Hrad Velhartice

Hrad Velhartice | foto: Profimedia.cz

Klatovy, brána Šumavy. Cyklotoulky kolem hradů i krásnou přírodou

  • 0
Až tady pochopíte, proč se tomuto městu často přezdívá brána Šumavy. Zveme vás do Klatov, ležících 40 km jižně od Plzně, které kdysi založil Přemysl Otakar II. Kromě zajímavých památek v tomto malebném městě navštívíme i nedaleké zříceniny dvou krásných hradů a zavítáme i do Národního parku Šumava.

Věž symbolem bohatství

Asi nejznámější a rozhodně i nejvyšší klatovskou památkou je Černá věž, pochází ze 16. století a je vysoká 81 metrů. Byla postavena jako symbol bohatství a také jako místo,z něhož lze přehlédnout celé město a zamezit tím požárům. Stojí hned vedle renesanční radnice a výhled do kraje je z ní impozantní. Právě na vrcholu Černé věže pochopíte, proč se Klatovům přezdívá brána Šumavy. Toto pohoří se rozprostírá po celém jižním horizontu a pohled na něj se jen tak neomrzí. A za dobré viditelnosti jsou prý vidět i Alpy…

Klatovské katakomby

Kousek od Černé věže stojí nádherný jezuitský kostel Neposkvrněného početí, označovaný za klenot barokního umění západních Čech a pod ním se skrývají místní katakomby. Ty vznikly úpravou sklepních prostor původních domů a až do roku 1783 sloužily k pohřbívání členů jezuitského řádu, významných měšťanů, šlechticů a dalších dobrodinců. Byly vybavené systémem průduchů, který umožňoval přístup vzduchu a těla tak přirozeně mumifikoval. Dneska je hrobka krásně zrekonstruována a doplněná o expozici popisující dějiny jezuitů u nás.

Černá věž – nejvyšší klatovská památka dosahující až na 81 m

Klenová - šumavské umělecké centrum

Cyklotoulky

Článek vznikl ve spolupráci s autory pořadu Cyklotoulky, který můžete sledovat v sobotní dopolední premiéře na ČT SPORT a na www.i-cyklotoulky.cz.

Z Klatov vyrazíme na jih a naší první zastávkou bude po devíti kilometrech obec Klenová. Nad útulnou vesničkou se tyčí zřícenina hradu, po kterém se lze volně pohybovat, ale můžete využít i služeb průvodce. Každopádně výhledy z hradních teras na centrální Šumavu průvodce snad ani nepotřebují... Vedle hradu stojí i zámek a na hradním nádvoří najdete několik zajímavých soch, z nichž asi tu nejzajímavější vytvořil Jaroslav Róna. Socha Princ a drak velice vkusně doplňuje symbiózu zříceniny hradu ze 13. století, zámku v romantickém stylu a současného moderního umění.

Nad útulnou vesničkou se tyčí zřícenina hradu Klenová.

Galerie Klatovy/Klenová – poklady ukryté v sýpce

Mezi hradem a vesnicí stojí ještě jedna velice zajímavá stavba. Třípatrová monumentální budova bývalé sýpky v sobě skrývá jedno z nejvýznamnějších muzeí v České republice. Specializuje se na české poválečné umění, a protože je budova opravdu prostorná, koná se zde vždy několik výstav najednou. Sýpka je také místem mezinárodních sympozií, jejichž účastníci tu po sobě často zanechají plody své činnosti a díky tomu vzniká postupně v celém areálu sochařský park.

Když řezbář doplňuje kováře

Z Klenové pokračujeme na jihovýchod přes Strážov a Běšiny do Velhartic. Příjemná cesta po starých asfaltkách se volně pohupuje po kraji a utíká v příjemném tempu, takže ve Velharticích jsme z Klenové asi za hodinu. Stejně jako u naší první zastávky i tady se tyčí nad městem zřícenina hradu a taky se tu věnují umění, i když trochu jinak než v Klenové. Můžeme navštívit místního řezbáře, součástí jehož krámku je i krásný dřevěný betlém, cestou na hrad potkáme malý skanzen, ale vrcholem místní nabídky je zdejší kovárna.

Na kovárně to je nářez

V budově bývalé kovárny se i dnes nachází malá kovárna a v ní opravdový kovář, který vyrábí třeba podkovy a nože. Jeho dílna stojí jen pár metrů od zahradní restaurace, takže kouř z výhně je cítit i tam, což ale není nepříjemné a i kdyby, tak se návštěvník může schovat do bývalé maštale, která dnes slouží jako velice vkusně udělaný výčep.

Na čepu je Bernard a Ježek a místní specialitou je domácí zázvorová limonáda, která je dle slov majitele dělaná podle tajného indické receptu, jehož obsah znají v Evropě údajně jen dva lidé. Navíc je tu i výborná domácí kuchyně, sice jednoduchá, jen pár typických českých jídel, ale dělaných s chutí. Nečekaně skvělý podnik, kde obsluha hosty a zejména cyklisty opravdu ráda vidí.

Krajina Pošumaví je prostě nádherná.

Na kovárně to je nářez.

Zpátky kolem čertů?

Z Velhartic to můžeme vzít rovnou na sever, projet se po hranicích Národního parku Šumava, prohlédnout si místní pastviny a vychutnat si zdejší božský klid anebo si udělat ještě kratší zajížďku přes Kolinec. Tu ocení zejména ti nejmenší cyklisté, neboť tu stojí pohádková chalupa s výstavou skřítků, vodníků víl či čertů. Ať zvolíte jednu či druhou variantu, tak vězte, že cesta je vždy příjemná a celkem pohodlná. A když se navíc vydaří počasí, tak je tento kousek Čech opravdu nádherný, takže šťastnou cestu.

Klatovy na kole

  • Délka trasy: 45 km
  • Čas jízdy: 3 hodiny
  • Nastoupáno: 965 m
  • Náročnost: 2
  • Tip na ubytování: hotel Sport, Klatovy
  • Tip na stravování: Hospůdka na kovárně, Velhartice
  • Doporučené kolo: horské, trekingové
  • Cesty: asfaltové, šotolinové