Kde na policejní stanici vlaje vlajka hippies...

  • 15
Také už máte dost sněhu a zimy? A co takhle vydat se třeba k protinožcům? Je to příšerně daleko. A není to levné. Ale je to dovolená, na kterou budete vzpomínat celý život. Austrálie je úžasná země a její pobřeží je fascinující.

Nádherná krajina. Zvířata, která znáte jen ze zoo. Vlny, na jaké v Evropě nenarazíte. A v drtivé většině příjemní lidé. Takoví, o kterých se dá říkat, že "jsou v pohodě".

To se poprvé projeví už na letišti v Sydney, kde je personál zvyklý na to, že se turisté z Evropy po více než dvaceti hodinách letu chovají dost pomateně. Úředníci jsou proto milí a odbavení připomíná veselý happening. To je první překvapení. A pak už vás bude Austrálie překvapovat neustále.

Kouzlo Fraser Islandu

Co vás během putování po australském pobřeží nejvíc dostane? Asi ostrov Fraser Island. Tak nějak totiž vypadá ráj cestovatele. Zvláštní v mnoha směrech. Je úplně celý z písku. Nejsou na něm hotely. Nevedou po něm silnice. Smíte na něj jen s velkým džípem a místo dálnice tu slouží pláž. Na ní občas potkáte divoké psy dingo a v noci vám nedaleko hlavy dupou koně.

Už příjezd stojí za to. Aby vás přívoz z vesnice Hervey Bay na ostrov vůbec dopravil, musíte si pronajmout velké auto s pohonem všech čtyř kol. Jinak vás ani nenaloží. Jako podezíravý Čech máte pocit, že je to finta, jak tahat z turistů peníze. Tři minuty po příjezdu na ostrov však zjistíte, že není. Všechny cesty napříč ostrovem jsou zde jenom písečná koryta. Pokud vás baví řídit auto, už nikdy si nezajezdíte v zajímavějším terénu.

Těžko se bude hledat i lepší koupání. Uprostřed ostrova je jezero Lake McKenzie. Všude kolem džungle a kolem jezera pláž s bílým pískem. Na plechové tabulce stojí, že jste u jezera s nejčistší vodou na světě. Jestli je to pravda, nezjistíte, ale jisté je, že i v několikametrové hloubce uvidíte každý kamínek na dně.

Úžasné jsou i mnohametrové písečné duny. Trochu strašidelné je varování před psy dingo, kteří vás prý mohou při osamělém táboření (ke kterému to na plážích ostrova svádí) ve smečce napadnout a snad i zabít.

Zajímavé je, že namísto dálnice se používá mnohakilometrová pláž obrácená k oceánu. Vlny uhladily písek, a tak se po ní dá dobře jezdit. S protijedoucím džípem si jen směrovkami ukážete, z které strany se vyhnete. Občas však musíte uhnout i malinkému letadlu, které používá pláž jako ranvej. A fascinující je vrak lodi Maheno, který je už sedmdesát let zapíchnutý do písku na pláži a kterým můžete prolézat. Zůstaňte zde tři dny a máte historek na třicet večerů.

Ráj surfařů

Fraserův ostrov však není ani zdaleka jediným místem na australském pobřeží, které stojí za to.

Surfařský ráj Byron Bay bude bavit i toho, kdo v životě na surfovém prkně nestál. Více než dvoumetrové vlny Pacifiku, které narážejí na pláž i v těch nejklidnějších dnech, si v Evropě obvykle neužijete. Ani atmosféru vesnice, která zcela odráží surfařský životní styl. Přes den ospalá s mírným ruchem u moře, přes noc plná zábavy a přitom zdaleka ne tak drahá jako o několik kilometrů vzdálené "australské Miami" pod jménem Gold Coast.

Kde vládnou hippies

Snad má na atmosféru v Byron Bay vliv i nedaleká vesnička Nimbin. Místo, kam se před více než třiceti lety sjeli australští hippies na jakýsi místní Woodstock - a ještě neodjeli. Nikde jinde neuvidíte vlát na policejní stanici duhovou vlajku. Nikde jinde se taky přímo na hlavní ulici neprodávají pytlíky s marihuanou. A to tak "profesionálně", že potetovaný prodejce na lavičce před hračkářstvím vytáhne z kapsy digitální váhy a odváží turistovi přesně za tolik australských dolarů, kolik chce utratit.

Klokaní ostrov

Až vás přestane bavit koupání v Pacifiku, znudí vás banány u silnice a další pláže už se vám začnou pomalu plést jedna s druhou, bude čas vyrazit k Jižnímu ledovému oceánu - za "zimou" a za zvířaty.

Další místo, kam je třeba rozhodně zajet, je pod jižním pobřežím Austrálie, poblíž města Adelaide. Jmenuje se Kangaroo Island, tedy Klokaní ostrov. Pravda je, že na ostrově, který je stejně jako Fraser Island téměř vylidněný, nejdřív uvidíte jen spoustu přejetých klokanů u silnice. Když však vyrazíte na cesty do přírody, potkáte živých klokanů dost. Spolu s nimi i jejich menší příbuzné, wallaby. Nad hlavou se vám navíc budou ještě cpát listím medvídci koala.

Vyplatí se jet i na jihozápadní konec ostrova do Seal Bay pozorovat lachtany a tuleně spolu s unikátními skálami. Nezapomenutelné jsou i noční výpravy s baterkou do kolonií tučňáků.

Při cestách po australském pobřeží si na vlastní kůži potvrdíte, že australské červené víno je znamenité. Zjistíte také, že tamní pivo je skoro stejně dobré jako české. Nesmíte ale pít Foster's, jedinou mezinárodně známou australskou značku. Místní by se vám smáli. Zvolte značky Toohey's New, Victoria Beer či XXXX.

Na dovolenou snů na australském pobřeží potřebujete nejméně tři týdny. Ovšem i po měsíci zjistíte, že tato cesta utekla zoufale rychle. Pokud nejste nároční, bude vám na měsíční putování po australském pobřeží se vším všudy (včetně letenek, pronájmu auta, bydlení, stravy a zábavy i dostatečné rezervy pro všechny případy) stačit rozpočet kolem 90.000 korun. Nejlepší doba na cestu na australské pobřeží je od února do dubna.

 

Fraser Island je zcela mimořádný. Celý ostrov je jen z písku, nejsou na něm silnice a místo dálnice slouží pláž.