Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde najdete jeden z nejkrásnějších hradů světa

  6:00aktualizováno  6:00
Na světě jsou tisíce hradů, ale jen jeden je Leeds Castle. Tento starobylý hrad v Anglii v hrabství Kent považují mnozí znalci za nejkrásnější nejen v Británii, ale i v celé Evropě, a dokonce na světě.

Leeds Castle v Anglii patří k nejkrásnějším hradům na světě. | foto: Jan JanulaiDNES.cz

Anglie bez hradů? Jako řeka bez vody

Starobylé hrady patří neodmyslitelně k rázu anglické krajiny - dodnes se jich zachovalo víc než tisíc, což je úctyhodné číslo.

Důvod tak vysokého počtu spočívá hlavně v tom, že ostrovní impérium si naposledy podrobil Vilém Dobyvatel v roce 1066. Od té doby už nebylo nikdy okupováno nepřátelskými vojsky, takže je neměl kdo dobývat. Navíc zde nedošlo k ničení majetku šlechty rozzuřenými revolucionáři, jako tomu bylo ve Francii po pádu Bastily či v Rusku po Velké říjnové revoluci.

Leeds Castle, Velká Británie

Bludiště s vodopádem

Starobylý Leeds Castle v hrabství Kent (pozor na omyl, nejde o město se stejným názvem, to je vzdálené stovky kilometrů), který patří k nejproslulejším v zemi, láká jako magnet turisty ze všech koutů světa.

Byl postaven už v roce 1119 jako normandská pevnost v místě, kde stál už dvě stě let předtím panský dům.

Během dlouhé existence se stal sídlem i útočištěm řady vladařů, honosnou rezidencí pro šest středověkých anglických královen, výstavním palácem Jindřicha VIII. a bůhvíčím ještě. Byl svými majiteli obydlen až do osmdesátých let minulého století.

Protipólem majestátních, mohutných zdí, jimiž ho středověcí stavitelé obklopili, je obrovská zahrada plná stromů, keřů a květin, jejíž romantický ráz ještě dotvářejí rozsáhlé vodní příkopy, kdysi vybudované na "ochranu" panstva před zraky prostých venkovanů. Nyní plní víceméně estetickou funkci, stejně tak i rozsáhlé voliéry, v nichž našlo domov na sto druhů ohrožených ptáků.

Leeds Castle, Velká Británie

Leeds Castle, Velká Británie

Vyhledávanou raritou je záludné bludiště z živého plotu s pahorkem uprostřed. K němu je však třeba se "probojovat", přičemž jsou využity všechny nástrahy, které skýtá rozmanitý terén a neprostupná spleť keřů.

Pokud se poutníkovi povede najít správnou cestu, což není vzhledem k velké rozloze hračka, odměnou mu je dokonalý přehled o dění okolo. Z výšky pak může radit ostatním bloudícím, nebo si z nich naopak dělat legraci a posílat je špatným směrem. Když ho to přestane bavit, dostane se ven podzemním východem kolem studánky s malým vodopádem…

Leeds Castle, Velká Británie

Leeds Castle, Velká Británie
Proslulé bludiště

Bez průvodců

Při vstupu turisté obdrží kartu, na níž se mohou v různých jazycích (čeština mezi nimi bohužel není) dočíst důležitá fakta z jeho historie i popis všeho zajímavého, co se nachází v  desítkách hradních místností, včetně autorů obrazů (jejichž cena je leckdy astronomická). S výkladovou kartou pak návštěvníci libovolně procházejí vnitřními prostory.

Průvodce či kastelány, na které jsme zvyklí z domova, neznají, možná i proto, že by je museli platit.
 
V Anglii nebývají zimy tak urputné jako u nás, takže hrad je otevřený celoročně, i když turistů bývá v tomto období přece jen méně. To však neznamená, že by se v něm nic nedělo, konají se tu třeba nákladné a okázalé svatby, bankety i významné společenské akce.

Vzhledem k ostrovnímu klimatu se bohužel jen málokdy naskytne pohled na hrad zasypaný sněhem, ale i jinovatka má svůj půvab, stejně jako návštěva hradu právě v tomto období. Turisté se nemusí tlačit ve frontách a mají čas vychutnat si prohlídku honosných vnitřních prostor.

Leeds Castle, Velká Británie
Ohňostroj na hradě

Leeds Castle, Velká Británie
Královnina koupelna

I když se tu uskutečnila řada menších přestaveb a postupného rozšiřování, většina vnitřního vybavení je původní. Jeho účelem je oslnit každého návštěvníka, což se mu spolehlivě daří.

Ve vnitřních prostorách sice platí přísný zákaz fotografování, ale nám se díky správě hradu podařilo získat i odtud exkluzivní snímky.

Leeds Castle, Velká Británie
Hodovní síň Jindřicha VIII.

Originální psí muzeum

Závěrem nelze nezmínit další z hojně navštěvovaných atrakcí (zejména chovateli psů a milovníky kuriozit) - muzeum psích obojků, které je jediným svého druhu na světě. Můžete zde například vidět obojek celý posázený drahými kameny, další vyrobený ze skla... Leeds Castle je prostě ve všech směrech výjimečný.

Může se hodit

Jak se tam dostat

Leeds Castle je vzdálen přibližně 60 km od Londýna. K cestě je nejvýhodnější letecká doprava. ČSA má například do Londýna pravidelnou linku, která létá 5x denně, nehledě na další letecké společnosti, včetně nízkonákladových, často cenově srovnatelných s autobusy.

Individuálně: Autem na dálnici M 20 směrem na Maidstone, na sjezd k hradu upozorňují velké informační cedule již dlouho dopředu. Jako nadstandard pro návštěvníky či obyvatele metropole odjíždí z nádraží Victoria Station v pravidelných intervalech speciální autobus, který nikde nestaví a jede až do areálu. Jízdné činí 18 liber a je v něm zahrnuto i vstupné do areálu včetně prohlídky vnitřních prostor hradu.

Vstupné a další informace

Vstupné má několik různých variant, je možno zakoupit jen prohlídku zahrad včetně bludiště, voliéry a muzea psích obojků za 10.5 liber/studenti a důchodci 8,5 liber, děti do 14 let 6,5 liber. Celková prohlídka stojí 13 liber/zlevněné 11 a 9/. Pro více osob lze využít rodinné vstupné, které platí pro dva dospělé a tři děti a přijde na 39 liber. Uvnitř platí zákaz fotografování, za nedodržení hrozí vysoké pokuty.

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

Soudruzi nás poslali rovnou pod rentgen. Trabanty dojely přes Čínu do Ruska

Expedice Dana Přibáně musela na čínské hranici projít důslednou kontrolou....

Dostat se do Číny letadlem je celkem snadné. Vjet tam autem je ale noční můrou. Pokud tedy není vaším snem...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Najdete na iDNES.cz