Když bílá není bílá, ikdyby byla bílá...

aktualizováno 
Chcete-li působit v Afghánistánu jako světáci, zapamatujte si tuto větu: "Pche, bílá není dost bílá a červenost červené je mdlá." Je to věta, kterou je třeba vpálit do očí každému prodavači koberců, kterého potkáte, i kdyby náhodou bílá byla bílá. Usměje se, neboť pochopí, že si s ním chcete povídat a že nejste jen přitroublý cizinec.

Pro vaše postavení v této části světa je prostě znalost koberců stejně důležitá jako třeba zvládnutí koně pro buzkaši, to je ten národní sport, při němž se jezdci přetahují o mrtvé tělo bezhlavého kozla.

Takový koberec, to totiž není jen pár milionů barevných uzlíků, nýbrž rituální předmět a časová schránka konzervující minulost.

Potloukal jsem se jednou pouští na severu země, tam, kde kdysi ležel Balch, jedno z nejstarších měst světa, místo paláců, učenců a válečníků. Z města zbylo jen pár zdí (děti u nich hledají staleté mince), ze slavných vojevůdců jen místní válečník a pijan generál Dóstum (každého zradí, ale do Skotska si létá pro whisky), z mezinárodního vlivu zbyla jen mohutná pole s mákem (co nakonec skončí jako heroin třeba na Manhattanu).

Koberce se tu ale nemění už po celých těch dva a půl tisíce let. V poušti se nad nimi sklání Turkmeni, národ s pověstí nemilosrdných válečníků a hlavně nejlepších kobercářů. Své hliněné domy si stavějí kolem koberců, do nichž s nekonečnou trpělivostí v pustině vrství uzlík za uzlíkem, po týdny a měsíce.

Moc se s nimi nehádejte, mohli by vás vyhnat do pouště, či ještě hůře přes řeku do Turkmenistánu, to je ta smutná země, kde místo starých vzorů do koberců tkají podobizny šíleného prezidenta Turkmenbašiho.

Útočné věty je lepší nechat si k obchodníkům s koberci, kteří jsou důležitější než OSN, neboť válka v Afghánistánu byla po čtvrtstoletí prohlášena za ukončenou teprve ve chvíli, když se rozhodli během pár týdnů přesunout domů ze sousedního Pákistánu celý svůj obrovský byznys. Říkalo se, že svět nikdy neviděl takové moře koberců valící se přes hory.

Kupovat koberec je radost. Dialog probíhá asi takto: "Kolik stojí?" ("250 dolarů, skvělá cena, pane!") "Bílá není dost bílá. Dám 30 dolarů." ("Je vidět, pane, že jste expert - 240, skvělý den pro vás, špatný pro mě, pane!")

Takto jsem začal kupovat můj nejoblíbenější koberec, co v něm je skoro milion uzlíků. Bojoval jsem o něj tři dny a detailní popis této transakce by zabral několik stránek našeho deníku.

Jednání zahrnovalo mimo jiné: detaily o všech příbuzných kupcovy rodiny do třetího pokolení, konzumaci melounu, odmítnutí daru - falešných mincí z doby Alexandra Makedonského, hádku o nedostatečné šedosti šedé barvy, barvité podrobnosti o koni kupcova strýce, několik nočních konzultací s jinými překupníky, vypití 13 litrů zeleného čaje, ale nakonec větu: "Tak 115?" ("Za 115 dolarů je váš! Ale uznejte, že bílá je bílá, pane!")

Turkmenský mistr koberců ve svém hliněném domu v afghánské poušti

Autor:


Nejčtenější

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Emigrace v evropském provedení. Iry vyhnal do světa hladomor a strach

Interaktivní prohlídka Cobh Heritage Centre, muzea emigrace, je jako cesta o...

Irsko je jednou z mála zemí, kde historie není dobou dávno minulou, ale je živá a hmatatelná se všemi událostmi, lidmi...

Další z rubriky

VIDEO: Nádherná polární záře osvítila nebe nad Finskem

Polární záře rozzářila nebe nad Finskem

Finské Rovaniemi patří mezi jedno z vůbec nejlepších míst na světě, kde se dá pozorovat polární záře. Nádherné barevné...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Kolo, surf i naháči. Podzimní dobrodružství v portugalském Algarve

Surf: vypadá to tak lehce, ve skutečnosti je to ukrutná dřina.

Na jihu Portugalska opadla spalující vedra a nastává ideální čas pro aktivní dovolenou. Do plážové provincie Algarve,...Najdete na iDNES.cz