Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo zavinil smrt turistky v boubínském pralese?

  18:49aktualizováno  18:49
Kdo může za to, že turistku zabil na naučné stezce v boubínském pralese padající strom? Rodina mrtvé ženy žaluje Správu Národního parku Šumava a Lesy České republiky, a žádá odškodnění. Správa parku se ale brání s tím, že riziko je na straně turistů.
Šumava

Šumava | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Bezpečnost na naučných stezkách

Mrtvá turistka v boubínském pralese pravděpodobně změní normy na ochranu naučných stezek. Pokud soud potvrdí, že trasa v lese byla od Správy Národního parku Šumava a Lesů České republiky špatně zajištěná, budou muset lesníci věnovat takovým místům mnohem větší pozornost a někteří právníci změnit na podobné případy názor.

"Byl to strašný šok. Procházeli jsme s manželkou a třemi dětmi v červenci 2004 naučnou stezku mezi boubínským jezírkem a zastávkou s popisem krále smrků. Šlo s námi ještě několik turistů. Když jsme se vraceli, padla najednou na stezku z vedlejší stráně suchá jedle. Bylo bezvětří. Strom dopadl během pár sekund jednou třetinou na stezku a zasáhl manželku, která držela za ruku dcerku,“ líčil otřesný okamžik Jaroslav Šauer z Ústí nad Orlicí.

Pozůstalí chtějí statisíce

Žena na místě podlehla zranění, její dcera odnesla neštěstí jen modřinami. Rodina si myslí, že viníkem je Správa Národního parku Šumava jako provozovatel veřejné naučné stezky a vlastník lesa – společnost Lesy České republiky.

Žaluje proto obě organizace a žádá odškodnění. Pět pozůstalých včetně sestry zemřelé chtějí každý 240 tisíc korun, rentu na výživu dětí od tří do pěti tisíc korun měsíčně a náklady na pohřebné ve výši devadesáti tisíc korun.

Kdo nese odpovědnost za bezpečnost na turistických a naučných stezkách? Byla na boubínské trase v době neštěstí cedulka s upozorněním na riziko? Správa šumavského parku tvrdí, že tabule tam byla.

"Máme ji vyfocenou. Upozorňuje chodce, že vstup je na vlastní nebezpečí,“ tvrdí ředitel parku Alois Pavlíčko.

Jaroslav Šauer naopak říká, že žádné upozornění tam nebylo a cedule se objevila až později. Mimo jiné připomněl, že svědci, kteří se v prvních dnech postavili za jejich tvrzení, změnili názor. "Jsou to všechno místní podnikatelé, nechtějí mít problémy s parkem,“ domnívá se Šauer.

Případ z léta 2004 se vrátí k okresnímu soudu

Okresní soud nároky rodiny odmítl. Musí se ale označením stezky zabývat znovu, krajský odvolací soud jeho rozsudek včera zrušil.

Podle soudkyně Aleny Vojíkové je třeba více prověřit pochybnosti kolem prevence na naučné stezce. Jde o to, jak jsou stromy podél ní kontrolované a zda státní lesy nařídily správě parku suché kmeny odstranit. "I když jde o naučnou stezku, nelze akceptovat zákon o lesích,“ řekla Vojíková.

Tento zákon totiž zakazuje vstup lidem do míst, kde se v lese těží dřevo. Poučení si ze všeho vzala správa parku. Podle ředitele Pavlíčka kontroluje všechny informační tabule pro turisty a také stromy u stezek. Není však v jejích silách prověřovat kvalitu statisíců smrků a jedlí, které turistické stezky na Šumavě lemují.

Autoři: ,Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Turistické stezky v Českém Švýcarsku budou uzavřené až do března

Pravčická brána

Na turistické stezky do Českého Švýcarska se budou moci lidé vrátit až v březnu. Správa parku totiž stále odstraňuje...

Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Pionýrskou železnici zahubil nezájem úřadů

Pionýr obsluhující závory mezi stanicemi Lochotín a ZOO

V pátém dílu seriálu o Zaniklých tratí zamíříme do Plzně. Podíváme se na tamní fenomén, Pionýrskou železnici. Na...

Najdete na iDNES.cz