Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde běhají rys Patrik a jelen Lojza? Na internetu

  14:53aktualizováno  14:53
Chcete vědět, kde se pohybuje rys nebo jeleni na Šumavě? Pohyb zvířat nyní můžete sledovat na webu Národního parku Šumava. Tato novinka je součástí snahy parku více se otevřít veřejnosti. Na příští rok správa parku připravuje pro turisty bivakkempy ve volné přírodě.

popisek ČTĚTE
Rys ostrovid: už jednou u nás vyhynul, hrozí mu to zase
 

Vědci už si nebudou nechávat údaje, které vyzkoumají v Národním parku Šumava, jen pro sebe. "Data nechceme jen škudlit, ale rozhodli jsme se je zpřístupnit lidem,“ uvedla Zdeňka Křenová ze správy šumavského parku.

Vysílačku dostane i los

Národní park už několik let sleduje s pomocí moderní techniky umístěné v obojcích na Šumavě žijící zvířata. Přesně ví, kde se pohybují, kam chodí za potravou a podobně. Teď to můžete vědět i vy. Stačí si na internetových stránkách správy parku vybrat jednoho z dvaceti jelenů nebo rysa a sledovat, kde se v poslední době zvíře vyskytovalo.

"Obojky s vysílačkami chceme dát jednou i srncům či losovi. Jsou to ale plachá zvířata a zatím se nám je nedaří odchytit, uspat a připevnit jim je,“ řekl Pavel Šustr, který má sledování zvěře na starosti.

Na webových stránkách je sledování jelenů či rysa i zábavné. Všechna zvířata jsou totiž pojmenována, jeleni třeba Rudolf, Petr nebo Lojza. "Jména vybrali vedoucí lesních správ, kde jsme zvířata odchytili. Určitě je lepší používat jména než čísla,“ vysvětlil pojmenování zvířat Šustr.

Pohyb zvířat můžete sledovat na webu Národního parku Šumava (www.npsumava.cz) v sekci Nature Online/Telemetrie zvířat ZDE. Upozornění: program lépe funguje v Mozille než Exploreru.

I když vědci z národního parku dokážou téměř okamžitě zjistit, kde se sledované zvíře nachází, tedy pokud je na území signál mobilního operátora, na internetu aktuální údaje nejsou. "Ve Švédsku to udělali a měli problémy, že jim lidé zvířata rušili,“ vysvětluje Šustr. Správci Šumavy mají strach také z toho, že by aktuální data zneužili pytláci.

Rys v ohrožení

Bojí se hlavně o život chráněného rysa. I v důsledku nelegálního odstřelu rysů se v posledních letech snížil počet těchto zvířat asi o čtvrtinu. Na území jihozápadních Čech jich dnes žije zhruba sedmdesát.

"Každý by chtěl rysa v parku vidět, ale podle aktuálních dat by jej mohli vystopovat i pytláci. Pokud jsou údaje několik dnů staré, pak nemají pytláci šanci, protože rys se pohybuje na velkém území a překračuje i státní hranici do Německa,“ poznamenal Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.

Právě toto ekologické hnutí pořádá každoročně projekt rysích hlídek, které chodí v parku a hlídají, aby na tuto šelmu nevyrazili s pistolí přes rameno pytláci. Rys v průměru obývá teritorium o velikosti 360 kilometrů čtverečních.

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Úzkokolejka na severu zápasila s větrem i osudem

Lokomotiva T47 s vagony řady Balm/ú odjíždí z nádraží Frýdlant do Heřmanic

Dnes se podíváme do nejsevernějších končin Česka, do Frýdlantského výběžku. Právě tam, z Frýdlantu v Čechách do...

VIDEO: Elegantní dáma v letech. Lokomotiva 475.1 jezdila i v KLDR

Parní lokomotiva 475.1 Šlechtična

Krásná a elegantní lokomotiva si přezdívku Šlechtična vysloužila právě díky svým proporcím. Znalci oceňují zejména...

Najdete na iDNES.cz