Kempy jsou i šancí pro mnoho zlodějů

  18:03aktualizováno  18:03
Až neuvěřitelnou lehkomyslností trpí lidé na dovolených v rekreačních střediscích. Volný čas je dostává do stavu pohody, kdy vypínají ostražitost a nechávají bez dozoru majetek. Jihočeští policisté už evidují desítky krádeží, hlavně peněz, fotoaparátů a mobilních telefonů.

Z kempů mizí také kola - podle majitelů jsou nejčastěji okradenými cizinci. Na příčinu zlodějen, které se chronicky opakují každé léto, mají rozdílný názor policisté, správci kempů a psychologové. Poslední z nich dokonce tvrdí, že cizinci se chovají jen tak, jak jsou zvyklí doma. S takovým nebezpečím většinou nepočítají.

"Zloději jsou u nás navyklí, že se jim zase tak moc nestane. Obecně převládá neúcta k soukromému vlastnictví," upozornil českobudějovický psycholog Rostislav Nesnídal, který podporuje větší policejní represi proti zločincům, vyšší využití alternativních trestů a v trestním řádu zavedení pravidla třikrát a dost, po kterém volali lidovci. Pachatel by podle něho neměl dostávat neomezenou šanci relativně nízkých trestů.

Policisté už v červenci zaevidovali krádeže v tábořištích na Boršovsku a u Lipna. V kempu Štilec, jehož majitelem je Obecní úřad Kamenný Újezd, okradl neznámý pachatel za jediný den čtyři stanaře. Zmizel fotoaparát, mobilní telefony, peníze; dánskému turistovi někdo za bílého dne vytrhl z uzamčeného auta rádio. Policisté v takových případech tvrdí, že je zajímá hlavně pachatel. Přiznávají ale, že dopadení zloděje je těžké.

"Přesto upozorňujeme na lehkomyslnost rekreantů, kteří nechávají věci bez dozoru," uvedla českobudějovická policejní mluvčí Alena Toningerová. Její kolegové z Boršova nad Vltavou si dokonce všimli, že cizinci nechávají u karavanů a stanů přes noc neuzamčená kola. "Možná jsou Holanďané lépe pojištěni. Stačí jim předložit od nás potvrzení, že kolo jim někdo ukradl," uvažuje jeden z boršovských policistů.

Pachateli mohou být podle nich nejen tuláci, ale i samotní rekreanti, kteří mají čas na příležitost ke krádeži. Boršovští policisté například zadrželi muže ze severních Čech, který se jim přiznal, že na dovolené do kempů jezdí jako rekreant s motivem krást. "V kempu ve Štilci kradl kola, jezdil na nich na českobudějovické nádraží a odtud si je vlakem posílal domů," uvedl policista.

Příležitostí na tábořištích je hodně, ale často je neuhlídá ani bedlivý člověk. O peněženku přišla v jihočeském kempu i rekreantka, která ji v noci měla pod hlavou. Vedoucí obvodního oddělení policie v Horní Plané Milan Dlouhý se domnívá, že mezi okradenými je víc cizinců. "Naposledy nám ohlásil krádež videokamery v Karlových Dvorech Dán, který ji nechal v předsíňce stanu a odešel," řekl.

Jaká je potom jistota, že se dovolená pod stanem neprodraží? Správce kempu ve Štilci Karel Haymann si myslí, že klienti bohužel nevyužívají možností, které jim nabízí. "Mohou cennosti při odchodu uložit na naši recepci. Říkáme jim, že na kola máme garáž, kde si je mohou uzamknout," uvedl. Na rozdíl od policistů tvrdí, že lump se často pozná na první pohled, ale je pokaždé rychlý. Dokonce se domnívá, že u poslední krádeže viděli lidé z kempu pachatele.

"Chodil tady chlap s knírem v kožené bundě a po zlodějně zmizel," vzpomíná. Podobně dopadla i loňská honička, kdy pachatel na útěku před správci kempu odhodil do rákosí vak se štípacími kleštěmi na zámky a utekl. "Vše je v lidech," míní správce Haymann s tím, že za jejich nepozornost a lehkomyslnost kempy neručí. "Lehkomyslnost přináší i systém trávení volného času, život o dovolených. Jiné riziko krádeží je ale u nás a jiné třeba v Řecku nebo v Holandsku," upozornil psycholog Nesnídal. Drobné krádeže a kapsářství jsou podle něho vizitkou společnosti, kterou minulý režim naučil, že všechno je státní a krást není zločin. "V cizině mají lidé respekt před každým soukromým pozemkem. U nás bude trvat ještě dlouho, než se tomu naučí," míní Nesnídal. 

 

 Nejčtenější

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Emigrace v evropském provedení. Iry vyhnal do světa hladomor a strach

Interaktivní prohlídka Cobh Heritage Centre, muzea emigrace, je jako cesta o...

Irsko je jednou z mála zemí, kde historie není dobou dávno minulou, ale je živá a hmatatelná se všemi událostmi, lidmi...

Další z rubriky

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

VIDEO: V zimě, dešti i mlze. I plachtění po Lipně může být adrenalin

Plachtili jsme na lodi Sunway.

Na vodní nádrži Lipno kotví spousta plachetnic. Zájemci si je mohou půjčit na pár hodin, ale i třeba na víkend....

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...Najdete na iDNES.cz