Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde všude jsou ve světě zóny neklidu

aktualizováno 
- Prakticky neuplyne den, aby světové agentury nepřinesly zprávu o úmrtí, zranění, únosu či dalších potížích turistů, kteří se pohybují v oblastech zmítaných válkou, neklidem či místech, kde jednotlivé vlády nedokáží sjednat pořádek a zajistit bezpečnost. Oblastí, kam se příliš nevyplácí cestovat, je přitom po světě celá řada. Podle Světového průvodce do nebezpečných míst, vydaného na konci loňského roku, bylo v té době na naší planetě napočítáno hned 22 válečných zón a 85 dalších velmi rizikových míst. A nejsou to místa jenom v Africe či Asii, jak by si mohl někdo myslet, i když zde je jich skutečně nejvíce.

Zřejmě nejnebezpečnějším místem na evropském kontinentu je v současné době území bývalé Jugoslávie.
Jedná se především o oblast Kosova, Bosnu a Hercegovinu a malou část Chorvatska, především ve Východní Slavonii. Na návštěvníky zde na mnoha místech stále čekají miny, zničená infrastruktura i dělící linie znepřátelených stran.
Vzhledem k blízkosti kosovských bojů není úplně bezpečná ani Albánie, kde navíc operují i velké ozbrojené gangy, pro něž jsou zejména osamocení turisté lehkým soustem. Ne že by zločinci na místě přímo zabíjeli, ale vše, co má cizinec u sebe, končí v nenávratnu.
Z důvodu sektářského násilí hrozí zvýšené riziko někdy i v Severním Irsku a v Baskicku.
Pozor by si měli dávat také cestovatelé, kteří míří do severní části ostrova Kypr a východních oblastí Turecka obývaných Kurdy, kde dochází i k únosům.
Několika únosy turistů se v poslední době "proslavil" především Jemen, stává se to ovšem i v Kašmíru, kde konflikt turistický ruch prakticky zlikvidoval.
V poslední době se nedoporučuje cestovat ani do velkých částí střední Afriky, kde zuří boje, gerilové války a na denním pořádku je etnické násilí. Proto je lepší se vyhnout Kongu (předtím Zair), Rwandě, Súdánu, ale i částem Ugandy. Nebezpečná je i Libérie, Angola a některé další státy.
Naopak poměrně bezpečno je už měsíce v Egyptě, kde islámští fundamentalisté vraždili turisty naposledy v loňském listopadu.
Samozřejmě absolutně se nedoporučuje jet do Afghánistánu, jižního Tádžikistánu, dále některých provincií na severovýchodu Indie, do oblastí na Srí Lance, které ovládají separatističtí Tamilové, či do některých částí Barmy a Kambodže.
Situace se v posledních letech poněkud zlepšila ve Střední a Jižní Americe, ale přesto zůstávají nebezpečné velké oblasti zvláště v Kolumbii, ale i v Guatemale, Salvadoru či mexickém Chiapasu.
Nástrahy jsou prakticky všude stejné: miny, velká kriminalita související s boji, znásilňování, únosy, loupeže a bohužel někdy i vraždy. Podle odhadů Světové turistické organizace v Madridu přijdou tímto způsobem každý rok o život ve světě desítky turistů. V některých letech to však byly i stovky.
Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Bojíte se teroristického útoku? Nespěte v přízemí a horních patrech hotelu

Zvýšená bezpečnostní opatření na pražském Staroměstském náměstí po tragédii v...

Podle čeho si vybíráte hotelový pokoj? Podle výhledu, nebo abyste to neměli daleko do jídelny? Bývalý agent CIA tvrdí,...

OBRAZEM: V moři nejsme nic. Setkání s obrovským žralokem bílým

Kontakt se žralokem bílým je pro potápěče vždy adrenalinovou záležitostí, i...

Kontakt se žralokem bílým je pro potápěče vždy adrenalinovou záležitostí, i když se zrovna nachází v ocelové kleci....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Najdete na iDNES.cz