Kerskem po stopách Bohumila Hrabala

  • 3
Kersko - Nejen místa spojená s životem a dílem spisovatele Bohumila Hrabala, ale také minerální pramen, malý menhir či staleté stromy mohou obdivovat lidé, kteří se vypraví do lesního "městečka" Kerska nedaleko Sadské.

Hrabal proslavil tuto obec především knihou Slavnosti sněženek, jejíž Menzelovo filmové zpracování patří dodnes k nejoblíbenějším českým snímkům. Místa, kde se film natáčel, poznává v Kersku člověk téměř na každém kroku.

Se zelím, nebo se šípkovou
Přímo na hlavní kerské silnici, zvané Betonka, narazí turista na slavnou restauraci Hájenka. Ta byla v posledních letech výrazně přestavěna a v jejím areálu si nyní mohou lidé zahrát třeba i minigolf. Její interiér však naštěstí zůstal zachován v původní podobě, a tak zde kromě turistů vysedává i řada místních, kteří rádi mluví o natáčení filmu i o slavném spisovateli.

Při pohledu do jídelního lístku zaujme především nabídka zvěřiny. Nechybí v ní samozřejmě ani proslavený kerský divočák. Většina hostů tak může stejně jako Hrabalovi myslivci řešit zásadní otázku: "Se zelím, nebo se šípkovou?"

Hrabal však nechodil na pivo pouze sem. Často se vypravil také do druhé kerské hospůdky, které nikdo z místních neřekne jinak než Domeček. "Chodil zkrátka na pivo tam, kde se zrovna scházeli jeho kamarádi," říká Jana Kubová, majitelka místního lesního ateliéru Kuba.

Tato galerie, kterou najdete nedaleko Hájenky, pořádá zajímavé výstavy a také každoroční divadelní setkání Hrabalovo Kersko. Většina výstav bývá zaměřena na spisovatelovu osobu, v současné době jsou zde k vidění kreslené vtipy od Vladimíra Renčína.

"Každý rok se tu děje něco zajímavého. Letos to byla výstava unikátních fotografií z natáčení filmu Ostře sledované vlaky, vloni jsme zase odhalovali pomník Postřižinskému pivu," říká Jana Kubová a ukazuje do zahrady na velký keramický půllitr z dílny svého manžela.

Ateliér Kuba slouží zároveň jako malé informační středisko, kde se turisté mohou zeptat na podrobnosti ohledně místní naučné stezky. Bez plánu, který je tu k dostání, může být totiž cesta po stezce značně komplikovaná.

Po Hrabalových stopách
Po stezce se lze vydat například k altánu, pod nímž se ukrývá minerální Josefský pramen. Pro vodu sem pravidelně přijíždějí chataři ze širokého okolí, a tak se tu často tvoří hloučky lidí čekajících s plastovými lahvemi a kanystry.

Jedna z informačních tabulí stojí také před Hrabalovou chatou. Tu nyní vlastní spisovatelovi příbuzní a není veřejně přístupná. Kdo by měl zájem prohlédnout si některé Hrabalovy osobní věci, které byly součástí vnitřního vybavení chaty, může vyrazit do muzea v nedalekém Nymburku.

V kerském lese, který bývá označován za ráj houbařů, je k vidění také několik staletých stromů a unikátní menhir, který se skrývá v lese nedaleko břehu Labe.

Naučná stezka vede i na hřbitov nedalekém Hradištku, kde je Hrabal pohřben spolu se svými rodiči, manželkou, bratrem i se strýcem Pepinem, proslaveným v Postřižinách.

Na mapku oblasti se podívejte ZDE

U HROBU. Hrob Bohumila Hrabala v Hradištku nedaleko Kerska vyhledávají milovníci jeho tvorby.

POCTA PIVU. V Kersku návštěvníci najdou i pomník Postřižinského piva.

,