Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde všude jsou ve světě zóny neklidu

aktualizováno 
- Prakticky neuplyne den, aby světové agentury nepřinesly zprávu o úmrtí, zranění, únosu či dalších potížích turistů, kteří se pohybují v oblastech zmítaných válkou, neklidem či místech, kde jednotlivé vlády nedokáží sjednat pořádek a zajistit bezpečnost. Oblastí, kam se příliš nevyplácí cestovat, je přitom po světě celá řada. Podle Světového průvodce do nebezpečných míst, vydaného na konci loňského roku, bylo v té době na naší planetě napočítáno hned 22 válečných zón a 85 dalších velmi rizikových míst. A nejsou to místa jenom v Africe či Asii, jak by si mohl někdo myslet, i když zde je jich skutečně nejvíce.

Zřejmě nejnebezpečnějším místem na evropském kontinentu je v současné době území bývalé Jugoslávie.
Jedná se především o oblast Kosova, Bosnu a Hercegovinu a malou část Chorvatska, především ve Východní Slavonii. Na návštěvníky zde na mnoha místech stále čekají miny, zničená infrastruktura i dělící linie znepřátelených stran.
Vzhledem k blízkosti kosovských bojů není úplně bezpečná ani Albánie, kde navíc operují i velké ozbrojené gangy, pro něž jsou zejména osamocení turisté lehkým soustem. Ne že by zločinci na místě přímo zabíjeli, ale vše, co má cizinec u sebe, končí v nenávratnu.
Z důvodu sektářského násilí hrozí zvýšené riziko někdy i v Severním Irsku a v Baskicku.
Pozor by si měli dávat také cestovatelé, kteří míří do severní části ostrova Kypr a východních oblastí Turecka obývaných Kurdy, kde dochází i k únosům.
Několika únosy turistů se v poslední době "proslavil" především Jemen, stává se to ovšem i v Kašmíru, kde konflikt turistický ruch prakticky zlikvidoval.
V poslední době se nedoporučuje cestovat ani do velkých částí střední Afriky, kde zuří boje, gerilové války a na denním pořádku je etnické násilí. Proto je lepší se vyhnout Kongu (předtím Zair), Rwandě, Súdánu, ale i částem Ugandy. Nebezpečná je i Libérie, Angola a některé další státy.
Naopak poměrně bezpečno je už měsíce v Egyptě, kde islámští fundamentalisté vraždili turisty naposledy v loňském listopadu.
Samozřejmě absolutně se nedoporučuje jet do Afghánistánu, jižního Tádžikistánu, dále některých provincií na severovýchodu Indie, do oblastí na Srí Lance, které ovládají separatističtí Tamilové, či do některých částí Barmy a Kambodže.
Situace se v posledních letech poněkud zlepšila ve Střední a Jižní Americe, ale přesto zůstávají nebezpečné velké oblasti zvláště v Kolumbii, ale i v Guatemale, Salvadoru či mexickém Chiapasu.
Nástrahy jsou prakticky všude stejné: miny, velká kriminalita související s boji, znásilňování, únosy, loupeže a bohužel někdy i vraždy. Podle odhadů Světové turistické organizace v Madridu přijdou tímto způsobem každý rok o život ve světě desítky turistů. V některých letech to však byly i stovky.Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...

Další z rubriky

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Najdete na iDNES.cz