Kde by se Karel Hynek Mácha zbláznil...

  • 20
Tak tady by se romantičtí básníci jako Karel Hynek Mácha asi zbláznili. Intenzita pocitů by se už možná vymkla kontrole. Mořem rozervaná skaliska bizarních tvarů vrhají za každé denní doby jiné stíny a krajina se při soumraku mění v místo tajemné, ba přímo ďábelské. I takový je druhý největší ostrov ve Středozemním moři - italská Sardinie.


Nejkrásnější pláže a záhadné vnitrozemí

Zatímco kolem pobřeží Sardinie jsou Tyrhénským mořem omývány jedny z nejkrásnějších pláží Středozemí, v srdci ostrova se vypíná hustě zalesněný masiv Gennargentu, který byl dlouho považován za nepřístupný.

Homér, který svého hrdinu Odyssea nechal nejprve deset let obléhat Troju a pak ho hnal všemi zákoutími Středozemního moře, označil ostrov za Zemi Laestrygonů. Už v jeho době tu stály pozoruhodné kamenné monumenty zvané nuraghi, postavené starým a zatím neidentifikovaným národem.

Příroda, která zkrotila i rebela

Krásná příroda zaujala už řeckého zeměpisce Ptolemaia. Ten si ve své geografice Arcti Promotorium vybral jedno ze skalisek a všem mořeplavcům je označil jako jasný signál, že se blíží k Sardinii. Jím popsaná Medvědí skála je 120 metrů vysoká a v roce 1993 byla vyhlášena přírodní pamětihodností. Výhled z jejího vrcholu stojí za to. Jako na dlani jsou pod námi ostrůvky Maddalena, ve skutečnosti jsou to vršky pohoří, které kdysi spojovalo Sardinii a Korsiku.

Maddalena je s vedlejším ostrůvkem Isola Caprera spojena sypanou hrází. Hlavním cílem však nejsou azurové zátoky a překrásná příroda, leč muzeum Giuseppe Garibaldiho. Oproti předpokladům, že takový rebel musí být chudý, měl Garibaldi dost peněz na to, aby si v roce 1855 koupil půlku ostrova a o deset let později zbytek.

Vybudoval si tu velký dům, vykopal studny na zavlažování, vyráběl si vlastní víno, choval krávy, ovce a prasata. Casa Bianca (Bílý dům), jak je jeho vila nazvána, je poutním místem všech Italů, kteří Garibaldiho obdivují jako jednu z největších postav své historie. Na zahradě je i jeho hrob s hrubě otesaným náhrobkem a hroby několika členů jeho rodiny (se třemi manželkami měl sedm dětí a jedno dítě s guvernantkou). Garibaldi sužován revmatismem zemřel v roce 1882.



Vyhlídková věž Pedra Longa v zátoce poblíž Baunei

Starověké záhady

Ať už jedete na Sardinii po kterékoliv silnici, dříve či později uvidíte šipku s označením Nuraghe. Jde o záhadné stavby z dávné minulosti, kterých je na ostrově na sedm tisíc. Ty nejstarší pocházejí až z roku 1800 před naším letopočtem a jsou postaveny z velkých plátů čediče.

Nahrubo otesané kameny byly navršeny do kruhu, směrem k vrcholu se poloměr zmenšoval a dohromady je držela gravitace. Většinou se má za to, že věže sloužily jako centrum obranného systému - jakýsi starověký předchůdce středověkých hradů - jen byly postaveny nikoli na kopcích, ale na rovině. Ovšem jejich pravý účel se dodnes historikům ani archeologům nepodařilo objasnit.

Jednou z nejvýznamnějších staveb tohoto druhu je Nuraghe su Nuraxi, která je zapsána do seznamu UNESCO. Torzo centrální věže stejnojmenného komplexu je symbolem celého kraje a i dnes působí dramatickým dojmem. Věž je z 13. století před naším letopočtem, kolem byly později postaveny další čtyři věže, obranná zeď, a dokonce i celá vesnice. Kdo a proč vybudoval hluboko v historii takové monumentální dílo, se můžeme jen dohadovat.

Tajemné stavby stojí i na Korsice nebo na baleárském ostrově Menorca.



Nuraghe Losa u Absanty na Sardinii

Další tipy

Z poněkud jiného soudku je další hrad, který dal jméno celému středověkému městečku Castelsardo se stinnými křivolakými uličkami. Tyčí se zde nad mořem a z jeho ochozů je vidět Korsika i ostrov Asinara. Zatímco středověká procházka uličkami je velice příjemná a na každém kroku skýtá očím zajímavá i bizarní zákoutí, interiér hradu za moc nestojí. Po zaplacení vstupného se dostanete dovnitř a místo středověké atmosféry v jednotlivých místnostech vidíte jen obří vitríny s nesmyslným obsahem: námořnický uzlík z lana, malá dřevěná lopatka...

A tak místo prohlídky interiérů je lepší zapadnout do jednoho z nesčetných barů a dát si před večeří aperitiv - bylinkové Mirto.

Sardské menu má mnoho chodů, takže volíte-li dary moře, dostanete všeliké potvory ve formě studených salátů, plody se špagetami a omáčkou a pak třeba rybu. Ten, kdo zvolí menu "země", také neprohloupí. Kromě předkrmů ze zeleniny, hub, klobás, sýrů a domácích těstovin, je zlatým hřebem typické jídlo: pečené selátko porchetto podávané v korkové vaničce vyložené myrtou.



Archeologický areál Tharros

 

Karibik Středomoří

Sardinie bývá označována za Karibik ve Středomoří. V jistém ohledu je Sardegna, jak zní místní název Sardinie, ideální kombinací všeho, po čem touží srdce náročnějšího návštěvníka.

  • Po velkou část roku je tam teplo, kolem dokola šplouchá čisté smaragdové moře s desítkami kilometrů bělostných pláží, na kterých se rozhodně nebudete tísnit jako sardinky. Ty místy střídají strmé a divoké útesy, narůžovělá vápencová skaliska i plochy posázené erodovanými gigantickými balvany.
  • Centrální části pak vévodí divoké a drsné hory, kde se můžete plně oddávat kouzlu nefalšované pastýřské idyly, opájet se vůněmi myrty, kručinky a tymiánu a ve stínu eukalyptů, pinií, olivovníků nebo korkových dubů naslouchat jemnému cinkání zvonců pasoucích se stád. Nebo se vydat na túru, třeba na nejvyšší kopec La Marmora, který je s 1834 metry o dost vyšší než Sněžka.
  • Ale to stále zdaleka není všechno. Přidejte poklidná města a městečka, staré pevnosti, budovy ze středověku, letité kostely. A také pulzující Cagliari. A vyhlášená letoviska, kam se v létě sjíždějí luxusní jachty, ale přidejte i romantické samoty.

ČLENITÉ POBŘEŽÍ. Sardinie se může pyšnit 800 kilometry písčitých i oblázkových pláží. Ty místy střídají divoké útesy, vápencová skaliska i plochy posázené gigantickými erodovanými balvany

Sardinie

Sardinie

Pláž Cala Goloritzé, Sardinie - Itálie

Pláž Cala Luna, Sardinie - Itálie

Homolovitá věž u vesnice Barumini je jedním z nejzachovalejších a zároveň nejvyšších staveb nuraghi na Sardinii. Její výška hodně přesahuje dvacet metrů.

Kamené věže nuraghi na Sardinii

Záhadné kamenné věže nuraghi na Sardinii

Typický kostelík na Sardinii, v pozadí nuraghi

Teprve z výšky je patrný celkový rozsah "nuraghské vesnice". Neuvěřitelná spleť staveb a stavbiček, z nichž se dochovaly jen kamenné základy, vytváří na ploše zhruba sto krát sto metrů skutečné bludiště.

Sardinie: zátoka Cala Fuili

Sardinie, nedotčená zátoka Cala Goloritzé

Nuraghe Losa u Absanty na Sardinii

Sardinie: vyhlídková věž Pedra Longa v zátoce poblíž oblasti Baunei

Archeologický areál Tharros na Sardinii