti kamaráda. Jirka žije ve Vietnamu nějaký ten...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.