Osamělá pláž

Osamělá pláž | foto: Martin Pohnan

Každý třetí tráví dovolenou v cizině

Pomalu končící letní sezona dovolených je ve znamení několika rekordů. Prázdniny v cizině letos podle odhadů stráví kolem tří milionů občanů České republiky, pobyt v cizině je čím dál delší a absolutním cestovatelským hitem s největším nárůstem zájmu se stalo koupání v Chorvatsku. Podle největších cestovních kanceláří vyjede letos na dovolenou do zahraničí o tři až pět procent více lidí než vloni. Ovšem do Chorvatska, nejoblíbenějšího letního cíle českých turistů, zamíří podle společnosti Mag Consulting, která se věnuje výzkumu cestovního ruchu, téměř 800 tisíc Čechů. To je o téměř patnáct procent více než vloni.

Tehdy podle údajů chorvatského Státního statistického úřadu navštívilo tuto zemi 697 tisíc lidí. "Češi jsou prostě na Jadranu doma," tvrdí Zdeněk Honek z cestovní kanceláře Vítkovice tours, která se na cesty do Chorvatska léta specializuje. Češi letos vydávají za cestování více peněz. Za zahraniční dovolenou letos lidé platili průměrně 14 200 korun za osobu.

Ovšem v největší české cestovní kanceláři Fischer stojí letos zájezd v průměru 19 500 korun. I tam zaznamenali podle mluvčí Věry Kudynové zvýšený zájem a podle jejích odhadů odvezou letos do ciziny přes 340 tisíc lidí. Za zájezdy občané loni utratili 48,5 miliardy korun, letos podle údajů ČNB suma o další dvě procenta roste.

Zároveň lidé tráví na dovolených více času, stále častěji na ně létají, a také se rozšířil okruh zemí, kam jezdí. "Pobyt se z dřívějšího týdne prodlužuje na jedenáct až dvanáct dní, zákazníci upřednostňují letadlo a vybírají si vzdálenější země," říká Petr Ulrich z Čedoku. Velké cestovní kanceláře potvrzují, že tento rok prodaly drtivou většinu svých zahraničních zájezdů. Zájezdy do mnoha míst se proto v posledních týdnech sháněly už jenom velmi těžko.

Jako každý rok, i letos odjížděli Češi především do oblasti Středomoří. Nejvíce trávili zahraniční dovolenou v již zmiňovaném Chorvatsku, kde tvoří asi patnáct procent všech zahraničních návštěvníků. Statisíce lidí odjely také do Španělska (mnoho z nich na Kanárské ostrovy a Mallorku), Řecka a Itálie. Oblíbené je i Tunisko či Turecko a v posledních letech se do hry opět dostává předtím opomíjené Bulharsko. "Jsme prostě středoevropský národ a moře nám chybí," říká k tomu lakonicky Vlastimil Světlík, prezident asociace českých cestovních kanceláří.

Pobyt u vody tvoří šedesát procent všech zahraničních zájezdů, dvanáct procent lidí vyrazí na poznávací zájezdy. Kolem deseti procent našinců tráví svoji dovolenou v cizině chozením po horách nebo jinými sporty. Češi však postupně mění některé své cestovní návyky. "Před pěti lety jezdili lidé do ciziny většinou na týden. Teď už jezdí stále více na dvě i tři neděle. Nejdražší na dovolené je cesta, a to už asi našim turistům došlo," říká Věra Kudynová z cestovní kanceláře Fischer.

Pokud jde o poměr individuálních turistů a organizovaných zájezdů, tak šedesát procent zákazníků odjelo na dovolenou s cestovní kanceláří. "Hlavně na vzdálenější místa, tedy tam, kam potřebují použít letadlo, se jezdí jednoznačně s cestovkami," tvrdí i Vlastimil Světlík. Na cestách po republice se ovšem Češi většinou obejdou bez cestovních kanceláří.

Tržby cestovních kanceláří z domácí turistiky se budou letos pohybovat mezi 850 a 900 miliony korun. Pobyty u vody přitom doma tvoří asi 30 procent všech zájezdů. Na chatu nebo chalupu jezdí 22 procent lidí, pěší turistika a pobyty na horách představují 15 procent pobytů, stejně jako pobyty u známých a příbuzných. Zajímavým fenoménem, na rozdíl od jiných zemí, je vysoká obliba lyžařských zájezdů v zimě. V tomto směru se statisíce lidí chystají navštívit vedle domácích hor i Rakousko, Itálii a Francii.