Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kde si lyžař nepřeje už vůbec nic. Čtyři údolí

aktualizováno 
Tady najdete všechno, co fajnšmekr potřebuje. Vysokohorské lyžování z 3000 metrů, úžasné sjezdovky, adrenalinový freeride, mraky sněhu, sluníčko, Mt. Blanc na dohled a panoramata nejznámějších alpských velikánů. To jsou Čtyři údolí, jedno z největších propojených lyžařských center Evropy ve švýcarském Valais.

Švýcarsko, Čtyři údolí, Verbier. Čtyřtisícovky a ledovce jsou při výhledu do všech stran | foto: Dana EmingerováiDNES.cz

Když v noci sněží a dlouhý, prudký, boulovatý sráz Gentianes pokryje lehký prašan, stane se lyžování na ledovci Mont Fort splněným sportovním snem. Čeká vás nekonečný sjezd s výškovým rozdílem 1300 metrů po svazích, které jsou tak příkré, že po nich rolba nevyjede, protože by se převrátila.

Ve Čtyřech údolích (Quatre Vallées) můžete podnikat celodenní výlety na lyžích přes hory a doly z Les Collons až k Verbier, ale musíte vyrazit brzy ráno a hodně pospíchat, abyste se stihli vrátit zpět.

Jsou tu dokonale urolbované modré, červené a černé tratě, ale také neupravované prudké boulovaté stěny i vzrušující freeridové trasy divokým terénem. Celkem přes čtyři stovky kilometrů sjezdovek všech obtížností, které za týden vůbec nestačíte projezdit.

Švýcarsko, Čtyři údolí, Verbier. Jaccuzi na sjezdovce ve výšce 2500 metrů

Verbier. Jaccuzi na sjezdovce ve výšce 2500 metrů

Švýcarsko, Čtyři údolí jsou rájem freeridu

Čtyři údolí jsou rájem freeridu

Ledovec Mont Fort

Srdcem Čtyř údolí je ledovec Mont Fort, na jehož vrchol vynese obrovská kabinová lanovka Cabane du Mont Fort každých deset minut 200 lyžařů najednou.

Vystoupíte ve výšce 3330 metrů a omráčí vás oceán bílých štítů, kterým dominuje mohutný masiv Mont Blancu. Stojíte v němém úžasu, protože na severu, na východě, na západě, na jihu, všude, kam až oko dohlédne, vidíte čtyřtisícovky jako Zinalrothorn, Weisshorn, Monte Rosa, Dent Blanche, Matterhorn, Jungfrau. Nejnižší z nich má přes 4200 metrů. Vy sami máte pod sebou víc než dvě Sněžky…

Švýcarsko, Čtyři údolí, Verbier. Didier Chuche při Verbier High Five

Verbier. Didier Cuche při Verbier High Five

Švýcarsko, Čtyři údolí. Verbier spojuje tradici, luxus a sport

Verbier spojuje tradici, luxus a sport

Když sejdete po železném schodišti od lanovky na sníh a podíváte se pod sebe, spatříte široký, ale závratně prudký svah, na němž většina lyžařů postává a chytá dech. Kdo upadne, řítí se po kombinéze dolů, aniž by se mohl zastavit. Teprve pár stovek metrů nad mezistanicí Col de Gentianes (2950 m) se sráz mění v upravenou trať, ideální pro dlouhé carvingové oblouky.

Na ledovcovém plató si můžete na chvíli odpočinout v příjemné venkovní restauraci a rozmyslet se, zda se vydáte přes La Chaux (2260m) na rozlehlé pláně do Verbier, či vyrazíte dál po ledovci na náročnou několikakilometrovou skitour ke stanici Tortin (2060 m) v údolí. Je totiž ještě mnohem delší a těžší, než úvodní padák z vrcholu Mont Fort.

Švýcarsko, Čtyři údolí, Verbier, Mont Fort

Verbier

carlsberg high five

Za posledních deset let, kdy se pod ledovcem Mont Fort loučení s lyžařskou sezonou konalo, do Verbier přijely závodit osobnosti jako Hermann Maier, Didier Cuche, Aksel Lund Svindal, Pirmin Zurbriggen, Lindsey Vonnová, Julia Mancuso či Michaela Dorfmeisterová.

Dvacítka profesionálů soutěží spolu s třemi stovkami amatérů v pěti disciplínách - obřím a paralelním slalomu, letmém sjezdu, skicrossu a triatlonu, představujícím jízdu na matraci, spojenou s výběhem kopce a vypitím láhve piva.

Letos se Carlsberg High Five bude konat v sobotu 27. března. Zápisné stojí 55 eur a je v něm započítáno startovní číslo, závodní helma a poukázka na občerstvení během afterparty v "Pub Montfort".

Nejznámější a největší lyžařské středisko oblasti je mondénní Verbier (1500 m), kde se rozbíhá nepřeberné množství tratí, vleků a lanovek nejen pod ledovcem Mont Fort, ale přes vrchol Savoleyres (2354 m) i směrem do dalšího údolí k La Tzoumaz.

Je tu mnoho noblesních hotelů, diskotéky, bary, bazény a biografy. Sem rády přijíždějí za zábavou i odpočinkem celebrity, konají se tu velké společenské akce. U paty lanovek tak můžete i po západu slunce vidět parkovat mercedesy a rollse-royce, ze kterých dámy v dlouhých róbách a pánové ve smokinzích přestupují do lyžařských kabinek, aby se nechali vyvézt na noblesní recepce a charitativní večery do vyhlídkových restaurací uprostřed velehor.

Ve Verbier se každoročně jezdí nejslavnější freeridová soutěž – Extreme Verbier, kdy davy fanoušků na sjezdovkách sledují nejodvážnější snowboardisty a lyžaře světa, kteří předvádějí na krkolomných skalnatých svazích jízdy, při nichž tuhne krev v žilách.

Na sjezdovkách Verbier se každý rok loučí se sezonou také nejlepší sjezdaři světa. S nimi si při závodech Carlsberg High Five mohou změřit síly všichni, kdo mají zájem. Patronát nad celou akcí má hudební hvězda - zpěvák James Blunt, který se vloni v nadmořské výšce 2 500 metrů přímo na sjezdovce koupal s krásnými sjezdařkami v horkých kádích.

Thyon 2000

Moderní komplex hnědooranžových prosklených budov s terasami a balkony v nadmořské výšce 2100 metrů nad mořem, kam vyjedete ze Sionského údolí přes Les Collons jen lanovkou, to je Thyon 2000.

Žádné silnice, žádná auta, jen sjezdovky, vleky, cesty pro pěší, dětské snowparky, restaurace, obchody a dokonce i bazén a kino. A všude kolem zasněžené hory s divokými lyžařskými terény či krásně upravenými sjezdovkami, které lemují borovice a stařičké, větrem ošlehané mohutné modříny, tvarované tím, jak stovky let odolávají sněhovým bouřím.

Švýcarsko. Sjezdovky na Thyonem 2000, který je na východě Čtyř údolí

Sjezdovky na Thyonem 2000, který je na východě Čtyř údolí

Švýcarsko. Moderní rodinné středisko Thyon 2000

Moderní rodinné středisko Thyon 2000

Když ráno vstanete, hupnete na lyže a můžete se vydat dolů po zasněžených stráních hned dvěma směry. Po perfektní široké závodní Medvědí sjezdovce do Veysonnaz, kde se jezdí závody světového poháru, či na druhou stranu do malebné vesničky Les Collons.

Zajímavou nabídkou letošní zimy v Thyonu jsou od 13. a 20. března 14denní pobyty za cenu jednoho týdne.

Švýcarsko. Divoké jízdy mezi skalami nad Thyonem 2000

Švýcarsko. Divoké jízdy mezi skalami nad Thyonem 2000

Siviez

Mont-Gelé:nejhezčí freedide v alpách

Nastoupíte do kabinky, které vede na Mont-Gelé do výšky 3003 m n.m. a nahoře zjistíte, že z vrcholu nevedou žádné sjezdovky. Najednou chápete, proč byla dole u nástupiště velká cedule: Jen pro dobré lyžaře. Tady vás čeká jeden z nejkrásnějších a nejnáročnějších freeridů, jaké můžete v Alpách zažít. Odtud se jezdí nejslavnější freeridová soutěž světa – Extreme Verbier. Jste-li amatéři, měli byste si raději najmout průvodce, který pro vás vybere odpovídající trasu a bezpečně vás provede skalami této třítisícovky.

Moderní vysokohorské středisko Siviez (1720 m) je nejspartanštější, ale hlavně nejlevnější místo v Quatre Vallées. Tady se dá sehnat čtyřlůžkový apartmán za 800 €. Nepříliš vábné betonové "apparthotely" mají i další velkou přenost: je odtud všude blízko. Třemi čtyřmi lanovkami jste na vrcholu ledovce Mont Fort, stejně jako v Nendaz, Veysonnaz či Verbier.

Nendaz

Pravým opakem Siviez je typická švýcarská vesnička Nendaz (1400 m). Z centra vede kabinová lanovka na Tracouet (2200 m), kde je nádherný dětský skiareál, v němž malí lyžaři slalomují mezi barevnými figurkami zvířat a úplní začátečníci se učí kristiánky mezi nafukovacími polštáři.

Najdete tu i vyhlášený snowpark, který se jako první v Evropě postavil podle konceptu Burton Progression Park, kdy překážky rostou s vaším jezdeckým uměním.

Švýcarsko, Čtyři údolí, Verbier. Při Verbier High Five mají závodníci v ceně registrace pivo

Při Verbier High Five mají závodníci v ceně registrace pivo

Švýcarsko, Čtyři údolí, Verbier. Mezi skály na freeride jedině s průvodcem

Verbier. Mezi skály na freeride jedině s průvodcem

Víno a sýry

Švýcarské Valais je známé výbornými víny, sýrovými fondu a další specialitou - roztaveným sýrem Raclette. Proto i v apartmánech často najdete vybavení, abyste si mohli večer u krbu takové sýrové potěšení udělat. Když si k raclette otevřete lahvinku skvělého bílého vína fendant, už vám nebude nic chybět.

může se hodit

Jak se tam dostat
z Prahy přes Rozvadov, Norimberk, Mannheim, Basilej, Bern, Martigny, případně Sion - asi 1000 km / 10 h
Cena skipassu
66 SF = 44 € denně, 343 SF = 228 € za šest dní (Skipasy platí pro celou oblast Čtyř údolí. Pokud si zakoupíte skipas jen pro některé ze středisek v oblasti, vyjde vás levněji. Slevy pro skupiny a rodiny s dětmi, děti do šesti let zdarma.)
Balíček s hotelovým ubytováním a šestidenní permanentkou na jednu osobu třeba v Thyonu stojí od 500 CHF.
Užitečné weby
www.mojesvycarsko.com

www.verbierbooking.ch

www.imalp.ch

http://verbierhighfivebycarlsberg.com

Švýcarsko, Čtyři údolí

Autoři:
Nejčtenější

Tisíc vojáků se střetlo u Slavkova u Brna. Připomněli si rok 1805, kdy...
Kde se psala historie. Procházka za bitvou tří císařů v okolí Slavkova

V dalším díle seriálu Cesty kulturní krajinou jsme tentokrát zamířili do krajiny okolo Slavkova u Brna. Na komentovanou procházku s ruční kamerou jsme se...  celý článek

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Pohodová atrakce na řeckém ostrově

Na Korfu je jedna z nejmenších přistávacích ranvejí v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora...  celý článek

Dopravní zácpy na vjezdu do Doveru, které přístav trápily loni v létě.
Brexit ochromí dopravu přes La Manche, Dover se děsí obřích kolon

Vystoupení Británie z Evropské unie ovlivní celou řadu obchodních sfér i životy obyčejných lidí. Velké problémy očekávají provozovatelé přístavu v britském...  celý článek

Pokuta za porušení zákazu kouření na thajských plážích může dosáhnout až 100...
Za cigaretu u moře pokuta 60 tisíc. Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jedna z nejpopulárnějších turistických destinací zavádí od 1. listopadu zákaz kouření na vybraných plážích. Thajský turistický úřad k zákazu přistoupil poté,...  celý článek

Sedlo Zbojská
Divoký výlet do historie. Malý Slovenský ráj zbojníka Jakuba Surovca

Ve stínu legendárního Juraje Jánošíka působil v 18. století na Slovensku zbojník nemilosrdného jména Jakub Surovec. Jeho domovským rajonem byla oblast...  celý článek

Další z rubriky

Hasiči se vzhledem k výšce plamenů a nebezpečí zhroucení věže nemohli po...
Shořela oblíbená vyhlídková Goethova věž ve Frankfurtu nad Mohanem

Největší a nejstarší dřevěnou vyhlídkovou věž ve Frankfurtu nad Mohanem zcela zničil požár. Informovala o tom agentura DPA. Příčiny požáru Goethovy věže...  celý článek

Celý svět i Peruánci tradičně spojují "objevení" skalního města Machu Picchu se...
Panika mezi cestovateli: Povolení na Machu Picchu budou do Vánoc pryč

Pokud plánujete cestu na Machu Picchu cestou Inků, zarezervujte si ihned povolení. Letos se totiž vydávají o tři měsíce dřív než obvykle a předpokládá se, že...  celý článek

Zbytky táborových baráků zarůstají, tím více z nich mrazí. Tady trávily léta...
Zapomenutý koncentrák na kraji Evropy. Stíny komunismu v deltě Dunaje

Dunajská delta je proslulá romantickými zákoutími slepých vodních ramen či tisícovými hejny mnoha druhů ptáků. Území do dnešních dnů značně izolované a...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.