Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo navštíví ostrov Lefkada, už nechce jinam

  0:01aktualizováno  0:01
Z Prahy se na Lefkadu lze dostat po dvou hodinách letu. A znalci tvrdí, že se tu dá prožít jedna z nejlepších dovolených, kterou kdy měli. Lidé se na ostrov nacházející se při západním pobřeží Řecka, které omývají vody Jónského moře, vracejí i několikrát za sebou.

Proč se lidé na Lefkadu stále vracejí? Protože se ostrovem, který ještě nepoznamenaly davové nájezdy turistů, mohou toulat na motorce, autem nebo i na kole, koupat se ve slunci na nádherných plážích, kde celý den nikdo nikoho neobtěžuje, ponořit se s přístrojem do světa ticha a bublat rybám do tance nebo posedět po krásném dni někde v taverně či baru u moře nebo v kopcích.

Přitom o tomto koutu světa ještě řada lidí neví. Není divu, vždyť leží mezi turistickými magnety, jako je Korfu a Kefalonie s Ithakou, jejichž zvučná jména jistě nikomu cizí nejsou, a tak zmínky o ostrově Lefkada mezi informacemi o známějších řeckých ostrovech prostě většinou zapadly.

A zatímco se na Korfu mohutně stavělo a turistů přibývalo, Lefkada dřímala ve sladkém zapomnění. V tom ji navíc rád udržoval i ten, který ji vlastně předurčil její novodobý vývoj, Aristotelis Onassis.

Do ostrova se zamiloval slavný rejdař

Onassis si při jedné ze svých cest jachtou Kristýnou zamiloval toto místo natolik, že si v roce 1962 v těsné blízkosti obce Nidri koupil od jisté lefkadské rodiny ostrov Skorpios, aby na něm postupně vybudoval své letní sídlo. Po celý zbytek svého života se potom snažil uchránit Lefkadu od živelného růstu turistického ruchu a uchovat ji co nejdéle takovou, jakou byla, když ji poprvé spatřil.

V současné době je to lefkadská prefektura, která dbá na dodržování plánu rozvoje ostrova a zvláštního režimu stavebních aktivit, zejména v oblasti západního pobřeží. Dlouhé písečné pláže s nádhernou barvou moře se tu střídají s divokými skalními útvary a zálivy. Právem je tato oblast považována za jednu z nejkrásnějších v celém Středomoří.

Přeplněné pláže na Lefkadě neexistují

Řada těchto pláží je i v nejvyšší sezoně s ohledem na jejich velikost takřka liduprázdná a návštěvníkům umožňuje objevit místa a prožít okamžiky, na které se nezapomíná. Pláž Porto Katsiki byla svého času vyhlášena jako osmá nejkrásnější pláž světa.

Pro ty, kteří rádi objevují nové, je tu hned několik tipů v blízkém okolí. Starobylé římské město Nikopolis, věštírna mrtvých Nekromantion, řeka Acheron a úžasná krajina, kterou protéká, podzemní klenot jeskyně Perama u města Ioannina a u stejného města Diova věštírna Dodoni.

A když už jsme tady, proč nepřidat ještě slabou hodinku jízdy a nenavštívit Národní park Vikos-Aoos a stejnojmenný kaňon Vikos, zapsaný v Guinessově knize rekordů. Tak na shledanou na Lefkadě!

Jónský ostrov Lefkada v Řecku

Autoři: ,


Témata: Řecko, Řecko

Nejčtenější

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Experti: Stav českých lesů je i kvůli výkyvům počasí ekologická katastrofa

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír...

Další z rubriky

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

Naříznutý kámen a Kraví jeskyně. Nenápadné, ale skvělé atrakce v Kolumbii

Přírodní úkaz, kterému se říká jednoduše La Piedra - tedy Kámen.

Kolumbie přitahuje návštěvníky především díky plážím a koloniálním městům na karibském pobřeží nebo kávovníkovým...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Najdete na iDNES.cz