Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde si dokonale nacvičíte feráty do Alp

aktualizováno 
Pokud se chystáte na prázdninové výstupy ve vysokých Alpách nebo Dolomitech, stojí za to vyzkoušet si předem feráty. Ideální tréninkové místo přitom najdete kousek za hranicemi poblíž Vídně.
Kronich, v převisu

Kronich, v převisu | foto: Jan Machek / www.horydoly.cziDNES.cz

Ferátový ráj kousek za českými hranicemi už sto let systematicky buduje Rakouský alpský spolek. Jestli ho chcete vyzkoušet, jeďte do alpského předhoří Rax a Schneeberg. Obě dvoutisícová pohoří místní turisté označují za Wiener Hausberge (vídeňské domácí hory) kvůli jejich blízkosti rakouské metropoli.

Feráty v Höllentalu, na Hohe Wand a v okolí chaty Ottohaus stojí za to vyzkoušet především těm, kteří se chystají do Alp nebo Dolomit.

Vybere si každý

Jenže Rax a Schneeberh nejsou jen turistickou oblastí, ale také domácím terénem pro snad všechny aktivity v přírodě, které Vídeňany mohou napadnout. Stametrové skalní srázy čekají na horolezce, modrá voda říčky Schwarza (Černá) sveze vodáky a lanovky i zubačky umožňují pohodlné pěší túry s dalekými rozhledy.

Milovníci lehkých, ale krajinově krásných ferát na pomezí mezi horolezectvím a turistikou míří nejčastěji do obrovského bočního údolí zvaného Grosses Höllental. Pod ním stojí chata Weichtalhaus s velkým neplaceným parkovištěm a z něho vyrážejí turisté na několik zajištěných cest. Všechny se v pětistupňové škále obtížnosti pohybují mezi A a B. Jsou tedy vhodné především pro obdivovatele přírody, začátečníky a zkušené rodiče s dětmi. Žádné velké sportovní výkony na nich nikdo nepředvede. Přesto má každý výstup své kouzlo.



Kronich, autor: Jan Machek

Feráty = ocelovým lanem, železnými kolíky a žebříky zajištěné cesty po strmých skálách jsou dostupné průměrným turistům, bez umělých pomůcek by se jednalo o náročné horolezecké túry.

Za sportovními ferátami nejvyšších obtížností je nutno zajet o kousek vedle do masivu Rax do okolí chaty Ottohaus, nebo do pohoří Schneeberg na obrovskou skalní stěnu Hohe Wand, kde bylo v posledních letech několik takových vybudováno.

Na rozdíl od starých klasických ferát, které vedou nejkrásnějšími místy s dalekými rozhledy, jsou nové těžké cesty vybudovány pouze jako sportovní náčiní bez ohledu na okolní krajinu. Šplhání po jejich lanech zvládne každý, kdo nepropadá závratím, ale výstupy připomínají spíše hasičské cvičení, než výlet do přírody.

Několik tipů na feráty, které stojí za to

SPORTOVNÍ FERÁTY V OKOLÍ CHATY OTTOHAUS

Kronich představuje krátký hodinový okruh okolo chaty se dvaceti minutami těžkého lezení. Pokud tuto ferátu zdoláte, můžete ji považovat za vstupenku na dlouhé a obtížné výstupy.

Hans von Haid popisují různé průvodce různě. Jasné však je, že je velmi dlouhá, hodně těžká a má mnoho variant v dolní i horní části. Výhodou je, že se z ní dá na několika místech utéci. Může se to hodit za špatného počasí nebo při velké únavě. Doba výstupu je podle kondice a zvolené varianty od jedné do čtyř hodin.



Haidsteig, autor: Jan Machek

SPORTOVNÍ FERÁTY NA HOHE WAND

Wildenauersteig (jméno má po obci Wildenau) stoupá sto metrů kolmo na samostatnou skalní věž. Je osazen pouze železnými kramlemi a není vybaven jistícím lanem. Nedoporučuje se tady mít závratě!

HTL Steig vede celou dvousetpadesátimetrovou stěnou od úpatí až k restauraci na jejím vrcholu. Je označována za celkové nejnáročnější ferátu v okolí Vídně.

Blut-spur (Krvavá spára) je pouhých pětatřicet metrů dlouhá extrémní sportovní zajištěná cesta nejvyšší obtížnosti v horní části stěny.

TURISTCKÉ FERÁTY V GROSSES HöLLENTAL

Wachthüttlkamm (Hřeben k ochranným chatám) stoupá lesem po širokém hřebeni. Do cesty se co chvíli staví zarostlé skalky, šikmé skalní prahy a podobné nepříjemnosti. Stavitelé cesty taková místa zpřístupnili žebříky a zábradlím. Kdo ještě nebyl na ferátě, může si to tady vyzkoušet. Není potřeba speciálního vybavení.

Teufelsbadstuben (Ďáblova koupelna) je dlouhá vyhlídková túra, která využívá skalních teras, po kterých traverzuje až na vrchol pětisetmetrové stěny a setkává se tam s Wachthüttlkamm. Pěšina je tu a tam zajištěná ocelovým lanem, jednotlivá patra skalních lávek překonává několik kovových žebříků.



Teufelbad, autor: Jakub Turek

Alpenvereinsteig (pojmenovaná po Alpském spolku, který ji nechal vybudovat) začíná populárním šedesátimetrovým žebříkem, který slouží turistům ji více než sto let. Cesta končí u vyhlídky Höllentalaussicht.

Gaisloch (Gaisova rokle) je nejnáročnější ze všech ferát v oblasti. Je nejdále v údolí, časově nejnáročnější, nejtěžší a ještě tu často bývá vlhká skála, protože skrze ní protéká potůček. Během túry je nutno překonat tisícimetrové převýšení, a z toho třetinu lezením po skále.

Hoyosch (jméno nese po Habsburkovi Ernst-Grafovi) byla téměř zapomenuta a vypadalo to, že je odsouzená k zániku. Před pár lety však byla obnovena. Protože vede na druhé straně údolí, než všechny ostatní cesty, můžete na ní vychutnat klid, osamělost a také značně převýšení.

Může se hodit

Doprava

Autem přes Brno, Znojmo a Hatě. V Rakousku se orientujeme na Hollabrun, St. Pölten a Schwarzau. Vlakem lze jet do Vídně a pokračovat do Payersbachu a přestoupit na autobus, který jezdí několikrát denně.

Ubytování

Neplacené tábořiště je v osadě Kaiserbrunn. Hned u silnice se táboří na parkovišti, kde jsou k dispozici toalety a pitná i teplá voda.

Nejlevnější ubytování pod střechou poskytuje turisticko-horolezecko-vodácké centrum na chatě Weichtalhaus. Ve všech vesnicích v okolí jsou ubytovací hostince, kde stojí noc se snídaní 20 až 30 euro.

Doporučené vybavení na zajištěné cesty

Túry vyžadují pevné pohorky, kompletní ferátovou soupravu (horolezecký úvazek, krátké lano, lanovou brzdu a karabiny) a přilbu. Velmi se hodí mapa, busola a případně tištěný průvodce. Nezbytností je lékárnička a mobil na zavolání pomoci po případném úrazu. Nepodceňujte počasí, a vezměte si s sebou nepromokavou bundu a teplé oblečení. Na delší túry budete potřebovat jídlo a pití na celý den. To všechno by se vám mělo vejít do malého batůžku, aby nepřekážel při lezení.

Užitečné weby

Průvodce po ferátách: www.bergsteigen.at
Lanovky v regionu: www.raxseilbahn.at
Učebnice lezení: http://sakal.stredozem.cz
Rakouská centrála cestovního ruchu: www.rakousko.com

 

 

Autoři:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...



Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Další z rubriky

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Najdete na iDNES.cz