San Marino, Rocca Cesta na Monte Titano

San Marino, Rocca Cesta na Monte Titano | foto: Profimedia.cz

Kde leží a jaké je San Marino, země našeho fotbalového soupeře

  • 23
Malý jihoevropský stát San Marino s typicky středomořským klimatem (celý oficiální název zní: Nejjasnější republika San Marino)je třetí nejmenší zemí v Evropě. Menší jsou už jen Vatikán a Monako. S nadsázkou se dá říci, že zemi vlastně tvoří jediné městečko s hradem na kopci.

Nejdůležitější je turistika

Úředním jazykem státu, jehož celý název zní Nejjasnější republika San Marino, je italština. Přestože zemička není oficiálním členem EU, používá jako měnu euro. V zemi je velmi nízká nezaměstnanost, menší než 3 procenta. Nejvýznamnějším odvětvím ekonomiky je turistický ruch, který tvoří 60 % HDP. Každý rok navštíví San Marino hodně přes tři miliony turistů, těch je ostatně v zemi téměř devatenáctkrát víc než místních.

Ilustrační mapa

San Marino neleží, jak by snad mohl napovídat jeho název, u moře, ale v italském vnitrozemí nedaleko turistického pobřežního centra Rimini.

Má poměrně drsný terén. Nejvyšší bodem země je hora Monte Titano vysoká 755 metrů, kde byly vystavěny tři pevnosti: La Rocca, La Cresta a Montale.

Pověstné jsou sanmarinské poštovní známky, používané pouze pro vnitrozemskou poštu. Jsou velmi hodnotné a mají pro sběratele velkou cenu.

Zemědělství má jen nepatrný význam. Pěstuje se obilí, vinná réva a olivy.

V zemi žije cca 30 000lidí. Z celkového počtu 4 500 obyvatel hlavního města San Marina tvoří přes 80 procent Sanmariňané. Dalších asi 13 tisíc státních příslušníků národa žije mimo území republiky, neztrácejí však volební právo. Státní občanství se dědí v mužské linii.

Nejstarší republika světa

San Marino je pravděpodobně nejstarší stále existující republikou na světě, založenou údajně v roce 301 zkušeným budovatelem St. Marinem, a stala se legální součástí Římské říše. San Marino bylo vždy svrchovaným státem, i když bylo na Itálii silně závislé. Autonomní statut si ale zemička zachovala i po celkovém sjednocení Itálie v 19. století.

Z významných osobností je se zemí spojen Giuseppe Garibaldi. Muž, který začal kolem roku 1860 sjednocovat Itálii, musel na čas najít útočiště v San Marinu před nepřáteli. Zde získal významnou pomoc od místních občanů a vůdců, což umožnilo pokračovat v kampani za sjednocení. Za to se prý Garibaldi zaručil San Marinu, že bude vždy nezávislým svrchovaným státem.

Může se hodit

Jak se sem dostat
V San Marinu není letiště, ale letět můžete z Prahy, Bratislavy či Vídně do Benátek, Milána, Říma nebo do známého severského přímořského letoviska Rimini, odkud jsou nejlepší spoje do San Marina.

Jinak je státeček samozřejmě dostupný autobusem či autem. Nejrychlejší trasa z Prahy je po dálnici přes Mnichov, Brenner, Veronu, Bolognu, Cesenu a Rimini.

Co navštívit
Celý stát jako na dlani uvidíte z pevnosti Rocca, odkud jsou úžasné výhledy.

Z památek stojí za návštěvu trojité středověké hradby, Palazzo Pubblico, Basilica del Santo, kostel San Pietro, kostel svatého Františka a sousední muzeum s obrazárnou, kapucínský kostel svatého Quirita.

Za pozornost stojí i muzeum moderních zbraní, terárium a akvárium, muzeum voskových figurín a muzeum kuriozit.

Můžete navštívit místní piniové háje a přírodní parky, lovecké revíry a pro rybáře i místa vhodná k rybolovu.

V blízkosti San Marina se donedávna jezdila Grand Prix Formule 1, Velká cena San Marina.

Nákupy, ceny

Je tu spousta obchodů, restaurací, ceny jsou srovnatelné s cenami v Itálii. Obchůdky nabízejí spoustu keramických suvenýrů, bižuterie, parfémů, kožených výrobků až po tvarované lahve.


Kdo zemi řídí a jak

V čele San Marina je generální rada , která je volena každých pět let všelidovým hlasováním. Ze svého středu volí dva kapitány regenty (ti vykonávají funkci hlavy státu) a také Radu dvanácti - nejvyšší soud. Samotní soudci kvůli nestrannosti nemohou být občany San Marina (jedinou výjimkou je smírčí soudce). Kapitáni-regenti jsou voleni každých šest měsíců, mají vůči sobě právo veta a společně řídí Velkou generální radu, Státní kongres a Radu dvanácti. Výkonnou moc zastává Státní kongres, t.j. vláda deseti ministrů, tří tajemníků a sedmi poslanců.