Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Katedrála má novou tvář

  11:06aktualizováno  11:06
Olomouc - Slavnostní mše a zpívané nešpory rozezní v pátek katedrálu svatého Václava v Olomouci. Příchozí přivítá nová tvář památky. Unikátní, ojedinělá, první, takové přívlastky nese generální oprava olomoucké katedrály svatého Václava. Ačkoli opravu, která začala loni na podzim, rozplánovali památkáři a stavaři až na deset let, bude se na svátek Václava slavit. Skončila totiž první část oprav.

Ačkoli spousta z toho, co se stihlo udělat je návštěvníkům skryto, jedno je patrné na první pohled. Zmizelo lešení a katedrála se skví do daleka bělobou.

"Západní průčelí katedrály se podle informací, které máme, dosud nikdy v historii nečistilo," říká Vlasta Kauerová z Památkového ústavu v Olomouci. Povrch katedrály je dost světlý. Proč?

"Protože stavba je z pískovce, proto zůstane šedavá. Navíc, když se podíváme na dobové obrazy, které zachycují katedrálu po jejím dokončení Merettou, zjistíme, že byla skutečně světle šedá," doplňuje památkářka.

Odborníky vyděsila situace katedrály na konci devadesátých let, kdy dokonce v roce 1999 vyhlásili havarijní stav kostela. Kromě toho, že katedrála má nyní očištěný kabát, opravila se i spousta dalších věcí.

"Jsou hotové kamenické práce, například je hotová a osazená kopie sochy anděla, jsou očištěné atributy všech tří soch na průčelí, Cyrila, Metoděje i Václava. Sochy vypadají skvěle, stejně tak i Meretta, který  kouká z katedrály. Vyměněny jsou i vitráže v oknech, stejně tak rozeta, dali jsme nové, funkční hodiny na elektrický pohon," vypočítá změny Kauerová a dodává: "Dnes už můžeme říci, že havarijní stav, který byl vyhlášen na západní průčelí, byl odstraněn."

Příští rok pak budou opravy katedrály pokračovat severním směrem k Přemyslovskému paláci. Podoba katedrály se v průběhu staletí několikrát změnila, nynější novogotickou podobu svatému Václavu, národní kulturní památce, vtiskl Gustav Meretta, jehož pověřil přestavbou kostela v letech 1883 až 1893 arcibiskup Bedřich Fürstenberk.

Nynější oprava je ojedinělá nejen svým stavebním rozsahem, ale i financemi. "Loni bylo vydáno na opravu ze státních prostředků 25 milionů, letos jsme proinvestovali už 19 milionů korun. Ministerstvo kultury ale slíbilo, že peníze na dokončení prací se vždy najdou," dodává Vlasta Kauerová. Slavnostní mše začne v pátek v 18 hodin a bude ji celebrovat olomoucký arcibiskup.

Autoři: ,Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Jak se kladenská lokálka nedožila jubilea

Motorový vůz M152.0014 ve stanici Podlešín zastávka v roce 1980

V dnešním díle pořadu Zaniklé tratě zamíříme na bývalou trať 11b mezi Kladnem Dubí a Zvoleněvsí. První vlaky po ní...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Horská střediska chystají investice do letních atrakcí za 30 milionů

10. července byla na vrcholu Kramolína v Lipně nad Vltavou uvedena do provozu

Česká horská střediska chystají investice do letních atrakcí za více než 30 milionů korun. Jednou z nejatraktivnějších...

Najdete na iDNES.cz