Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde běhají rys Patrik a jelen Lojza? Na internetu

  14:53aktualizováno  14:53
Chcete vědět, kde se pohybuje rys nebo jeleni na Šumavě? Pohyb zvířat nyní můžete sledovat na webu Národního parku Šumava. Tato novinka je součástí snahy parku více se otevřít veřejnosti. Na příští rok správa parku připravuje pro turisty bivakkempy ve volné přírodě.

popisek ČTĚTE
Rys ostrovid: už jednou u nás vyhynul, hrozí mu to zase
 

Vědci už si nebudou nechávat údaje, které vyzkoumají v Národním parku Šumava, jen pro sebe. "Data nechceme jen škudlit, ale rozhodli jsme se je zpřístupnit lidem,“ uvedla Zdeňka Křenová ze správy šumavského parku.

Vysílačku dostane i los

Národní park už několik let sleduje s pomocí moderní techniky umístěné v obojcích na Šumavě žijící zvířata. Přesně ví, kde se pohybují, kam chodí za potravou a podobně. Teď to můžete vědět i vy. Stačí si na internetových stránkách správy parku vybrat jednoho z dvaceti jelenů nebo rysa a sledovat, kde se v poslední době zvíře vyskytovalo.

"Obojky s vysílačkami chceme dát jednou i srncům či losovi. Jsou to ale plachá zvířata a zatím se nám je nedaří odchytit, uspat a připevnit jim je,“ řekl Pavel Šustr, který má sledování zvěře na starosti.

Na webových stránkách je sledování jelenů či rysa i zábavné. Všechna zvířata jsou totiž pojmenována, jeleni třeba Rudolf, Petr nebo Lojza. "Jména vybrali vedoucí lesních správ, kde jsme zvířata odchytili. Určitě je lepší používat jména než čísla,“ vysvětlil pojmenování zvířat Šustr.

Pohyb zvířat můžete sledovat na webu Národního parku Šumava (www.npsumava.cz) v sekci Nature Online/Telemetrie zvířat ZDE. Upozornění: program lépe funguje v Mozille než Exploreru.

I když vědci z národního parku dokážou téměř okamžitě zjistit, kde se sledované zvíře nachází, tedy pokud je na území signál mobilního operátora, na internetu aktuální údaje nejsou. "Ve Švédsku to udělali a měli problémy, že jim lidé zvířata rušili,“ vysvětluje Šustr. Správci Šumavy mají strach také z toho, že by aktuální data zneužili pytláci.

Rys v ohrožení

Bojí se hlavně o život chráněného rysa. I v důsledku nelegálního odstřelu rysů se v posledních letech snížil počet těchto zvířat asi o čtvrtinu. Na území jihozápadních Čech jich dnes žije zhruba sedmdesát.

"Každý by chtěl rysa v parku vidět, ale podle aktuálních dat by jej mohli vystopovat i pytláci. Pokud jsou údaje několik dnů staré, pak nemají pytláci šanci, protože rys se pohybuje na velkém území a překračuje i státní hranici do Německa,“ poznamenal Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.

Právě toto ekologické hnutí pořádá každoročně projekt rysích hlídek, které chodí v parku a hlídají, aby na tuto šelmu nevyrazili s pistolí přes rameno pytláci. Rys v průměru obývá teritorium o velikosti 360 kilometrů čtverečních.

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...



Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

S balonem do oblak. Co všechno musí pilot zkontrolovat před startem?

Příprava horkovzdušného balonu ke startu

Ve čtvrtém díle seriálu S balonem do oblak vás seznámíme se všemi kroky, které musí pilot provést, než se vůbec dostane...

TEST DNES: Kompletní výsledky testu kempů pro rodiny s dětmi

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtrnáct kempů po celém Česku, od západočeského Brodu nad Tichou až po severomoravský Příbor. Výběr...

Lekce z dějepisu za tisícovku. Otestovali jsme hrady a zámky pro rodiny

Zámek Telč

Dopřejte si v létě kromě koupání i atraktivní výlet do historie. MF DNES navštívila patnáct památek, aby zjistila, jaké...

Najdete na iDNES.cz