Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Když na ledovec, tak do Söldenu

  17:06aktualizováno  17:06
Tyrolský Sölden, jedno z nejpopulárnějších rakouských zimních středisek vůbec, je pro našince sice trochu dál, ale lyžování tady rozhodně stojí za to. V Söldenu se jezdí na krásném prašanu už i v říjnu mezi třítisícovými vrcholy tak, že si lyžař vůbec nepřipadá jako na ledovci. A rychlou jízdou se sem z Prahy dostanete i za šest hodin.

Proč zrovna do Söldenu?
Za prvé, Sölden má největší ledovcové středisko v celém Rakousku - tunelem a kabinovkou propojené ledovce Rettenbach a Tiefenbach se rozprostírají na rozloze celých 20 km2. Tomu nemůže konkurovat ani slavný Pitztal, ani Stubaital.

Oba ledovce jsou i dostatečně členité, takže některé sjezdovky jsou na ledovcové lyžování až neobvykle prudké. Je to pestré lyžování, kde se nemusí nudit ani ten nejlepší sjezdař. Pro rozježdění na začátku sezony je to více než ideální místo.

Za druhé, v Söldenu to umějí a hodně se o rozvoj svého střediska starají. Je nepsaným tajemstvím, že Sölden je místem, kde mají téměř nejlépe opečovávané lanovky a kde dávají do rozvoje celého propojeného systému skoro největší procento ze zisku.

"Majitelé lanovek v Söldenu jsou místní, myslí hlavně na budoucnost. Tady to berou jako běh na dlouhé trati," vysvětluje recept na úspěch Carmen Fenderová ze zdejšího turistického střediska.

Na ledovci ve výšce od 3250 m do 2600 m tak jezdí deset moderních lanovek pro 29 kilometrů sjezdových tratí a je zde od restaurací přes půjčovny, prodejny a lyžařskou školu pro děti vše včetně snowboardové U-rampy.

O lyžování v Rakousku jsme už napsali

Okolí Salcburku je lákadlem pro Čechy

Kitzbühel nabízí i  nejtěžší sjezd na světě

Hintertux: tlačenicím se dá vyhnout v terénu

Na Tuxu se dá strávit aktivní týden

Druhé nejnavštěvovanější místo v zemi
Proto je také Sölden se dvěma miliony noclehů ročně nejnavštěvovanějším lyžařským střediskem v Rakousku vůbec, a dokonce druhým místem v celé zemi hned po Vídni. Proto se tu také už třetím rokem zahajuje Světový pohár ve sjezdovém lyžování a ve snowboardingu.

Tyrolské turistické centrum v Innsbrucku, pod něž spadá dohromady pět tyrolských ledovců, pak připomíná, že každý, kdo v průmyslu zimních sportů něco znamená, má právě v Söldenu své testovací centrum. Právě tady se určuje, co bude přes zimu "in".

K tomu úžasné panoráma třítisícových vrcholů, jimž dominuje rakouská "dvojka" Wildspitze 3768 m. Dokud nezačne pravá zimní sezona, jsou ledovce v Söldenu dostupné po silnici.

Bez front na ledovci Tiefenbachu
Kdo je chytrý, zabočí těsně před začátkem ledovce Rettenbach do téměř 2 kilometry dlouhého tunelu, který ústí až na ledovci Tiefenbach. Přivítají ho zejména dopoledne zaručeně menší fronty a lépe se i parkuje.

Spoustu tipů na lyžování v Alpách najdete ZDE.

Vzhůru vedou kabinová lanovka, rychlosedačka a dva dlouhé vleky, dolů má pak lyžař možnost spouštět se po čtyřech modrých a červených sjezdových tratích o délce až 2500 metrů, jež lze různě kombinovat.

Ryhlosedačkou na Rettenbach
Na druhý ledovec, Rettenbach, je pak nejlepší cesta rychlosedačkou. O krásných víkendech se tam vyplatí jezdit spíš o polední pauze nebo po obědě, kdy se množství lidí rovnoměrně rozprostře po obou ledovcích. Právě na Rettenbachu, kde jsou jedna rychlosedačka a tři další vleky, se jezdí úvodní závody světového poháru.

Zpátky na Tiefenbach se nejlépe lyžař dostane "vysněženým" lyžařským tunelem ve výšce kolem 3000 metrů. Nejkrásnější výhledy včetně již zmíněné Wildspitze lze spatřit z horní stanice kabiny Tiefenbachferner.

Poslední podvečerní jízdou však zábava zdaleka nekončí. Sölden je "vyzbrojen" i skvěle vybavenou "Arénou pro volný čas", kde jsou bazény, vodní masáže a sauny.

LYŽOVÁNÍ V SÖLDENU

Jak se tam dostat
Do Söldenu vedou dvě cesty. Buď přes Salcburk a pak přes Německo na Kufstein a Innsbruck, nebo o něco kratší přes Mnichov a Ga-Pa.

Kolik co stojí
Jednodenní ski pass do konce listopadu
stojí dospělého 33 eur, děti 21 eur. Prosincové ježdění s výjimkou vánočních svátků pak přijde na 34 a 23 eur. Děti do osmi let jezdí zdarma.

Více informací:
http://zima.idnes.cz
www.tiscover.com/solden
 www.tiscover.com/tirol

Pohled na ledovec Rettenbach, kde na turisty čekají členité sjezdovky

Panorama údolí Ötztal, na jehož konci se na rozloze 20 km2 rozkládají ledovce Rettenbach a Tiefenbach

Typické dřevěné hospody na svazích nabízejí občerstvení

Autoři:Nejčtenější

Češi si v Astaně oblékli „boratovské“ plavky, skončili ve vazbě

Zelené plavky proslavil filmový snímek Borat z roku 2006 s hercem Sachou...

Skupina Čechů se chtěla z žertu vyfotit v kazašské Astaně v kultovních zelených plavkách, kterými zemi proslavil...

Je to tady! E-kola naplno vtrhla na cyklostezky i do terénu

Moderní e-kolo Specialized Turbo Vado 4.0 pro jízdu po městě i pro výlety po...

Měl jsem pekelný sen. Sešla se naše parta na bikovou půldenní vyjížďku. „Doufám, že na vás nebudeme čekat,“ obrací se...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...Další z rubriky

Větší areály slibují lyžování do konce března, menší už skončily

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Zatímco většina menších či níže položených lyžařských středisek už ukončila provoz, velké skiareály nabízejí...

Pravé lyžování po italsku: od chaty k chatě za knedlíky a vínem

Alta Badia

Lyžařské středisko v samém srdci Jižního Tyrolska nabízí ve výškách od 1 300 do 2 500 metrů zhruba 130 kilometrů...

Permanentky on-line, skibusy, menší fronty. České hory se přibližují Alpám

Ke snowparku na Lipně letos přibude také nový Funpark pro začínající...

V českých lyžařských střediscích letos přibyly nové lanovky, dětské parky, ale i místa na parkovištích. Navzdory...Najdete na iDNES.cz