Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Každý třetí tráví dovolenou v cizině

  17:33aktualizováno  17:33
Pomalu končící letní sezona dovolených je ve znamení několika rekordů. Prázdniny v cizině letos podle odhadů stráví kolem tří milionů občanů České republiky, pobyt v cizině je čím dál delší a absolutním cestovatelským hitem s největším nárůstem zájmu se stalo koupání v Chorvatsku. Podle největších cestovních kanceláří vyjede letos na dovolenou do zahraničí o tři až pět procent více lidí než vloni. Ovšem do Chorvatska, nejoblíbenějšího letního cíle českých turistů, zamíří podle společnosti Mag Consulting, která se věnuje výzkumu cestovního ruchu, téměř 800 tisíc Čechů. To je o téměř patnáct procent více než vloni.
Osamělá pláž

Osamělá pláž | foto: Martin Pohnan

Tehdy podle údajů chorvatského Státního statistického úřadu navštívilo tuto zemi 697 tisíc lidí. "Češi jsou prostě na Jadranu doma," tvrdí Zdeněk Honek z cestovní kanceláře Vítkovice tours, která se na cesty do Chorvatska léta specializuje. Češi letos vydávají za cestování více peněz. Za zahraniční dovolenou letos lidé platili průměrně 14 200 korun za osobu.

Ovšem v největší české cestovní kanceláři Fischer stojí letos zájezd v průměru 19 500 korun. I tam zaznamenali podle mluvčí Věry Kudynové zvýšený zájem a podle jejích odhadů odvezou letos do ciziny přes 340 tisíc lidí. Za zájezdy občané loni utratili 48,5 miliardy korun, letos podle údajů ČNB suma o další dvě procenta roste.

Zároveň lidé tráví na dovolených více času, stále častěji na ně létají, a také se rozšířil okruh zemí, kam jezdí. "Pobyt se z dřívějšího týdne prodlužuje na jedenáct až dvanáct dní, zákazníci upřednostňují letadlo a vybírají si vzdálenější země," říká Petr Ulrich z Čedoku. Velké cestovní kanceláře potvrzují, že tento rok prodaly drtivou většinu svých zahraničních zájezdů. Zájezdy do mnoha míst se proto v posledních týdnech sháněly už jenom velmi těžko.

Jako každý rok, i letos odjížděli Češi především do oblasti Středomoří. Nejvíce trávili zahraniční dovolenou v již zmiňovaném Chorvatsku, kde tvoří asi patnáct procent všech zahraničních návštěvníků. Statisíce lidí odjely také do Španělska (mnoho z nich na Kanárské ostrovy a Mallorku), Řecka a Itálie. Oblíbené je i Tunisko či Turecko a v posledních letech se do hry opět dostává předtím opomíjené Bulharsko. "Jsme prostě středoevropský národ a moře nám chybí," říká k tomu lakonicky Vlastimil Světlík, prezident asociace českých cestovních kanceláří.

Pobyt u vody tvoří šedesát procent všech zahraničních zájezdů, dvanáct procent lidí vyrazí na poznávací zájezdy. Kolem deseti procent našinců tráví svoji dovolenou v cizině chozením po horách nebo jinými sporty. Češi však postupně mění některé své cestovní návyky. "Před pěti lety jezdili lidé do ciziny většinou na týden. Teď už jezdí stále více na dvě i tři neděle. Nejdražší na dovolené je cesta, a to už asi našim turistům došlo," říká Věra Kudynová z cestovní kanceláře Fischer.

Pokud jde o poměr individuálních turistů a organizovaných zájezdů, tak šedesát procent zákazníků odjelo na dovolenou s cestovní kanceláří. "Hlavně na vzdálenější místa, tedy tam, kam potřebují použít letadlo, se jezdí jednoznačně s cestovkami," tvrdí i Vlastimil Světlík. Na cestách po republice se ovšem Češi většinou obejdou bez cestovních kanceláří.

Tržby cestovních kanceláří z domácí turistiky se budou letos pohybovat mezi 850 a 900 miliony korun. Pobyty u vody přitom doma tvoří asi 30 procent všech zájezdů. Na chatu nebo chalupu jezdí 22 procent lidí, pěší turistika a pobyty na horách představují 15 procent pobytů, stejně jako pobyty u známých a příbuzných. Zajímavým fenoménem, na rozdíl od jiných zemí, je vysoká obliba lyžařských zájezdů v zimě. V tomto směru se statisíce lidí chystají navštívit vedle domácích hor i Rakousko, Itálii a Francii.

 

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cukrovarská dráha rezignovala až před autobusy

Motorový vůz M131.1133 na vlaku 90705 opouští stanici Smidary, 29. 5. 1976,...

V jedenáctém díle Zaniklých tratí zamíříme do východních Čech. Ukážeme vám krátkou lokálku, která se 95 let proplétala...

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Najdete na iDNES.cz