Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde najdete jeden z nejkrásnějších hradů světa

  6:00aktualizováno  6:00
Na světě jsou tisíce hradů, ale jen jeden je Leeds Castle. Tento starobylý hrad v Anglii v hrabství Kent považují mnozí znalci za nejkrásnější nejen v Británii, ale i v celé Evropě, a dokonce na světě.

Leeds Castle v Anglii patří k nejkrásnějším hradům na světě. | foto: Jan JanulaiDNES.cz

Anglie bez hradů? Jako řeka bez vody

Starobylé hrady patří neodmyslitelně k rázu anglické krajiny - dodnes se jich zachovalo víc než tisíc, což je úctyhodné číslo.

Důvod tak vysokého počtu spočívá hlavně v tom, že ostrovní impérium si naposledy podrobil Vilém Dobyvatel v roce 1066. Od té doby už nebylo nikdy okupováno nepřátelskými vojsky, takže je neměl kdo dobývat. Navíc zde nedošlo k ničení majetku šlechty rozzuřenými revolucionáři, jako tomu bylo ve Francii po pádu Bastily či v Rusku po Velké říjnové revoluci.

Leeds Castle, Velká Británie

Bludiště s vodopádem

Starobylý Leeds Castle v hrabství Kent (pozor na omyl, nejde o město se stejným názvem, to je vzdálené stovky kilometrů), který patří k nejproslulejším v zemi, láká jako magnet turisty ze všech koutů světa.

Byl postaven už v roce 1119 jako normandská pevnost v místě, kde stál už dvě stě let předtím panský dům.

Během dlouhé existence se stal sídlem i útočištěm řady vladařů, honosnou rezidencí pro šest středověkých anglických královen, výstavním palácem Jindřicha VIII. a bůhvíčím ještě. Byl svými majiteli obydlen až do osmdesátých let minulého století.

Protipólem majestátních, mohutných zdí, jimiž ho středověcí stavitelé obklopili, je obrovská zahrada plná stromů, keřů a květin, jejíž romantický ráz ještě dotvářejí rozsáhlé vodní příkopy, kdysi vybudované na "ochranu" panstva před zraky prostých venkovanů. Nyní plní víceméně estetickou funkci, stejně tak i rozsáhlé voliéry, v nichž našlo domov na sto druhů ohrožených ptáků.

Leeds Castle, Velká Británie

Leeds Castle, Velká Británie

Vyhledávanou raritou je záludné bludiště z živého plotu s pahorkem uprostřed. K němu je však třeba se "probojovat", přičemž jsou využity všechny nástrahy, které skýtá rozmanitý terén a neprostupná spleť keřů.

Pokud se poutníkovi povede najít správnou cestu, což není vzhledem k velké rozloze hračka, odměnou mu je dokonalý přehled o dění okolo. Z výšky pak může radit ostatním bloudícím, nebo si z nich naopak dělat legraci a posílat je špatným směrem. Když ho to přestane bavit, dostane se ven podzemním východem kolem studánky s malým vodopádem…

Leeds Castle, Velká Británie

Leeds Castle, Velká Británie
Proslulé bludiště

Bez průvodců

Při vstupu turisté obdrží kartu, na níž se mohou v různých jazycích (čeština mezi nimi bohužel není) dočíst důležitá fakta z jeho historie i popis všeho zajímavého, co se nachází v  desítkách hradních místností, včetně autorů obrazů (jejichž cena je leckdy astronomická). S výkladovou kartou pak návštěvníci libovolně procházejí vnitřními prostory.

Průvodce či kastelány, na které jsme zvyklí z domova, neznají, možná i proto, že by je museli platit.
 
V Anglii nebývají zimy tak urputné jako u nás, takže hrad je otevřený celoročně, i když turistů bývá v tomto období přece jen méně. To však neznamená, že by se v něm nic nedělo, konají se tu třeba nákladné a okázalé svatby, bankety i významné společenské akce.

Vzhledem k ostrovnímu klimatu se bohužel jen málokdy naskytne pohled na hrad zasypaný sněhem, ale i jinovatka má svůj půvab, stejně jako návštěva hradu právě v tomto období. Turisté se nemusí tlačit ve frontách a mají čas vychutnat si prohlídku honosných vnitřních prostor.

Leeds Castle, Velká Británie
Ohňostroj na hradě

Leeds Castle, Velká Británie
Královnina koupelna

I když se tu uskutečnila řada menších přestaveb a postupného rozšiřování, většina vnitřního vybavení je původní. Jeho účelem je oslnit každého návštěvníka, což se mu spolehlivě daří.

Ve vnitřních prostorách sice platí přísný zákaz fotografování, ale nám se díky správě hradu podařilo získat i odtud exkluzivní snímky.

Leeds Castle, Velká Británie
Hodovní síň Jindřicha VIII.

Originální psí muzeum

Závěrem nelze nezmínit další z hojně navštěvovaných atrakcí (zejména chovateli psů a milovníky kuriozit) - muzeum psích obojků, které je jediným svého druhu na světě. Můžete zde například vidět obojek celý posázený drahými kameny, další vyrobený ze skla... Leeds Castle je prostě ve všech směrech výjimečný.

Může se hodit

Jak se tam dostat

Leeds Castle je vzdálen přibližně 60 km od Londýna. K cestě je nejvýhodnější letecká doprava. ČSA má například do Londýna pravidelnou linku, která létá 5x denně, nehledě na další letecké společnosti, včetně nízkonákladových, často cenově srovnatelných s autobusy.

Individuálně: Autem na dálnici M 20 směrem na Maidstone, na sjezd k hradu upozorňují velké informační cedule již dlouho dopředu. Jako nadstandard pro návštěvníky či obyvatele metropole odjíždí z nádraží Victoria Station v pravidelných intervalech speciální autobus, který nikde nestaví a jede až do areálu. Jízdné činí 18 liber a je v něm zahrnuto i vstupné do areálu včetně prohlídky vnitřních prostor hradu.

Vstupné a další informace

Vstupné má několik různých variant, je možno zakoupit jen prohlídku zahrad včetně bludiště, voliéry a muzea psích obojků za 10.5 liber/studenti a důchodci 8,5 liber, děti do 14 let 6,5 liber. Celková prohlídka stojí 13 liber/zlevněné 11 a 9/. Pro více osob lze využít rodinné vstupné, které platí pro dva dospělé a tři děti a přijde na 39 liber. Uvnitř platí zákaz fotografování, za nedodržení hrozí vysoké pokuty.

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Doma v cizině: V Česku všichni spoléhají na stát, v Egyptě na rodinu

Lenka zažila v Egyptě lásku na první pohled. Za měsíc proběhla svatba.

O Egyptě nevěděla vůbec nic, přijela jen na dovolenou a objednala si výlet na čtyřkolkách, na kterém se seznámila se...

Tři dny v korunách stromů tropického pralesa. Parádní adrenalin v Laosu

Jízda vysoko nad údolím je nezapomenutelná.

Cítíme stoupající nával adrenalinu. Nasazujeme sedák, připneme karabinu k ocelovému lanu zip-liny a za chvíli už letíme...

Najdete na iDNES.cz