Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdy budeme lyžovat na Marsu?

aktualizováno 
Otázka, je-li někde ve vesmíru voda, která by umožňovala vznik života, se pro lyžaře jednou nutně musí změnit v otázku hlubší: Je vůbec ve vesmíru sníh?
Lyžaři na Marsu - ilustrační foto

Lyžaři na Marsu - ilustrační foto | foto: Michal BarákiDNES.cz

Obří sněhové koule

Rozruch způsobil už téměř před dvaceti lety americký vesmírný fyzik Louis Frank, když prohlásil, že ve vesmíru objevil gigantické sněhové koule.

Mělo jít o dvaceti- až čtyřicetitunové hroudy sněhu o velikosti domu, které ostřelují Zemi až třicettisíckrát za den. Představa, že by zde přistály a vytvořily "hotový" kopec, je však nereálná. Navíc Frankovi kolegové byli k jeho zjištění velmi skeptičtí, nehledě na to, že žádná vesmírná sonda dosud nebyla sněhovou koulí zasažena.

Čekání na první výlet

Navzdory tomuto neúspěchu hledání sněhu ve vesmíru pokračovalo a nikoliv bez výsledku. Naději vzbuzují i další indicie. Předně, hory jsou na jiných planetách a měsících často vyšší než na Zemi a menší gravitace slibuje třeba snadnější provedení freestylových triků.

Vesmírná cestovní kancelář Space Adventures již úspěšně dopravila do kosmu první turisty, takže je možné předpokládat, že by dříve či později přišla i s nabídkou lyžařské dovolené.

Zasněžování na Merkuru

Obecně vzato tak, jak klesá pravděpodobnost sněhových srážek, blížíme-li se k rovníku, tak ani pravděpodobnost sněhu na planetách bližších ke Slunci – Venuši a Merkuru – není příliš valná. Pokud by však pokročilá technologie výroby umělého sněhu dokázala využít až 100°C "nočních" mrazů na Merkuru a hlavně ochránit jej před 400°C žárem přes den, pak by tu určitá lyžařská možnost byla.

Většina vědců se však spíš přiklání k tomu, že "nejlepší prašan" bude třeba hledat na vzdálenějších tělesech od Slunce než jsme my.

Sníh na Marsu potvrzen

Snímky z Marsu pořízené před čtyřmi roky podle astronomů prozradily známky sněžení a dokonce lavin, uvolněných z kráterních útesů. Potenciálně by tedy bylo na Marsu nebezpečno hlavně pro freeridery.

Špatnou zprávou podle Davida Smithe z marylandské centrály NASA je, že povrch severního Marsu – rozlohou přibližně odpovídajícímu Severní Americe – je téměř zcela plochý s převýšením do 10 m. Sjezdaři budou zklamáni, zato běžkaři by tu mohli najít vynikající podmínky. Slušné sjezdovky by však mohly být v okolí jižního pólu této planety, kde se předpokládá, že převládajícím skupenstvím vody je led.

Získaná data ukazují, že s ranním oteplováním planety se vytvoří tenká vrstva mraků, z níž vypadávají srážky v podobě omrzlice nebo sněhu. "To je jasný důkaz, že na Marsu je sníh," potvrdil Smith.

Jupiterovy nadějné měsíce

Ačkoliv samotný Jupiter má plynný povrch, několik jeho měsíců nevypadá z lyžařského pohledu marně. Hubbleův vesmírný teleskop v roce 1999 potvrdil, že vulkány na Jupiterově měsíci Io plivou hrozny "siřičitého sněhu", a to rychlostí, že i ta nejvýkonnější sněžná děla by se musela stydět – bezmála 50 km/min!

Teleskop vyfotografoval jeden z vulkánů na Io, jak vyvrhává oblak oxidu siřičitého o teplotě 1 230 °C do vesmíru. Žhnoucí plyn však v mrazivé prázdnotě vesmíru rychle vychladává, ba přímo mrzne. Tak si to alespoň vědci vysvětlují. Na UV snímcích je totiž "siřičitý sníh" znázorněn zeleně, kdežto "siřičitý mráz" by byl modrý. Teorii "siřičitého sněhu" potvrdil John R. Spencer z observatoře v Arizoně.

Další Jupiterův měsíc – Europa – rovněž skýtá jistou naději pro zimní sporty. Zdá se, že pod hustou vrstvou oblačnosti je rozsáhlý oceán – buď ledu, nebo kapaliny. V tomto zásadním lyžařském předpokladu se však bohužel vědci neshodují. Podle jedněch by měla být teplota povrchu Europy -160 °C, což by lyžování, samozřejmě v teplejším oblečení než na Zemi, umožňovalo.

Jiní vědci jsou však toho názoru, že Jupiter generuje ze svého jádra tak silný žár, že promění led na Europě v kapalinu. Dokud se sem nevypraví pozemská družice a nepodá hlášení o výšce sněhu, nebude odpověď jednoznačná a zůstane zhruba poloviční šance, že sníh zde je.

Ganymede je největší měsíc ve sluneční soustavě, dokonce větší než Merkur a Pluto, a svými zřetelnými ledovými póly je také lyžařsky nadějný. Možná jednou bude stát za to strávit zde na týdenní multi-jupiterovský skipas lyžařský den.

partner přílohy
Titan: hory pokryté sněhem

Saturnovy kruhy by jistě byly lákavým místem vesmírných lyžařských radovánek, avšak zůstanou jen fantazií. Zato jeho měsíce, podobně jako Jupiterovy, za úvahu rozhodně stojí.

Titan vzrušuje astronomy svou údajnou atmosférou a potenciální lyžaře zase snímky z Hubblova teleskopu, na nichž se objevily světlé skvrny – zhruba o velikosti Austrálie, které by podle vědců mohly být ohromným ledovým pohořím. Přesnější informace by mohly v následujících několika letech přinést do oblasti vyslané sondy Cassini a Huygens.

To, že pátrání po kosmickém sněhu má své "srdcaře" mezi astronomy, potvrzuje David Smith z NASA: "Mým nejoblíbenějším snímkem Titanova povrchu je místo s pohořím pokrytým metanovým sněhem, několika uhlovodíkovými jezery, ledovými příkrovy a skalami." A pokračuje s nadějí pro lyžaře: "Na Titanu je spousta vodního ledu, z něhož lze při zdejších -183 °C tvořit celé hory."

 

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Najdete na iDNES.cz