Kdo se bojí, nesmí do Harlemu

  17:17aktualizováno  17:17
"Dnes je Harlem bezpochyby nebezpečný." "Prohlídka se doporučuje jen ve dne a v uzamčeném autě," varují české turisty na svých stránkách knižní průvodce po Spojených státech. Rozlehlá černošská čtvrť lokalizovaná v severní části Manhattanu stále straší. Neoprávněně.

Harlem však ze sebe nálepku "zločineckého doupěte" jen tak nestrhne. Pro mnoho bílých Američanů zůstává Harlem čtvrtí, kam není radno vkročit. Legenda se táhne dál, ačkoliv dávno neplatí, že se do Harlemu policista z obavy o život neodváží.

"To bylo pravda před více než 20 lety, kdy ulice ještě lemovaly vypálené vraky aut. Nyní je situace úplně jiná," říká padesátník Gilbert Sanford, který ve čtvrti bydlí.

Vysokou kriminalitu snížilo podle jeho slov masové nasazení policistů do ulic, a to nejen uniformovaných, ale i tajných. Chválí také minulého newyorského starostu Rudolpha Giulianiho, kterému však mnozí jiní černoši kvůli jeho údajnému rasismu přezdívají Hitler: "Guiliani hodně pomohl. Kriminalita se za jeho starostování značně snížila a nyní je v New Yorku mnoho horších čtvrtí než Harlem. Podívejte se třeba na Bronx."

Přesto doporučuje jistou míru opatrnosti zachovat: "Nemá cenu riskovat, rozhodně bych se v noci neprocházel zapadlými, liduprázdnými uličkami."

Harlem je osobitým světem uvnitř newyorského "velkého jablka". Se soumrakem se jeho ušmudlané ulice nevylidní, jako je to zvykem v bělošských částech velkoměsta, ale právě naopak. Černoši všech generací zaplní chodník i schody před každým domem a vytvoří množství velkých debatních kroužků.

Běloch proplétající se mezi nimi nebudí pražádnou pozornost. Přece jen doba, kdy se bílí Američané neodvážili překročit 110. ulici, která představovala psychologickou hranici mezi "bílým" New Yorkem a "černým" Harlemem, patří minulosti. Stejně jako jednoznačně černošský charakter čtvrti.

Jen pár ulic na východ od nároží Lennox Avenue se 125. ulicí, ze kterého se na kolemjdoucí šklebí nepříliš vyvedené podobizny slavných Afroameričanů, se z jednoho z dvorků ozývá španělština a bouchání kostek domina o stůl. Imigranti z Latinské Ameriky si s sebou do New Yorku přivezli i svou oblíbenou stolní hru.

Do východního Harlemu se ve velkém stěhují především španělsky mluvící běloši z karibského ostrova Portoriko, jehož vlajky visí v mnoha oknech, a svým odlišným jazykem a zvyklostmi dávají "své" části čtvrti latinskoamerický ráz.

Harlem se za poslední léta velmi změnil. Lze to vypozorovat v malém obchůdku se smíšeným zbožím. Černošský prodavač se sice i nyní obává násilných lupičů, a tak sedí se svou pokladnou uzavřen v plexisklové kukani, ve které má pouze maličkou škvíru na přijímání peněz. Ale mezi jeho nejčastější zákazníky, kteří obchůdku dělají slušné tržby, patří studenti z Evropy, kteří se během svých toulek po Spojených státech ubytovali ve vedle stojícím špinavém hostelu, který rozhodně nemá s obsazeností problémy.

Zřídit si v Harlemu ubytovnu pro zahraniční (sice nepříliš movité) turisty by před dvaceti lety nikoho ani ve snu nenapadlo.

Kdo by také před dvaceti lety čekal, že si bývalý prezident právě zde otevře svoji kancelář, jako to udělal Bill Clinton.

Varovná slova z českých průvodců o nebezpečích číhajících v Harlemu Sanforda rozesmějí. "Už se těším, až to budu vyprávět kamarádům," říká pobaveně. Současnou násilnickou pověst Harlemu přičítá myšlenkovým stereotypům ve společnosti: "Přece se zde jen kvůli tomu, že tu žijí převážně černoši, nemusíte se bát o život!"

 

Harlem v New Yorku

Harlem, New York

Harlem, New York

Autoři: , ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

VIDEO: Okrasné pole v Číně zničili turisté. Kvůli selfie

Růžová tráva v Číně

Jen dva týdny trvalo, než se turistům podařilo zničit políčko s okrasnou pampovou trávou v čínské provincii Če-ťiang. V...Najdete na iDNES.cz