Kde byl ukřižován Ježíš

Je snadné se ztratit v Jeruzalémě - můžete zabloudit v rušných uličkách hlučných trhovců muslimské čtvrti a mnohokrát se vynořit u mohutné Zdi nářků, posvátného místa židovství. Dříve či později však ze spleti zdí nejmagičtějšího města světa vstoupíte na nenápadné nádvoří nenápadného chrámu. Místa, kde se podle tradice odehrál okamžik, který stál u zrodu křesťanství.

Místa, kde si vzpomenete na ta pradávná slova, která po staletí znějí v kostelích po celém světě: "...byl ukřižován, umřel a byl pohřben, sestoupil do pekel, třetího dne vstal z mrtvých..."

Jeruzalémský Chrám Božího hrobu ve svých zdech skrývá obě posvátná místa toho "velikonočního příběhu" o smrti, vzkříšení a naději - místo ukřižování i Ježíšův hrob.

Vypadá to, jako by dějiny křesťanství i Jeruzaléma byly vměstnány do zdí toho chrámu. Různé křesťanské církve sdílejí jeho různé části. Návštěvník tak najednou vstoupí do nevelkých prostorů, kde vedle sebe po staletí slouží mše mniši římskokatoličtí, arménští, mniši z řecké a syrské ortodoxní církve, Koptové i členové etiopské komunity, která odpradávna obývá prostory nad střechou jednoho z bočních chrámů.

Žijí zde v symbióze, která nikdy nebyla bezproblémová: traduje se například historka, že etiopská komunita jednou vyřešila svoji hádku s Kopty tak, že vyměnila klíče od boční kaple, o niž s nimi vedla spor. Vloni se dokonce dvě skupiny mnichů přímo v chrámu popraly - údajně kvůli tomu, že jedna skupina nechala otevřené po bohoslužbě jedny z dveří.

Právě ta rozmanitost oděvů, jazyků a rituálů je pro návštěvníka fascinující, v tichém a obřadném rytmu mnoha zákoutími chrámu proplouvají zadumaní mniši, pokorní poutníci i turisté ponoření do atmosféry místa, které se stalo jedním z center historie.

Můžete pohlédnout na skálu, kde stál kříž - tam byl Ježíš ukřižován. Hned u vchodu leží kámen, na němž spočinulo jeho tělo, a několik schodů vás poté zavede přímo do Ježíšova hrobu - na pár vteřin se můžete dotknout náhrobního kamene, který podle pradávné legendy zakrýval vchod k místu, odkud "třetího dne vstal z mrtvých".

Odevšad se ozývají tiché modlitby i zpěvné chorály, vše má řád a pod kupolemi proudí lidé se stejnou pokorou jako před mnoha sty lety.

Až po odchodu vás může napadnout otázka, jež přímo na jednom z nejposvátnějších míst křesťanství působí téměř nepatřičně: kde končí legenda a kde začíná historie. Je Chrám Božího hrobu opravdu místem, kde byl Ježíš ukřižován a pohřben? Zeptejte se nějakého mnicha či poutníka v Jeruzalémě. Buď mírně pohoršeně řekne: "Ano, samozřejmě!" Anebo s úsměvem prohlásí: "Ano, samozřejmě! Ale i kdyby to tak nebylo, naše víra na tom nestojí."

A co historici? Většinou konstatují, že ač přinést nezvratný důkaz není možné, existuje řada náznaků, že chrám by opravdu mohl skrývat místo ukřižování i Ježíšova hrobu - a to přesto, že i přímo v Jeruzalémě existuje ještě "konkurenční" místo Ježíšova hrobu, takzvaný Zahradní hrob, který byl nalezen v druhé polovině 19. století a v mnohém odpovídá svědectví Bible.

Příběh Chrámu Božího hrobu

Jaký je tedy příběh Chrámu Božího hrobu? Začal v roce 331, kdy místo Ježíšova ukřižování objevila Helena, matka císaře Konstantina. Na místě tehdy vznikly první svatyně.

"Do té doby existoval Ježíšův hrob a jeho místo pouze v tradicích tamních komunit křesťanů, na jejich základě to místo tehdy Helena objevila," říká Martin Putna, literární historik zabývající se raným křesťanstvím. "Samozřejmě, toto podání není jednoznačné, hodně záleží na tom, do jaké míry člověk věří té tradici. Podstatné však je, že poměrně hodně věcí poté potvrdily archeologické výzkumy v 19. a 20. století," dodává.

Ale jak je možné, že Ježíšův hrob nyní spočívá uprostřed chrámového komplexu? Historici pro to mají vysvětlení. "Hrob byl původně vyhlouben do skalnatého svahu. Konstantin odstranil veškerou okolní horninu a ponechal jen základ hrobu, kolem nějž začal budovat svatyni," řekl před časem britskému listu Times oxfordský vědec Martin Biddle, který chrám zkoumal mnoho let.

Také letopočet ukřižování je znám poměrně přesně. "Vědci nyní zúžili období, v němž mohl být Ježíš ukřižován, na roky 29, 30, 32 a 33 našeho letopočtu," píše Werner Keller v knize Bible jako historie. "A pokud chceme být velmi opatrní, můžeme uvažovat o celém období působení Piláta Pontského, tedy o letech 26-36." A jisté je, že Ježíš byl opravdu ukřižován v období roku, kdy poté křesťané začali slavit Velikonoce, svůj největší svátek, svátek naděje.

 

Posvátné světlo Stovky poutníků zapalují svíčky při oslavách Velikonoc v Chrámu Božího hrobu (zde na obrazu z konce 19. století). Kamenná svatyně uprostřed skrývá prostor, který je po bezmála dva tisíce let považován za místo Ježíšova pohřbu.

Chrám Božího hrobu je nepříliš nápadná stavba skrytá v uličkách prastarého Jeruzaléma

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...