Kde všude číhá na české turisty nebezpečí

  • 5
Nádherné moře, příjemné ceny, moderní turistická infrastruktura a vždy teplé počasí. Tedy vše, po čem český turista při svých cestách k moři touží. Z těchto důvodů se stal Egypt v posledních letech jedním z největších hitů, kam jezdí našinci. Jen letos by jich do země faraonů mělo jet asi 150.000.

Egypt je však současně jedním z nejčastějších míst, kde na zahraniční turisty útočí islámští fundamentalisté. Jenom od roku 1992 zde bylo zaznamenáno 15 atentátů, při kterých přišli o život právě turisté.

Ovšem Šarm aš-Šajch, kde byl o víkendu zabit jeden Čech, patřil k výjimkám a byl považován za jedno z nejbezpečnějších míst Egypta.

Kde všude, kam jezdí naši turisté, hrozí reálné nebezpečí?

Za současné situace ve světě, kdy teroristé odpalují jednu nálož za druhou, může odpověď znít: téměř všude. Bohužel tento zjednodušený závěr není tak daleko od pravdy. Z frekvence a historie útoků se však dá vysledovat, která místa jsou více a která méně bezpečná.

Egypt a fundamentalisté

Pokud jde o sám Egypt, tak zde místní vláda dělá všechno pro to, aby zajistila bezpečnost. Ostatně v roce 2003 sem přijelo 6,4 milionu turistů a loni již 8,1 milionu, tedy růst o neuvěřitelných 34,1 procenta. Týká se to i příjezdů Čechů. Jenže právě v Egyptě nikdy nelze teroristický útok zcela vyloučit. Praxe ukazuje opak. Tyto atentáty "přes turisty" jsou přitom namířeny proti místní vládě, která se snaží vypořádat s islámským fundamentalismem.

Pravidelné bombové útoky zažívají i cíle v Turecku, kde jsou dílem kurdských povstalců a v poslední době čím dál častěji také fanatických muslimských skupin. Naposledy došlo před pár týdny k explozi v letovisku Kusadasi.

Spíše výjimečný byl podle všeho útok na synagogu na tuniské Džerbě, kam také jezdí mnoho Čechů.

Poměrně pravidelně, i když v posledních letech s daleko menší intenzitou, se objevují atentáty i v některých turistických centrech Španělska (to je čtvrtou nejnavštěvovanější zemí českými turisty). Jejich strůjcem je baskická organizace ETA. Ta však, na rozdíl od jiných, většinou dopředu ohlásí exploze policii, a následky často nebývají tak tragické. To muslimští extremisté nikdy a zásadně nedělají.

Ministerstvo zahraničí vydalo v sobotu varování, že českým turistům nedoporučuje do Šarm aš-Šajchu jezdit. "Je tam poškozeno několik hotelů, jeden je zcela zničený. Některé oblasti uzavřela policie. Situace je stále chaotická," vysvětlil ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Cestovní kanceláře zájezdy na žádost vymění
Cestovní kanceláře zájezdy neruší, ale klientům, kteří teď do oblasti jet nechtějí, nabízejí výměnu zájezdu za jinou destinaci. "Další lidé nám tam mají letět ve čtvrtek, jsme domluveni, že do úterý se mohou rozhodnout o změně destinace. Nabídneme jim jiné egyptské místo, Řecko nebo Kanárské ostrovy. Pokud ovšem zájezd zruší, zaplatí storno poplatky," říká mluvčí cestovní kanceláře Fischer Dan Plovajko.

Evropa v ohrožení

V souvislosti s válkami v Afghánistánu a Iráku se terčem útoků (a atentáty v Madridu či Londýně to ukázaly) mohou častěji stávat západní země, které jsou spojenci Ameriky (ta je spolu s Izraelem hlavním nepřítelem islámských teroristů). Proto ve velkých centrech západní Evropy nelze podobné akce v žádném případě zcela vyloučit.

V oblíbeném Řecku pak někdy dají o sobě vědět pomocí výbuchů levicové extremistické skupiny.

Rozepisovat se v tomto směru o Izraeli je pak zbytečné. Tam je na místě obezřetnost vždy.

Zatím se podobné věci vyhýbají dvěma státům, kam jezdí vůbec nejvíce českých turistů: Chorvatsku a Slovensku.

V podobně dlouhodobě "klidné" situaci je i šestá nejoblíbenější země - Rakousko.
Čeští turisté se však v posledních deseti letech ocitají, na rozdíl od některých jiných národů, v poněkud specifické situaci.

Občané Česka totiž cestují velmi rádi a na počet obyvatel vlastně až v neobvyklém počtu (v Evropě nám v tom konkurují jen Nizozemci). Neustále navíc objevují nové cíle. Jenom v oblasti Šarm aš-Šajchu jich teď o víkendu byly najednou téměř dva tisíce.

Podobné to bylo i při prosincové tsunami v Thajsku a na Srí Lance. Je tedy pravděpodobné, že se budou také stále častěji nacházet na místech, jež budou v ohrožení.

Více o situaci po sobotním výbuchu v Egyptě - ZDE.

 

DOVOLENÁ S RIZIKEM. Turisté před zničeným hotelem poté, co jim dovolenou v Egyptě překazil sobotní útok.

,