Když udeří výška

aktualizováno 
-
Na horách občas bývá všechno jinak než doma. Kamarádi se na sebe někdy i zamračí, na pohled nevýrazný člověk může při obtížích zastínit uznávanou autoritu, leckterý mluvka zmlkne a mlčenlivý se rozpovídá. Ponorková nemoc, nedostatek jídla, každodenní únava, nutnost neustálé ostražitosti oslabující psychiku, nedostatek kyslíku, to vše odhalí každého v pravém světle a zabrání v přetvářce.

Běžné zkušenosti na horách neplatí - s čím si člověk vystačí dole, s tím si nahoře nepomůže. U piva v teple se hezky mluví například o vůli, která "musí" stačit na zdolání větších nadmořských výšek, když se tam však člověk ocitne, předchozí sebedůvěra je náhle pryč. V Andách se jedna naše kamarádka těšila na túru k jezeru Paron do výšky 4000 až 4500 metrů. Nad našimi slovy o možných potížích se pousmála, vždyť co by jí, běžkyni na lyžích, mohlo zastavit. Na morénách nad jezerem v téměř pěti tisících metrech však mluvila jinak, vůle dojít co nejdál se vytratila. Také v Nepálu s námi kdysi byla úspěšná mladá sportovkyně. Obvyklé denní pochody jí byly málo, a tak si, aby nepromrhala svůj čas v Himálaji, přidávala o odpolednách túry nebo rovnou výběhy. Výsledek? Zatímco ostatní, někteří mnohem starší a méně zdatní než ona, v klidu pokračovali, ji postihla těžká horská nemoc. Zachránil ji jen kyslíkový vak a rychlý transport vrtulníkem. Jiný případ jsme zažili v Malém Tibetu ve výšce 3300 metrů. Našemu kamarádovi se udělalo zle a zdálo se, že začíná horská nemoc. Zcela jisti jsme si nebyli. Proč však riskovat? řekli jsme si a chtěli nasadit speciální prášky, které s úspěchem zabraly v Nepálu. A však lékař výpravy měl jiný názor. Byl přesvědčen, že jde jen o nachlazení a léčil běžným způsobem - acylpyrinem. Myslel to dobře, nechtěl zatěžovat organismus zbytečnými léky. Podcenil však vysokohorské podmínky, se kterými se nikdy nesetkal. Jeho rozhodnutí jsme nedokázali zvrátit a to byla naše chyba. Po jednom dni totiž horská nemoc propukla v plné míře. Naštěstí byla v dosahu nemocnice, kde dali nemocnému kyslík, v nepříliš čistém prostředí si poležel dva dny. Jedné noci chtěla dát našemu příteli zdravotní sestra injekci. Nevěděla, že je máme s sebou ve sterilním obalu, a vzala si proto nějakou stříkačku položenou volně na zaprášeném nočním stolku. Nasadila ji na ampuli a hnala se k pacientovi. A však on se bránil. Způsobil hluk a jiný náš kamarád, který spal jako "ochranka" ve vedlejší místnosti, se probudil a sestru vyhodil. I takto může končit výška. S výškovou nemocí není radno si zahrávat, může se projevit i v nižších velehorách, třeba Alpách. Když výška udeří naplno, jde o život. Přitom stačí jít nahoru o dva dny déle nebo na čas sestoupit níž. Na horách může člověk zemřít chybou svou i cizí, podceněním nebezpečí nebo zásahem "vyšší moci", i tou výškovou nemocí. Téměř vždy však zbytečně.

Lubomír Vejražka a Jiří Hladík (fotograf) se společně zaměřují na horské výstupy. Ze svých cest píší knihy, zabývají se i publicistikou a výstavami fotografií s tématem cizích zemí.

Autor:
Témata: Nepál, Tibet, Hluk, Pivo

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Zaniklé tratě v Česku. Dráha pod Lysou horou nedostala šanci na přežití

Poslední vlak projíždí kolem nádraží Ostravice Řečice 11. ledna...

Ve 14. dílu Zaniklých tratí se vydáme mezi strmé svahy Beskyd. Podíváme se na dráhu, která musela ustoupit přehradě s...

Od Kanárských ostrovů po Kuvajt. Prověřené tipy na zimní dovolenou u moře

Pláž Pearl Beach v centru izraelského Ejlatu

Podzimní plískanice a chladné prosincové dny vybízejí k „útěkům“ do teplejších krajin. Přinášíme prověřené tipy, kde...

Další z rubriky

Od Kanárských ostrovů po Kuvajt. Prověřené tipy na zimní dovolenou u moře

Pláž Pearl Beach v centru izraelského Ejlatu

Podzimní plískanice a chladné prosincové dny vybízejí k „útěkům“ do teplejších krajin. Přinášíme prověřené tipy, kde...

OBRAZEM: Deset nej pláží letošního roku. Vítězí Řecko, pak exotika

Ilustrační foto

Bílý písek jemný jako pudr, bujná zeleň, tyrkysová voda a z ní trčící dramatické skály. Není divu, že ty nejlepší pláže...

Nejezte labutě a nesvlékejte se v horách! Bizarní zákony ve světě

Krmení labutí

Zákaz žvýkání či provozování orálního sexu mezi homosexuály. Zapovězená jízda na kole bez toho, aby se nohy dotýkaly...

Najdete na iDNES.cz