Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde termály vytápějí celé domy. Gigantický papiňák na Novém Zélandu

  8:00aktualizováno  8:00
V samém centru novozélandského Severního ostrova leží město Rotorua. Když sem přijedete, doslova vás praští do nosu pronikavý sirný zápach plynů unikajících z nitra země. Městu, kde najdete největší termály země i unikátní prastarou maorskou kulturu, se přezdívá sulphur city.

Nový Zéland, Severní ostrov. Wai-O-Tapu – nejbarevnější termální oblast Nového Zélandu | foto: Jan HocekiDNES.cz

Rotorua se díky množství termálních pramenů, vřídel, gejzírů a bahenních sopek těší největšímu přílivu zahraničních turistů z celého Severního ostrova.

Návštěvníky sem navíc ještě láká početná maorská komunita obývající město a jeho okolí. Původní polynéští obyvatelé zůstali věrni svým tradicím, a tak zde můžete spatřit válečný tanec "haka", navštívit jejich typické domy nebo zažít tradiční uvítací ceremoniál "hongi" s třením nosů.

Nový Zéland, Severní ostrov. Termální oblasti jsou maximálně přizpůsobeny turistům

Kolem termálních oblastí vedou dřevěné lávky

Domy na papiňáku

Oficiální název města a stejnojmenného přilehlého jezera Rotorua pochází z jazyka původních polynéských obyvatel a znamená "druhé jezero." Když sem totiž před zhruba tisíci lety maoři přišli od pobřeží, tak nejenom, že objevili jezero s průzračnou vodou, ale zejména se jim zalíbily termální prameny, které začali využívat ke koupání, ale také k praní, vaření a vytápění svých domů.

Dodnes můžeme pozorovat u některých původních domů tento primitivní způsob topení, kdy trubky s horkou párou vedou přímo do dřevěných příbytků. O bezpečnosti takového bydlení, postaveného nad geotermálně nejaktivnějšími místy, jež mohou kdykoli explodovat, snad ani netřeba hovořit…

První osídlení, které postavili maoři z kmenů stromových kapradin přímo v centru gejzírů, se jmenuje Whakarewarewa. Osada zde stojí dodnes - jako kdysi zahalená párou ze stříkajících gejzírů a prosycená sirovodíkem z věčně bublajících termálních pramenů. Jen místo bojovníků se tu dnes procházejí turisté z celého světa.

Nový Zéland, Severní ostrov. Jedna z původních čtvrtí v Rotorua – Ohinemutu - leží na pobřeží stejnojmenného jezera

Jedna z původních čtvrtí v Rotorua – Ohinemutu - leží na pobřeží stejnojmenného jezera

V údolí gejzírů

Hlavním lákadlem města je největší novozélandský gejzír Pohutu, který v pravidelných půlhodinových intervalech chrlí hektolitry vařící vody do zhruba dvacetimetrové výšky. Najdeme jej hned vedle vesnice Whakarewarewa, v areálu "Te Puia" a kromě gejzírů, termálů a sirných jezírek zahrnuje celou řadu dalších atrakcí.

Když se dostatečně nabažíte geotermálních úkazů, můžete navštívit maorský koncert, který probíhá dvakrát denně v nádherně vyzdobeném slavnostním domě zvaném "marae".

Nový Zéland, Severní ostrov. Gejzír Pohutu a termální oblast Whakarewarewa

Gejzír Pohutu a termální oblast Whakarewarewa

Před začátkem představení vás ale čeká ještě jeden zážitek. To když na louku před čekající diváky přiběhne bojovník s oštěpem a podrobí vás tradiční výzvě tak, jako tomu bývalo v době maorských válek.

Po koncertě si můžete prohlédnout třeba skanzen, jakousi domorodou vesničku postavenou tradičním způsobem, obdivovat přes 20 metrů dlouhou válečnou kanoi, navštívit miniaturní ZOO s ptáky kiwi, uvařit v páře domorodou pochoutku "hangi" nebo si pod odborným dohledem mistra vyzkoušet tradiční řezbářské umění.

Nový Zéland, Severní ostrov, maorský uvítací ceremoniál v Te Puia

Maorský uvítací ceremoniál v Te Puia

Bazén plný šampaňského

Za dalšími gejzíry a termály se musíme vydat za hranice města, do jeho nedalekého okolí. Asi nejznámější lokalitou je 30 km vzdálené údolí Wai-O-Tapu s proslulým gejzírem "Lady Knox". Tento gejzír se může pyšnit železnou pravidelností své aktivity, vybuchuje totiž každý den přesně v 10:15 dopoledne. Návštěvníci si tak mohou být jisti, že jim výbuch neuteče a oni nepropásnou až 20 metrů vysoký sloupec vroucí vody stříkající z jeho sopouchu.

Říkáte si, jak je to možné? Pravda je překvapivá. Pracovníci parku pomáhají přírodě jednoduchým trikem, kdy do sopouchu gejzíru nasypou pytlík mýdla, které erupci katalyzuje…

Nový Zéland, Severní ostrov, bahenní sopky

Bahenní sopky

V těsné blízkosti gejzíru najdeme vlastní údolí Wai-O-Tapu, které se pyšní přívlastkem nejbarevnější termální oblast Nového Zélandu. Vskutku zde najdeme celou paletu barev od sirně žlutých bazénků, přes železitě oranžovou, zelenou až po temně šedé bahenní sopky.

Bezesporu nejfotografovanějším objektem je zde "Champagne pool", obrovské termální jezírko s vroucí vodou a nádherně probarveným okrajem. K jeho názvu mu pomohly miliony bublinek CO2, probublávající z hlubin až ke kouřící hladině.

Nový Zéland, Severní ostrov. Champagne pool ve Wai-O-Tapu

Champagne pool ve Wai-O-Tapu

Kde se vykoupat?

Dosud popisované oblasti patří mezi turistické atrakce s nepříjemnostmi jako je placení vstupného či zákazu vstupu mimo značené trasy, o koupání v termálech ani nemluvě. Pokud vám nebude stačit nabídka některých z mnoha termálních koupališť či lázní v Rotorua a budete toužit po koupeli přímo v přírodě, musíte se ptát domorodců a hledat ukryté potůčky uprostřed lesů.

Mezi Maory oblíbená lokalita leží například nedaleko vstupu do Wai-O-Tapu, pod mostkem silnice spojující vstup do oblasti s hlavní silnicí. V podvečer, kdy odtud zmizí záplavy turistů, se můžete ve zdejším potoce prohřát a nasát domorodou atmosféru.

Nový Zéland, Severní ostrov. Koupání v přírodních termálech v Taupo

Koupání v přírodních termálech v Taupo

Další zajímavé koupání najdeme u města Taupo, v parku Spa Park. Horký potok zde ústí do ledové řeky Waikato a vytváří velkou lagunu s vodopádem a nádherným koupáním. Půl hodinky chůze odtud leží navíc monumentální vodopády Huka, takže návštěva tohoto místa jistě stojí za to. Další informace o přírodním koupání nabízejí webové stránky www.nzhotpools.co.nz.

Vulkanismus na Severním ostrově aneb vědecké teorie kontra maorské legendy

Projevy vulkanické a geotermální činnosti na Severním ostrově Nového Zélandu patří k nejvýraznějším na světě. Jsou důsledkem styku dvou kontinentálních desek, Australsko - Indické na západě a Pacifické na východě. Obě desky se tu pohybují proti sobě a díky tomu vzniká tzv. subdukční zóna s průvodními geotermálními projevy, jako např. sopkami, gejzíry a horkými prameny.

Když se podíváme na mapu Severního ostrova, zjistíme, že všechny tyto projevy sledují linii subdukční zóny. Kromě hory Taranaki/Mt. Egmond, která leží více než sto kilometrů východním směrem.

Maorská legenda vzniku sopek je však trochu jiná.

Pro maorské kmeny, žijící v oblasti, byly všechny tři sopky tapu (posvátné místo) a báli se proto na ně vystupovat. Věřili, že kdysi do této oblasti přijel od severu kněz Ngatoroirangi, aby objevil novou půdu pro svůj kmen. Vystoupil na Mt Ngauruhoe, aby si prohlédl krajinu, ale náhle ho překvapila sněhová bouře. Bylo to něco, co dosud nezažil, a proto volal na své sestry, žijící na jihu, aby mu poslaly teplo. Bohové mu vyhověli, teplo přišlo ze zemského nitra a Ngatoroirangi byl tak zachráněn.

Proč ale sopka Taranaki jako jediná leží stranou? Podle jiné legendy byl Taranaki kdysi součástí skupiny sopek Tongariro, byl však přinucen se odstěhovat, když ho Tongariro přistihl se svojí milenkou, kterou byla nedaleko ležící hora Pihanga.

Togarira zrada natolik rozezlila, že celý jeho vršek shořel a Taranaki byl přinucen odejít k pobřeží. Putoval na jih v žalu a bolesti a zanechával za sebou širokou jizvu v zemi. Moře dosáhl u Wanganui a pak putoval dál podél pobřeží na západ, až na své současné místo, kde zůstal navěky ve své majestátné izolaci. O něco později seslal Tongariro ze svých svahů chladnou řeku, aby vyplnila a zahojila vyniklou jizvu – nynější řeku Wanganui.

může se hodit

Jak se tam dostat
Létá sem několik leteckých společností, vždy min. s jedním přestupem (Singapur, Hongkong, Los Angeles, Dubaj, Den Pasar atd.). Výhodou je přímý let společnosti Korean Air z Prahy do Soulu a následný let Soul Auckland. Ceny za letenku včetně tax se pohybují od 35 000 Kč.
Doprava na místě
Ideální je pronájem auta. Většina společností poskytuje v zimním období slevu. Z Aucklandu do Rotorua jezdí linkové autobusy.

Ubytování
široká paleta možností, ovšem pro město Rotorua se vyplatí včasná rezervace. Pokud chcete mít z oken vyhlídku přímo na termály, zkuste hotel Quality Hotel Geyserland.

Počasí
Cestovat lze celoročně, nejchladnější měsíc je červenec, kdy průměrné teploty dosahují na severním ostrově 5-14 °C.

Mapy © Google


Nejhezčí túry světaAutor článku Jan Hocek je fotograf a nezávislý publicista. Je autorem knihy Nejhezčí túry světa. Najdete v ní reportáže a fotografie z osmnácti nejhezčích světových túr pěti kontinentů – od Aljašky po Nový Zéland - včetně map a praktických rad. Více informací o autorovi najdete na: http://www.hocek.cz/.Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Začíná Alka turnaj. Chorvaté si připomínají slavné vítězství proti Osmanům

Na město Sinj dohlíží z místa bývalé pevnosti Panna Marie.

Každý první srpnový víkend bývá v ulicích chorvatského města Sinj k vidění originální rytířský turnaj, který se pořádá...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Nejkrásnější řeky Slovenska. Hron si kromě vodáků užijí i milovníci hor

Užíváme si houpání na vlnách a rychle plujeme širokým korytem, kde se střídají...

Řeka Hron patří mezi slovenskou vodáckou „klasiku“. Tento druhý nejdelší tok Slovenska pramení na východním úpatí...

Najdete na iDNES.cz