Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Keňa: největší přírodní skvosty Afriky

  8:55aktualizováno  8:55
Moderní mrakodrapy nadnárodních společností a bank a několik výstavních ulic. V těsném sousedství chudinské slumy. To je typický obrázek z Nairobi, hlavního města Keni. Nad tím, že Keňa je jedním z nejchudších států planety, jen těžko zavřete oči. Tahle země však má i nesmírné přírodní bohatství...

Keňa, Národní park Masai Mara | foto: Miloslav PrynychiDNES.cz

Přírodní ráj aneb "Nowhere in Africa"

Při prvních myšlenkách o návštěvě této východoafrické země nás zlákala především nádherná přírodní divadla v podobě afrických safari.

Na jihozápadě Keni - asi 180 km západně od Nairobi - se rozléhají nekonečné pláně Masai Mara. Rezervace, která tvoří nedílný celek s parkem Serengeti v sousední Tanzánii, je pravděpodobně nejznámějším safari ve východní Africe.

Červeně odění vysocí pastevci a lovci z kmene Masajů nás zde zvou k návštěvě svých chýší. Masai Mara musí učarovat každému milovníku divočiny. Během chvilky lze spatřit antilopy, zebry nebo buvoly, lvy kontrolující důležitě své teritorium, rozvážně se pohupující slony či ladně si vykračující žirafy.

Překážkou, kterou musí překonávat statisíce zvířat putujících mezi Serengeti a Masai Marou, je věčně kalná řeka Mara. Každý rok zde obrovská stáda pakoňů, zeber a antilop svádějí boj s krokodýly a hrochy, aby mohla pokračovat za potravou do oblasti Serengeti a o několik měsíců později se vydala na cestu zpět.

Keňa

Jako dlouhá jizva se Afrikou táhne Velká příkopová propadlina. Na keňském území v ní leží hned sedm jezer a každé z nich okouzlí svojí neopakovatelnou atmosférou. Jezero Baringo je ptačím rájem s více než 450 zaznamenanými druhy opeřenců, potkáte tu ale i hrochy a krokodýly.

Keňa

Zážitkem nám bylo pozorování orlů při lovu. Tito dravci dlouho vysedávají na skalách vypínajících se nad jezerem, aby se z ničeho nic zvedli a v obrovské rychlosti přelétli jen několik desítek centimetrů nad hladinou jezera a v pravý okamžik vytáhli z vody svou kořist.

Pro jezero Bogoria jsou charakteristické horké prameny a gejzíry a jeho scenérie můžete zahlédnout i ve filmu Nowhere in Africa, u Nakuru zase můžete obdivovat nekonečná hejna plameňáků a pelikánů. Podle odhadů jich v této oblasti žije na dva miliony. Přesto se mezi nimi neztratí ani ptáci marabu, žirafy, zebry, opice, buvoli či vzácní nosorožci.

Keňa
Jezero Bogoria

Keňa

Keňa


Keňa

Rádi bychom vám představili pár míst a momentů z naší cesty, které se nám zapsaly nesmazatelně do paměti.

U jezera Elmenteita

Naší první zastávkou bylo jezero Elmenteita. Uvítalo nás neskutečným klidem a nezapomenutelným západem slunce nad nehybnou vodní hladinou.

Druhý den vyrážíme na procházku kolem jezera, na jehož opačném konci údajně vyvěrají léčivé prameny. Protože je právě období sucha, dá se po vyprahlém břehu chodit celkem bez problémů. V období dešťů je totiž plocha jezera výrazně větší a některá místa se překonávají jen s obtížemi.

Keňa

Za celý den potkáme jen 11letého klučinu Samuela, který jde chvíli s námi a obstojnou angličtinou nám vypráví o rodině, škole a panu učiteli z Evropy. Z očí mu kouká radost, že může chodit do školy. Zdaleka ne všechny děti v Keni mají takové štěstí.

Keňa
Marabu u jezera Elmenteita

Malebný Mount Kenya

Naším dalším cílem se stal národní park Mt. Kenya. Asi 150 km severně od Nairobi, téměř na rovníku, se vypínají zasněžené vrcholy tohoto druhého nejvyššího afrického pohoří. Kere Nyaga, jak jej ve své řeči nazývají Kikuyové, znamená "Jasná hora" a na jejím vrcholu sídlí bůh Ngai.

Náš výstup pod vrchol Lenana začíná v městečku Chogoria na východním úpatí pohoří. Dostat se odtud k bráně parku není snadné, a proto patří tato cesta k těm méně vyhledávaným. Hned na začátku je totiž nutné překonat 30 km po prašné lesní cestě. Naštěstí je ve městě dostatek dobrovolníků, kteří si rádi přivydělají a zájemce za menší poplatek přes nepříjemný úsek převezou.

Keňa
Čajovníková plantáž v městečku Chogoria východně od Mount Kenya

S rostoucí nadmořskou výškou se postupně mění i ráz krajiny, a tak zpočátku hustě zalesněné oblasti střídá pásmo pokryté jen tu a tam mechem. Mt. Kenya ale určitě zaujme všechny, kteří se rozhodnou ji navštívit, i svojí faunou.

Keňa

V nižších polohách je potřeba dávat si pozor na hbité kočkodany, kteří se v nestřeženém okamžiku zmocní čehokoliv, co zůstane jen na chvilku bez dozoru, zážitkem je nepochybně setkání se slonem – na dohled (a bez mála též na došlap) od našeho právě postaveného stanu, ale i pózující a hraví damani.

Africká chumelenice

S tím, že si v rovníkové Africe sáhneme na sníh, jsme tak trochu počítali. Skutečnost však předčila všechna naše očekávání, a tak jsme nakonec během 4 dnů strávených v horách, kdy nás provázelo slunečné počasí, déšť i kroupy, zažili i pravou africkou chumelenici a usínali ve stanu, na kterém ležela několikacentimetrová vrstva sněhu.

Vydat se do této rovníkové africké země na vlastní pěst ale přináší i mnohá další dobrodružství a zážitky. Oblíbeným dopravním prostředkem jsou v Keni tzv. matatu – minibusy, které poberou minimálně jednou tolik pasažérů než je míst k sezení, nepočítaně domácího zvířectva i obrovských ranců se vším možným. Malí černoušci nám bez zaváhání posedají na klín; dospělí, kteří se již nevešli dovnitř, vylezou na střechu k zavazadlům a můžeme vyrazit.

Keňa
Přeplněný matatu

 

Může se hodit

VSTUPY DO NÁRODNÍCH PARKŮ
Ve většině parků a rezervací je možné pohybovat se pouze autem (pěšky se lze dostat pouze do NP Hell’s Gate, NP Saiwa Swamp a NP Mount Kenya). Parky jsou rozděleny do několika kategorií podle výše vstupného (10-40 USD/den/osoba). Kromě vstupného je nutné platit i za ubytování. V případě, že se rozhodnete využít služeb některé z místních cestovních kanceláří, jsou tyto náklady většinou již v ceně.

POBYT V NÁRODNÍCH PARCÍCH A SAFARI
Na safari se lze vydat buď na vlastní pěst nebo s cestovkou. Druhá možnost může vyjít dráž, ale výhodou jsou znalosti místních průvodců (řidičů). Lépe znají terén, místa, kde se zvířata pohybují, a často využívají komunikace s dalšími řidiči v parku.

MEZIMĚSTSKÁ DOPRAVA
V jižní části země funguje celkem hustá síť tzv. matatu (mikrobusů) spojující jednotlivá města. Jízdní řády nejsou většinou nijak přesně dány, čeká se na naplnění mikrobusu. Pokud cestujete ve větší skupině (6 lidí), dá se často "připlatit“ za několik sedadel a jet můžete okamžitě (matatu máte sami pro sebe).

LETENKY
Z Evropy létá do Nairobi hned několik leteckých společností. V současnosti se ceny letenek (včetně poplatků) pohybují mezi 25000 – 30000 Kč.

VÍZUM
Do Keni je nutné mít vízum. V Praze jej vydá Britská ambasáda a jeho vyřízení trvá cca týden.

Asfaltové silnice jsou v Keni spíše vzácností. Uháníme prašnou cestou necestou, na výmolech nadskakujeme až ke stropu vozidla a řidič místy raději dává přednost méně kostrbaté pláni před vytyčenou vozovkou. Doháníme jiné matatu. Řidič přišlápne pedál plynu a za hlasitého nadšeného povzbuzování od cestujících po kratším souboji předhání soupeře.

U největšího jezera Afriky

U obrovského jezera Victoria, největšího v Africe, které je svojí rozlohou srovnatelné s územím České republiky, si najímáme menší pramičku a vydáváme se ke dvěma z jejích ostrovů.

Pro domorodé obyvatele je návštěva skupinky bělochů velkou atrakcí. Přátelsky po nás pokukují a v jedné z chatrček našim hladovým žaludkům ochotně připraví něco k snědku. Sháníme se po příborech, místní chvíli diskutují, co že bychom to chtěli, paní domácí na chvíli odběhne a vítězoslavně nám přináší jednu lžíci a jeden nůž (a to nás bylo šest).

Keňa

Naše další cesta míří do pralesa Kakamega. Bohužel v době naší návštěvy zrovna nehýří barvami a vůněmi rozkvetlých orchidejí, ale obdivujeme alespoň nádherně zbarvené motýly.

Střechu nad hlavou nám v noci poskytují jednoduché chatrčky s petrolejovou lampou a mnoha hmyzími spolubydlícími. Usínáme za doprovodu rozličných zvuků, skřeků a cvrlikání tropického pralesa.

Keňa

Keňa
Kakamega

Nezapomenutelný Amboseli

V Keni je jen několik málo parků, ve kterých je možné se celkem bezpečně pohybovat pěšky, jinak se za pozorováním divokých zvířat lze vydat pouze najatými džípy. Výjimkou není ani Národní park Amboseli, který spolu s rezervací Masai Mara patří k nejvyhledávanějším a nejpopulárnějším v celé zemi.

Vděčí za to nepochybně blízkosti nejvyššího afrického pohoří Kilimanjara, jehož krásou je možné se kochat snad z každého místa parku. Konec konců - pohlednice monumentálního Kilimanjara v popředí se stádem slonů či žiraf patří mezi nejtypičtější obrázky z Afriky.

Keňa

V období sucha je pro celou oblast Amboseli charakteristický všudypřítomný prach, který v období dešťů střídají rozsáhlé bažiny. Kilimanjaro ale není jedinou atrakcí lákající turisty - Amboseli patří k parkům s nejvyšším počtem slonů, a tak není neobvyklé spatřit stádo čítající i několik desítek těchto obrovitých savců.

Keňa

Keňa

Keňa


Auto naší africké safari cestovky protestuje a stávkuje. Každou chvíli se mu nechce rozjet, občas se i kouří z motoru, a dokonce se džíp i všelijak rozpadá. Jedna důležitá součástka odpadla zrovna během pozorování lví snídaně jen několik metrů od auta. Rázem se středem pozornosti senzacechtivých turistů stává náš řidič, který chtě nechtě musí pro součástku ven z auta.

"Hakuna matata" čili žádný problém – to je častá odpověď výstižně charakterizující povahu Afričanů, kdykoli se náš džíp opět porouchá. Místo brázdění africké savany postáváme v tropickém žáru kolem znovu rozbitého auta. Dochází nám trpělivost a vydáváme se v africké divočině stopnout jiné vozidlo.

Šťastná náhoda nám poslala do cesty mexického misionáře, působícího na nedaleké vesnické škole. Nabídku k její návštěvě s nadšením přijímáme.

Se zaujetím procházíme jednotlivé třídy a debatujeme se žáčky i s učiteli.

Keňa, Mbita

CESTOVATELSKÝ FESTIVAL V PRAZE

Autor článku MILOSLAV PRYNYCH bude přednášet na Cestovatelském festivalu v Praze o tom, jak se cestuje po Keni. Svou zajímavou projekci doplní mnoha barevnými snímky a osobními zkušenostmi s užitečnými tipy na cestu. Po projekci bude následovat diskuse s návštěvníky festivalu.

Kdy a kde:
10. - 11. listopadu 2007 • KD Ládví, Praha 8

Cestovatelský festival v kulturním domě Ládví v Praze 8 je tradiční setkání cestovatelů s pětiletou historií. Jedná se o největší cestovatelský festival v Praze zaměřený nejenom na exotiku, ale také na evropské destinace. Více o festivalu včetně nabitého programu: www.setkanicestovatelu.cz

Bohužel zanedlouho je čas se rozloučit a vydat se k poslednímu cíli našeho putování – k Indickému oceánu. Na korbě auta, vezoucího dřevo ze sousední Tanzanie, si užíváme jízdu překrásnou, do červena zbarvenou krajinou Národního parku Tsavo.

Keňa

Naše africké dobrodružství se chýlí ke konci. Noříme se do chladivých vln Indického oceánu a na liduprázdné bílé písčité pláži odpočíváme ve stínu kokosových palem….a necháváme si snít o cestách příštích.

Autoři:
Nejčtenější

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokážou ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

Sedlo Zbojská
Divoký výlet do historie. Malý Slovenský ráj zbojníka Jakuba Surovca

Ve stínu legendárního Juraje Jánošíka působil v 18. století na Slovensku zbojník nemilosrdného jména Jakub Surovec. Jeho domovským rajonem byla oblast...  celý článek

Značka na golfovém hřišti v Austrálii upozorňující na přítomnost žraloků.
Už žádné další útoky žraloků. Australské pláže budou hlídat drony

Austrálie vyšle na pláže bezpilotní letouny s kamerami, aby hlídaly výskyt žraloků u pobřeží a okamžitě vysílaly poplach pobřežní hlídce a na chytré hodinky...  celý článek

Tisíc vojáků se střetlo u Slavkova u Brna. Připomněli si rok 1805, kdy...
Kde se psala historie. Procházka za bitvou tří císařů v okolí Slavkova

V dalším díle seriálu Cesty kulturní krajinou jsme tentokrát zamířili do krajiny okolo Slavkova u Brna. Na komentovanou procházku s ruční kamerou jsme se...  celý článek

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Další z rubriky

Pokuta za porušení zákazu kouření na thajských plážích může dosáhnout až 100...
Za cigaretu u moře pokuta 60 tisíc. Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jedna z nejpopulárnějších turistických destinací zavádí od 1. listopadu zákaz kouření na vybraných plážích. Thajský turistický úřad k zákazu přistoupil poté,...  celý článek

Sedlo Zbojská
Divoký výlet do historie. Malý Slovenský ráj zbojníka Jakuba Surovca

Ve stínu legendárního Juraje Jánošíka působil v 18. století na Slovensku zbojník nemilosrdného jména Jakub Surovec. Jeho domovským rajonem byla oblast...  celý článek

Jezero Como patří k těm lokalitám, kam se dá z Česka snadno zaletět na víkend....
Kam létat v zimě: k moři v Maroku se dá dostat už za pětistovku

Nebe nad Evropou nikdy nebylo tak plné, ceny za leteckou dopravu tak nízké a pro cestovatele z Česka se nově přibližují i některé destinace, do kterých...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.