Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kde i domy mají oči. Za památkami Palerma pod mafiánským dohledem

  6:00aktualizováno  6:00
I kdyby se Palermo stalo nejbezpečnějším místem na Zemi a tamní kriminalita klesla na nulu, nejspíš se tato sicilská metropole už nikdy nezbaví pověsti mafiánského města. Byť běžný turista při prohlídce zajímavých palermských památek na žádného člena "rodiny" osobně nenarazí.

Ke Katedrále, jedné z nejvýznamnějších památek Palerma, je možné dojít po rušných bulvárech se spoustou luxusních obchodů i úplně obyčejných krámků s tradičními turistickými cetkami. Anebo je možné zvolit zkratku úzkými kostrbatými uličkami s popelnicemi přetékajícími odpadky, se zbytky zeleniny z ranního trhu na chodníku, se zanedbanými domy a otlučenými auty.

Není to tak dávno, co jeden cestovatel napsal, že v takových čtvrtích máte pocit, jako by vás někdo pořád pozoroval. Přesně vystihl atmosféru zastrčených koutů sicilské metropole. I v místech, kde se nepotloukají po ulicích výrostci nebo nesedí před domy důchodci s pátrajícím pohledem, jako by i oprýskané zdi nevzhledných domů měly oči.

Mohlo by Vás zajímat

Nevíte kam na dovolenou? Poznejte krásy Sicílie.

Ačkoli obavy o vlastní zdraví jsou nejspíš zbytečné, stejně procházku po odvrácené straně Palerma doprovázejí nepříjemné pocity a touha být někde na hlavní ulici. Obzvlášť to platí v okamžiku, kdy slunce pomalu zapadá za vrcholek jednoho z vysokých kopců, které Palermo obklopují.

Stačí se ovšem zeptat skupiny mládenců před hernou na cestu a z "podezřelých" Siciliánů jsou najednou ochotní mladí lidé, kteří se vám i přes absolutní neznalost angličtiny snaží pomoci. A pak se upřímným úsměvem loučí.

Obyčejný dům v Palermu
Typický dům v Palermu
Palermo, obyčejná ulička

Obyčejné domy a ulice v Palermu

Hřbitov místo základů

Katedrála Palermo je monumentální stavba na starověkém hřbitově, obklopená mramorovou balustrádou s barokními sochami. Její velikost vyniká díky umístění na konci stejnojmenného náměstí Piazza della Cattedrale.

Se stavbou se začalo na konci 12. století, ale od té doby prošla její podoba mnoha proměnami, jak vznikaly všelijaké přestavby, přístavby a úpravy. Proměnu Katedrály dokládají čtyři zvonice, které ční nad rozlehlou budovou, pocházejí postupně ze 14., 15. a 16. století.

Uvnitř stavby stojí za pozornost krásný, bohatě zdobený portál ze 14. století. Kuriozita se ukrývá v kapli svaté Rozárie, kde je ve výklenku za bronzovým zábradlím umístěna stříbrná schránka s ostatky patronky města. V sakristii jsou k vidění honosná obřadní roucha, monstrance, bohoslužebné nádoby a další cenné předměty ze 14. až 18. století.

Přístav v Palermu

Přístav v Palermu

Palermo, kostel San Giovanni degli Eremiti

Kostel San Giovanni degli Eremiti

Palermo v noci

Palermo v noci

Ač se zdá být Katedrála tak nesmírně stará, historie Palerma sahá mnohem dál. Už několik století před Kristem zde vznikaly obydlené kolonie a třeba v 8. století před naším letopočtem zde Féničané vystavěli svou osadu. V historii sicilské metropole se objevili také Římané, Byzantinci nebo Arabové, později pak Normané, Švábové či Rakušané.

Jednou z nejvýraznějších postav historie byl Friedrich II., který k sobě přitáhl nejtalentovanější osobnosti své doby. Když ovšem v roce 1250 zemřel, Palermo postupně sláblo, až se hlavním městem stala přechodně Neapol.

Katedrála Palermo

Katedrála Palermo

Bart Simpson jako Kmotr

Přirozeným pokračováním procházky po historickém jádru Palerma je široká, rušná ulice se spoustou aut, vedoucí severně ke Královskému paláci a Nové bráně.

Tady už výstavní, luxusní obchody se světoznámými módními značkami končí a převahu jednoznačně získávají malé turistické krámky, kde mezi hlavní témata na tričkách a dalších reklamních předmětech patří i mafie nebo oscarový film Kmotr, který toto téma proslavil. Je možné si koupit třeba propisovačku nebo tričko s Bartem Simpsonem coby mafiánským bossem.

Ještě před Královským palácem je možné uniknout všudypřítomným autům v parku s fontánou, kde jsou samozřejmostí vzrostlé palmy,  ostatně jako v celé metropoli. Sicílie totiž leží už v subtropickém pásmu a tradiční česká zima je tady stejně výjimečná jako písečná bouře v Praze.

A tak zatímco v Česku přes zimu klesá teplota hluboko pod bod mrazu, v Palermu se za slunečného počasí můžete ve stejný dobu procházet třeba jen v tričku s krátkým rukávem, ti více zimomřiví v lehké bundě nebo mikině. To ovšem neplatí pro místní obyvatele, kteří vytahují kozačky a teplé zimní bundy.

Palermo, původní opevnění v přístavu

Původní opevnění v přístavu

Prodej čerstvých ryb u přístavu v Palermu

Prodej čerstvých ryb u přístavu

Palermo, Královský palác

Královský palác

Od krále k mumiím

Královský, nebo též Normanský palác stojí na vyvýšenině hned za parkem. Základy stavby byly položeny už v 8. století. Býval sídlem normanských a švábských králů, v současnosti slouží pro regionální sicilský parlament.

Zvenku se může zdát budova obyčejná, ale uvnitř je tomu naopak. Impozantní schodiště vede do prvního patra, kde se nachází nejzajímavější část celého komplexu - Palatinská kaple. Je to jeden z nejkrásnějších a nejtypičtějších příkladů normanského umění v Palermu. Je bohatě zdobená typickou mozaikou s biblickými motivy, výstavní je i strop ze 12. století.

Vedle Královského paláce, jako by na něj navazovala, stojí úchvatná Nová brána, ve tmě nádherně osvětlená. Pochází z 16. století a orel na střeše stavby symbolizuje palermský senát.

Pokračujeme-li dál na sever, dorazíme až k místu, které je pouze pro otrlé povahy. Klášter kapucínů byl postaven v roce 1621 a jeho největší lákadlo se ukrývá v katakombách. Je to skoro 8 tisíc mumií mnichů, které se díky vhodnému proudění vzduchu dochovaly i s šaty.

Palermo, Nová brána s orlicí na střeše

Palermo, Nová brána s orlicí na střeše

Kostel s červenými báněmi

Při návratu do centra Palerma se takřka nedá minout kostel, který každého turistu musí doslova praštit přes oči. Na střeše má totiž červené kopule.

Je to kostel San Ciovanni degli Eremiti, pochází z normanského období a byl postaven v typické muslimské architektuře. Právě báně dodávají stavbě z 12. století výrazně orientální ráz.

Kousek od kostela objevíte další zajímavou stavbu, monumentální fontánu Pretoria. Původně byla navržena pro florentské sídlo Dona Pietra di Toledo, ale nakonec ji koupil palermský senát a instaloval si ji před své sídlo. V průvodcích se o fontáně píše jako o úžasném díle, a je to pravda. Výjimečnost jí dodávají i alegorická sousoší a nestvůrné postavy.

Budete-li mít chuť poznat ještě něco více z historie Palerma i Itálie, navštivte archeologické muzeum, sídlící v místním konventu. V sálech jsou zajímavé sbírky starožitností a soch, k vidění jsou například bronzové hlavy, šperky, zbraně nebo keramika.

Palermo

Ochutnávka na trhu

Takřka nezbytnou se při návštěvě Palerma stává procházka po místním tržišti. To největší se rozkládá mezi přístavem a rušnou třídou Via Roma se spoustou značkových obchodů.

Stačí udělat pár kroků od širokého bulváru plného aut do úzkých uliček a turista se rázem ocitne jakoby v jiném světě. Na pultech jsou vyskládané ryby právě ulovené v moři, čerstvá zelenina, nepřeberné množství koření a dalších pochutin.

Okolo posedávají postarší Siciliáni a hrají kostky, o kousek dál se o čemsi vzrušeně baví jiná skupina místních a další si pochutnávají na kouskách chobotnice, kterou prodavač právě uvařil.

Je mezi nimi i nějaký mafián?

Palermo

Palermo. Zdroj: googlemaps.com

Může se hodit

Mafie stále žije

Palermo a Sicílii si většina lidí v povědomí spojuje především s mafií. Právě na tomto ostrově tato tajná společnost vznikla. A stala se i "úspěšným" vývozním artiklem. Mafiánské organizace vznikly i ve Spojených státech, kam na přelomu 19. a 20. století přicházelo mnoho italských emigrantů.

Obyvatelé Sicílie čelili v 19. století trvalému útlaku a marně hledali ochranu u státních orgánů. A tak vznikla skupina mužů, kteří vzali zákon do vlastních rukou. Mafie byla na světě.
Ačkoli se tu a tam v televizi a novinách objeví zpráva o zadržení dalšího bossa, mafie v Itálii stále žije. Podle odhadů vydělávají mafiánské organizace v Itálii ročně desítky milionů eur a sdružují několik tisíc členů a desítek tisíc sympatizantů. Mafie vydělává na obchodu s lidmi, se zbraněmi nebo na hazardu, svůj výrazný vliv má ovšem třeba i ve stavebnictví a ve službách.
Dovolenou obyčejných turistů včetně těch z Česka obvykle činnost mafie nijak nepoznamená.

Vstupné
Vstupné do historických památek v Palermu není nijak přemrštěné, stojí obvykle několik eur. Studenti, důchodci či novináři si navíc mohou domluvit slevu. Příklady vstupného:
Katedrála - zhruba 8 eur
Královský palác - zhruba 6 eur
Kapucínský klášter s katakombami - 2 eura
Archeologické muzeum - 6,50 eur

Restaurace
Různých restaurací, pizzerií, bister a hospůdek je Palermo plné. Ceny začínají na několika eurech za kousek pizzy a končí u desítek eur ve vybraných podnicích. Stejně pestrá je i nabídka pokrmů.

Autoři:
Nejčtenější

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Pohodová atrakce na řeckém ostrově

Na Korfu je jedna z nejmenších přistávacích ranvejí v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora...  celý článek

Kotelský potok pramení ve Velké Kotelní jámě nedaleko Vrbatovy boudy a táhne se...
Vodí turisty na zapomenuté stezky Krkonoš, zná cesty budařské i dřevařské

Jana Tesařová v Krkonoších rozplétá pavučinu horských pěšin, svážnic, stezek a zanikajících chodníků. Pronikla až do míst, o kterých se návštěvníkům hor ani...  celý článek

Jezero Como patří k těm lokalitám, kam se dá z Česka snadno zaletět na víkend....
Kam létat v zimě: k moři v Maroku se dá dostat už za pětistovku

Nebe nad Evropou nikdy nebylo tak plné, ceny za leteckou dopravu tak nízké a pro cestovatele z Česka se nově přibližují i některé destinace, do kterých...  celý článek

Tak samozřejmě, polévání slečen v bikinách šampaňským je přesně to, o čem muži...
Ostrov bude plný sexu, drog a alkoholu, láká na svou dovolenou agentura

Neomezený sex, dvě dívky denně, vstřícný postoj k drogám, alkoholu a jídla, co hrdlo ráčí. Čarokrásné pláže, party na jachtě. Ony čtyři dny na soukromém...  celý článek

Dopravní zácpy na vjezdu do Doveru, které přístav trápily loni v létě.
Brexit ochromí dopravu přes La Manche, Dover se děsí obřích kolon

Vystoupení Británie z Evropské unie ovlivní celou řadu obchodních sfér i životy obyčejných lidí. Velké problémy očekávají provozovatelé přístavu v britském...  celý článek

Další z rubriky

Celý svět i Peruánci tradičně spojují "objevení" skalního města Machu Picchu se...
Panika mezi cestovateli: Povolení na Machu Picchu budou do Vánoc pryč

Pokud plánujete cestu na Machu Picchu cestou Inků, zarezervujte si ihned povolení. Letos se totiž vydávají o tři měsíce dřív než obvykle a předpokládá se, že...  celý článek

Hasiči se vzhledem k výšce plamenů a nebezpečí zhroucení věže nemohli po...
Shořela oblíbená vyhlídková Goethova věž ve Frankfurtu nad Mohanem

Největší a nejstarší dřevěnou vyhlídkovou věž ve Frankfurtu nad Mohanem zcela zničil požár. Informovala o tom agentura DPA. Příčiny požáru Goethovy věže...  celý článek

Na západě Francie se můžete přes Airbnb ubytovat třeba v letadle.
Recept na nudu na cestách. Noc v letadle, věži či perníkové chaloupce

Sdílená ekonomika nerezonuje jen v oblasti služeb pro přepravu osob, ale také na poli krátkodobého ubytování. Celosvětová platforma Airbnb získává stále více...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.