Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Útok v Nairobi má i českou linku: máme tam létat k moři?

aktualizováno 
Je pravděpodobné, že Keňa teď zřejmě na pár týdnů pocítí pokles turistického zájmu, ale to ještě neznamená, že by tam turisté byli ohroženější než jindy a jinde.

Keňa, NP Masaj Mara | foto: Profimedia.cz

Dramatické zpravodajství z teroristického přepadení luxusního nákupního centra v Nairobi jistě zaujalo i mnoho Čechů, kteří uvažují o zimní dovolené u moře, protože do Keni bude opět létat pravidelný charterový let. Tak jako v předchozích letech. Jen loni do východní Afriky s českými cestovkami přicestovalo několik tisíc lidí.

Keňa rychle stoupá v hitparádě zimní exotiky, neboť východní Afrika roste jako velký atraktivní tahák za Thajskem a Karibikem. Je to něco jiného a zatím pořád neokoukaného, navíc má obrovský bonus: zvířata. Zájem je dokonce takový, že některé cestovky plánovaly zachovat linku v provozu celoročně. Jediné, co jim v tom zabránilo, byl nedostatek letadel ve vyšponované letní sezoně.

Teď to však vypadá, že další turisticky zaslíbená země se svými plážemi a přírodními parky dostala těžký úder nejen v nákupním centru Westgate, ale i pokud jde o všeobecný image. Pohled zblízka však nabízí trochu jiný obraz.

Turistický dvojboj v Keni: pobřeží a safari

Turisté obvykle nejezdí do Nairobi. Není tam totiž takřka nic, co by mělo sílu přebít pláže u Indického oceánu a národní parky jako jsou Masaj Mara, Amboseli nebo Tsavo. Tak proč by tam měli ztrácet čas. Pobřeží a safari, to je obvyklý turistický dvojboj v Keni. Kromě toho, útok nebyl zaměřen proti turistům, ale proti Keni.

Tím nemá být řečeno, že velké plážové resorty jsou mimo hru a člověk se tam může cítit před Somálci stejně bezpečně jako třeba v Bulharsku. Somálští islamisté v předchozích letech podnikli několik únosů z hotelů na severu Keni poblíž somálských hranic. Tam se teď nedoporučuje jezdit. Ale zbytek pobřeží je na tom přece jen jinak.

Samozřejmě lze namítnout, že islamisté se tam mohou nějak dostat, protože somálští piráti ještě nedávno sužovali velké části Indického oceánu. To však už by byl trochu paranoidní pohled, protože pak by se ve stejném koši ocitly Seychely, Maledivy, Mauricius či Zanzibar. Ale jak už bylo řečeno, tohle nebyl útok proti turistům, nýbrž proti Keni, odveta za keňskou účast při potlačení islamistů v Somálsku.

Cestovní ruch je v Keni druhým největším zdrojem peněz

Kromě toho lze předpokládat, že Keňané podstatně zesílí bezpečnostní opatření. Turistika je pro ně druhý největší a tudíž životně důležitý zdroj peněz: loni do země přijely skoro dva miliony turistů, čímž do keňské státní pokladny přitekla více než desetina všech příjmů, přesně 12,5 procenta. Turistika rovněž, ať přímo či nepřímo, poskytuje práci každému desátému Keňanovi.

A tohle zlaté tele si Keňa nebude chtít nechat zaříznout.

Může se hodit

Chcete poznat krásu této exotické země a zažít dobrodružství? Vyberte si Keňu jako cíl své dovolené na Dovolená.iDNES.cz

Těžko zatím říct, jak nyní budou turisté na Keňu hledět. Západní agentury zatím v reakci na útok v Nairobi nehlásí žádné rušení objednávek. A u nás? Český turista jev tomhle ohledu trochu specifický, jako by se řídil Švejkovým imaginárním "to chce klid": vzpomeňme třeba na Chorvatsko v 90. letech, kam Češi jezdili na sklonku balkánských válek takřka jako první. Před nedávnem mi manažer jedné cestovky vyprávěl, jak v souvislosti s násilím v Káhiře mají s turisty problémy, ovšem zcela opačného gardu, než by očekával. Ne že by se báli a žádali návrat domů, naopak se dožadovali výletů do Káhiry, aby mohli vidět pouliční srážky na vlastní oči a natočit si je z autobusu jako nějaké blízkovýchodní safari.

Ale zpátky ke Keni.  A vlastně taky k Bulharsku, když už bylo zmíněno. Míst, která se zdála být za větrem a pro turisty bezpečná, ale nakonec se tam stalo něco zlého, je od roku 2001 (a ne že by předtím byl všude boží mír) spousta. Hrůzu zažilo i pokojné Bali nebo vysloveně závětrné Bulharsko. V téhle souvislosti není od věci informace, že mezi útočníky byli zřejmě mladí zfanatizovaní lidé, kteří vyrůstali v Americe či Británii.

Pokud ano, není pro ně Keňa o nic blíž než třeba Kansas City. Jinými slovy: nevyberete si. Ale to už za dvanáct let od září 2001 při výběru dovolené víme dobře.
Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Nekomentujte politiku, vzkazuje Británie svým občanům v Rusku

Moskva. V popředí věže Kremlu, v pozadí monumentální budova Lomonosovovy...

Británie dnes vyzvala své občany, kteří cestují do Ruska, aby se tam kvůli zvýšenému napětí mezi oběma zeměmi vyhýbali...

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Z Machu Picchu vykázali evropské turisty, fotili se s odhaleným pozadím

Machu Picchu v Peru

Správa archeologické památky Machu Picchu vyloučila z areálu tři evropské turisty, kteří se na místě fotografovali s...

Najdete na iDNES.cz