Kdo navštíví ostrov Lefkada, už nechce jinam

  0:01aktualizováno  0:01
Z Prahy se na Lefkadu lze dostat po dvou hodinách letu. A znalci tvrdí, že se tu dá prožít jedna z nejlepších dovolených, kterou kdy měli. Lidé se na ostrov nacházející se při západním pobřeží Řecka, které omývají vody Jónského moře, vracejí i několikrát za sebou.

Proč se lidé na Lefkadu stále vracejí? Protože se ostrovem, který ještě nepoznamenaly davové nájezdy turistů, mohou toulat na motorce, autem nebo i na kole, koupat se ve slunci na nádherných plážích, kde celý den nikdo nikoho neobtěžuje, ponořit se s přístrojem do světa ticha a bublat rybám do tance nebo posedět po krásném dni někde v taverně či baru u moře nebo v kopcích.

Přitom o tomto koutu světa ještě řada lidí neví. Není divu, vždyť leží mezi turistickými magnety, jako je Korfu a Kefalonie s Ithakou, jejichž zvučná jména jistě nikomu cizí nejsou, a tak zmínky o ostrově Lefkada mezi informacemi o známějších řeckých ostrovech prostě většinou zapadly.

A zatímco se na Korfu mohutně stavělo a turistů přibývalo, Lefkada dřímala ve sladkém zapomnění. V tom ji navíc rád udržoval i ten, který ji vlastně předurčil její novodobý vývoj, Aristotelis Onassis.

Do ostrova se zamiloval slavný rejdař

Onassis si při jedné ze svých cest jachtou Kristýnou zamiloval toto místo natolik, že si v roce 1962 v těsné blízkosti obce Nidri koupil od jisté lefkadské rodiny ostrov Skorpios, aby na něm postupně vybudoval své letní sídlo. Po celý zbytek svého života se potom snažil uchránit Lefkadu od živelného růstu turistického ruchu a uchovat ji co nejdéle takovou, jakou byla, když ji poprvé spatřil.

V současné době je to lefkadská prefektura, která dbá na dodržování plánu rozvoje ostrova a zvláštního režimu stavebních aktivit, zejména v oblasti západního pobřeží. Dlouhé písečné pláže s nádhernou barvou moře se tu střídají s divokými skalními útvary a zálivy. Právem je tato oblast považována za jednu z nejkrásnějších v celém Středomoří.

Přeplněné pláže na Lefkadě neexistují

Řada těchto pláží je i v nejvyšší sezoně s ohledem na jejich velikost takřka liduprázdná a návštěvníkům umožňuje objevit místa a prožít okamžiky, na které se nezapomíná. Pláž Porto Katsiki byla svého času vyhlášena jako osmá nejkrásnější pláž světa.

Pro ty, kteří rádi objevují nové, je tu hned několik tipů v blízkém okolí. Starobylé římské město Nikopolis, věštírna mrtvých Nekromantion, řeka Acheron a úžasná krajina, kterou protéká, podzemní klenot jeskyně Perama u města Ioannina a u stejného města Diova věštírna Dodoni.

A když už jsme tady, proč nepřidat ještě slabou hodinku jízdy a nenavštívit Národní park Vikos-Aoos a stejnojmenný kaňon Vikos, zapsaný v Guinessově knize rekordů. Tak na shledanou na Lefkadě!

Jónský ostrov Lefkada v Řecku

Autoři: ,


Témata: Řecko, Řecko

Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Ohně, středověk a úžasné masky. Slavnost trubačů v Alsasku vás uhrane

Nádherný svátek trubačů v Alsasku - Pfifferdaj

Mezi Porýnskou nížinou a pohořím Vogézy leží jeden z nejmenších, ale zato nejhezčích regionů Francie. Podzim je v...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

VIDEO: Okrasné pole v Číně zničili turisté. Kvůli selfie

Růžová tráva v Číně

Jen dva týdny trvalo, než se turistům podařilo zničit políčko s okrasnou pampovou trávou v čínské provincii Če-ťiang. V...Najdete na iDNES.cz