Útok v Nairobi má i českou linku: máme tam létat k moři?

aktualizováno 
Je pravděpodobné, že Keňa teď zřejmě na pár týdnů pocítí pokles turistického zájmu, ale to ještě neznamená, že by tam turisté byli ohroženější než jindy a jinde.

Keňa, NP Masaj Mara | foto: Profimedia.cz

Dramatické zpravodajství z teroristického přepadení luxusního nákupního centra v Nairobi jistě zaujalo i mnoho Čechů, kteří uvažují o zimní dovolené u moře, protože do Keni bude opět létat pravidelný charterový let. Tak jako v předchozích letech. Jen loni do východní Afriky s českými cestovkami přicestovalo několik tisíc lidí.

Keňa rychle stoupá v hitparádě zimní exotiky, neboť východní Afrika roste jako velký atraktivní tahák za Thajskem a Karibikem. Je to něco jiného a zatím pořád neokoukaného, navíc má obrovský bonus: zvířata. Zájem je dokonce takový, že některé cestovky plánovaly zachovat linku v provozu celoročně. Jediné, co jim v tom zabránilo, byl nedostatek letadel ve vyšponované letní sezoně.

Teď to však vypadá, že další turisticky zaslíbená země se svými plážemi a přírodními parky dostala těžký úder nejen v nákupním centru Westgate, ale i pokud jde o všeobecný image. Pohled zblízka však nabízí trochu jiný obraz.

Turistický dvojboj v Keni: pobřeží a safari

Turisté obvykle nejezdí do Nairobi. Není tam totiž takřka nic, co by mělo sílu přebít pláže u Indického oceánu a národní parky jako jsou Masaj Mara, Amboseli nebo Tsavo. Tak proč by tam měli ztrácet čas. Pobřeží a safari, to je obvyklý turistický dvojboj v Keni. Kromě toho, útok nebyl zaměřen proti turistům, ale proti Keni.

Tím nemá být řečeno, že velké plážové resorty jsou mimo hru a člověk se tam může cítit před Somálci stejně bezpečně jako třeba v Bulharsku. Somálští islamisté v předchozích letech podnikli několik únosů z hotelů na severu Keni poblíž somálských hranic. Tam se teď nedoporučuje jezdit. Ale zbytek pobřeží je na tom přece jen jinak.

Samozřejmě lze namítnout, že islamisté se tam mohou nějak dostat, protože somálští piráti ještě nedávno sužovali velké části Indického oceánu. To však už by byl trochu paranoidní pohled, protože pak by se ve stejném koši ocitly Seychely, Maledivy, Mauricius či Zanzibar. Ale jak už bylo řečeno, tohle nebyl útok proti turistům, nýbrž proti Keni, odveta za keňskou účast při potlačení islamistů v Somálsku.

Cestovní ruch je v Keni druhým největším zdrojem peněz

Kromě toho lze předpokládat, že Keňané podstatně zesílí bezpečnostní opatření. Turistika je pro ně druhý největší a tudíž životně důležitý zdroj peněz: loni do země přijely skoro dva miliony turistů, čímž do keňské státní pokladny přitekla více než desetina všech příjmů, přesně 12,5 procenta. Turistika rovněž, ať přímo či nepřímo, poskytuje práci každému desátému Keňanovi.

A tohle zlaté tele si Keňa nebude chtít nechat zaříznout.

Může se hodit

Chcete poznat krásu této exotické země a zažít dobrodružství? Vyberte si Keňu jako cíl své dovolené na Dovolená.iDNES.cz

Těžko zatím říct, jak nyní budou turisté na Keňu hledět. Západní agentury zatím v reakci na útok v Nairobi nehlásí žádné rušení objednávek. A u nás? Český turista jev tomhle ohledu trochu specifický, jako by se řídil Švejkovým imaginárním "to chce klid": vzpomeňme třeba na Chorvatsko v 90. letech, kam Češi jezdili na sklonku balkánských válek takřka jako první. Před nedávnem mi manažer jedné cestovky vyprávěl, jak v souvislosti s násilím v Káhiře mají s turisty problémy, ovšem zcela opačného gardu, než by očekával. Ne že by se báli a žádali návrat domů, naopak se dožadovali výletů do Káhiry, aby mohli vidět pouliční srážky na vlastní oči a natočit si je z autobusu jako nějaké blízkovýchodní safari.

Ale zpátky ke Keni.  A vlastně taky k Bulharsku, když už bylo zmíněno. Míst, která se zdála být za větrem a pro turisty bezpečná, ale nakonec se tam stalo něco zlého, je od roku 2001 (a ne že by předtím byl všude boží mír) spousta. Hrůzu zažilo i pokojné Bali nebo vysloveně závětrné Bulharsko. V téhle souvislosti není od věci informace, že mezi útočníky byli zřejmě mladí zfanatizovaní lidé, kteří vyrůstali v Americe či Británii.

Pokud ano, není pro ně Keňa o nic blíž než třeba Kansas City. Jinými slovy: nevyberete si. Ale to už za dvanáct let od září 2001 při výběru dovolené víme dobře.Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

VIDEO: Okrasné pole v Číně zničili turisté. Kvůli selfie

Růžová tráva v Číně

Jen dva týdny trvalo, než se turistům podařilo zničit políčko s okrasnou pampovou trávou v čínské provincii Če-ťiang. V...Najdete na iDNES.cz