Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdy budeme lyžovat na Marsu?

aktualizováno 
Otázka, je-li někde ve vesmíru voda, která by umožňovala vznik života, se pro lyžaře jednou nutně musí změnit v otázku hlubší: Je vůbec ve vesmíru sníh?
Lyžaři na Marsu - ilustrační foto

Lyžaři na Marsu - ilustrační foto | foto: Michal BarákiDNES.cz

Obří sněhové koule

Rozruch způsobil už téměř před dvaceti lety americký vesmírný fyzik Louis Frank, když prohlásil, že ve vesmíru objevil gigantické sněhové koule.

Mělo jít o dvaceti- až čtyřicetitunové hroudy sněhu o velikosti domu, které ostřelují Zemi až třicettisíckrát za den. Představa, že by zde přistály a vytvořily "hotový" kopec, je však nereálná. Navíc Frankovi kolegové byli k jeho zjištění velmi skeptičtí, nehledě na to, že žádná vesmírná sonda dosud nebyla sněhovou koulí zasažena.

Čekání na první výlet

Navzdory tomuto neúspěchu hledání sněhu ve vesmíru pokračovalo a nikoliv bez výsledku. Naději vzbuzují i další indicie. Předně, hory jsou na jiných planetách a měsících často vyšší než na Zemi a menší gravitace slibuje třeba snadnější provedení freestylových triků.

Vesmírná cestovní kancelář Space Adventures již úspěšně dopravila do kosmu první turisty, takže je možné předpokládat, že by dříve či později přišla i s nabídkou lyžařské dovolené.

Zasněžování na Merkuru

Obecně vzato tak, jak klesá pravděpodobnost sněhových srážek, blížíme-li se k rovníku, tak ani pravděpodobnost sněhu na planetách bližších ke Slunci – Venuši a Merkuru – není příliš valná. Pokud by však pokročilá technologie výroby umělého sněhu dokázala využít až 100°C "nočních" mrazů na Merkuru a hlavně ochránit jej před 400°C žárem přes den, pak by tu určitá lyžařská možnost byla.

Většina vědců se však spíš přiklání k tomu, že "nejlepší prašan" bude třeba hledat na vzdálenějších tělesech od Slunce než jsme my.

Sníh na Marsu potvrzen

Snímky z Marsu pořízené před čtyřmi roky podle astronomů prozradily známky sněžení a dokonce lavin, uvolněných z kráterních útesů. Potenciálně by tedy bylo na Marsu nebezpečno hlavně pro freeridery.

Špatnou zprávou podle Davida Smithe z marylandské centrály NASA je, že povrch severního Marsu – rozlohou přibližně odpovídajícímu Severní Americe – je téměř zcela plochý s převýšením do 10 m. Sjezdaři budou zklamáni, zato běžkaři by tu mohli najít vynikající podmínky. Slušné sjezdovky by však mohly být v okolí jižního pólu této planety, kde se předpokládá, že převládajícím skupenstvím vody je led.

Získaná data ukazují, že s ranním oteplováním planety se vytvoří tenká vrstva mraků, z níž vypadávají srážky v podobě omrzlice nebo sněhu. "To je jasný důkaz, že na Marsu je sníh," potvrdil Smith.

Jupiterovy nadějné měsíce

Ačkoliv samotný Jupiter má plynný povrch, několik jeho měsíců nevypadá z lyžařského pohledu marně. Hubbleův vesmírný teleskop v roce 1999 potvrdil, že vulkány na Jupiterově měsíci Io plivou hrozny "siřičitého sněhu", a to rychlostí, že i ta nejvýkonnější sněžná děla by se musela stydět – bezmála 50 km/min!

Teleskop vyfotografoval jeden z vulkánů na Io, jak vyvrhává oblak oxidu siřičitého o teplotě 1 230 °C do vesmíru. Žhnoucí plyn však v mrazivé prázdnotě vesmíru rychle vychladává, ba přímo mrzne. Tak si to alespoň vědci vysvětlují. Na UV snímcích je totiž "siřičitý sníh" znázorněn zeleně, kdežto "siřičitý mráz" by byl modrý. Teorii "siřičitého sněhu" potvrdil John R. Spencer z observatoře v Arizoně.

Další Jupiterův měsíc – Europa – rovněž skýtá jistou naději pro zimní sporty. Zdá se, že pod hustou vrstvou oblačnosti je rozsáhlý oceán – buď ledu, nebo kapaliny. V tomto zásadním lyžařském předpokladu se však bohužel vědci neshodují. Podle jedněch by měla být teplota povrchu Europy -160 °C, což by lyžování, samozřejmě v teplejším oblečení než na Zemi, umožňovalo.

Jiní vědci jsou však toho názoru, že Jupiter generuje ze svého jádra tak silný žár, že promění led na Europě v kapalinu. Dokud se sem nevypraví pozemská družice a nepodá hlášení o výšce sněhu, nebude odpověď jednoznačná a zůstane zhruba poloviční šance, že sníh zde je.

Ganymede je největší měsíc ve sluneční soustavě, dokonce větší než Merkur a Pluto, a svými zřetelnými ledovými póly je také lyžařsky nadějný. Možná jednou bude stát za to strávit zde na týdenní multi-jupiterovský skipas lyžařský den.

partner přílohy
Titan: hory pokryté sněhem

Saturnovy kruhy by jistě byly lákavým místem vesmírných lyžařských radovánek, avšak zůstanou jen fantazií. Zato jeho měsíce, podobně jako Jupiterovy, za úvahu rozhodně stojí.

Titan vzrušuje astronomy svou údajnou atmosférou a potenciální lyžaře zase snímky z Hubblova teleskopu, na nichž se objevily světlé skvrny – zhruba o velikosti Austrálie, které by podle vědců mohly být ohromným ledovým pohořím. Přesnější informace by mohly v následujících několika letech přinést do oblasti vyslané sondy Cassini a Huygens.

To, že pátrání po kosmickém sněhu má své "srdcaře" mezi astronomy, potvrzuje David Smith z NASA: "Mým nejoblíbenějším snímkem Titanova povrchu je místo s pohořím pokrytým metanovým sněhem, několika uhlovodíkovými jezery, ledovými příkrovy a skalami." A pokračuje s nadějí pro lyžaře: "Na Titanu je spousta vodního ledu, z něhož lze při zdejších -183 °C tvořit celé hory."

 

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Tři dny v korunách stromů tropického pralesa. Parádní adrenalin v Laosu

Jízda vysoko nad údolím je nezapomenutelná.

Cítíme stoupající nával adrenalinu. Nasazujeme sedák, připneme karabinu k ocelovému lanu zip-liny a za chvíli už letíme...

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Najdete na iDNES.cz