Kaštanové knedlíčky s kaštanovou omáčkou

Kaštanové knedlíčky s kaštanovou omáčkou | foto: Archiv restaurace Etnosvět

Pečené kaštany jsou nuda. Ochutnejte kaštanový dort nebo rizoto

  • 8
Asi nejčastější případ, kdy se s jedlými kaštany setkáváme, jsou vánoční trhy. A to je škoda, neboť z chutné kaštanové hmoty lze vykouzlit celou řadu delikates, včetně výborných dezertů. Prozkoumali jsme české restaurace a zjistili, jaké kaštanové speciality nabízejí.

„Nikdy nezapomenu na kaštanový zážitek z Paříže. V neděli odpoledne jsme s kamarády vyjeli kousek za město, kde jsme v háji sbírali spadané jedlé kaštany. Každý z nás měl košík a za hodinu nasbíral aspoň pět kilogramů. A pak jsme z nich několik dní vařili,“ vzpomíná cestovatel Jan Stah a dodává, že nejvíce kaštanových jídel připravují tradičně Francouzi a Italové, kteří používají kaštany jako nádivku do drůbeže, ale také z nich připravují omáčky, polévky či pyré. A také různé dorty a koláče.

Nádivka z kaštanů

Přestože jedlé kaštany dozrávají již v první polovině října a spousta stromů kaštanovníku setého roste i u nás, na menu našich restaurací se kaštany dostávají většinou až na začátku zimy, a to jako součást vánočního nebo zvěřinového menu.

Přestože většina lidí jí pečené kaštany, doma z nich vaří jen málokdo.

Vařené a vakuované kaštany je možné koupit v obchodě, dovážejí se hlavně z Francie.

Za příklad může posloužit například noblesní restaurace Sarah Bernhardt v hotelu Paříž, která bude v rámci pětichodového vánočního menu nabízet roládu z krůty plněnou lahodnou kaštanovou nádivkou. Naopak italská restaurace Rugantino obvykle o Vánocích připravuje perličku s kaštanovou nádivkou.

Kaštanové rizoto

Nejběžnějším způsobem přípravy kaštanů u nás je pečení na trzích, což je velká škoda, neboť vaření s kaštany je poměrně jednoduché a efektní, zvlášť pokud máte k dispozici již uvařené a vakuované kaštany (obvykle z Francie). Stačí je osmažit na přepuštěném másle a přidat do jídla – třeba do rizota, které díky tomu dostane úplně novou, jemnou a příjemnou chuť.

Výtečné kaštanové rizoto se špenátem a lanýžovým olejem připravuje Marcel Onder, zkušený šéfkuchař restaurace hotelu Kašperk v Kašperských horách, který vařil dlouhá léta v Irsku. Podle jeho jednoduchého receptu ho zvládne i začínající kuchař.

Kaštanové rizoto podle Marcela Ondera z restaurace hotelu Kašperk v Kašperských horách

Na tři až čtyři porce potřebujete 150 gramů arborio rýže, půl litru drůbežího nebo zeleninového vývaru, malou cibuli, bobkový list, sůl, pepř, bílé víno, parmezán, 120 gramů vařených kaštanů, lanýžový olej, případně pravé lanýže.

V hrnci se rozpustí máslo, přidá se cibule, po chvíli se přidá rýže a bílé víno. Když alkohol vyprchá, přidá se bobkový list, vývar a dusí se na mírném ohni zhruba dvacet minut. Nakonec se přidá nastrouhaný parmezán a kaštany nakrájené na malé kousky a osmažené na másle. Jídlo se dochutí lanýžovým olejem, případně strouhaným čerstvým lanýžem.

Mouka chudých

Kaštany se velmi často používají také na přípravu dezertů. Jednou z nejslavnějších kaštanových specialit je italský koláč castagnaccio, připravovaný z kaštanové mouky, doplněné celou řadou ingrediencí, jako jsou rozinky, pomerančová kůra, sušené ovoce, piniové oříšky či semínka fenyklu.

Z této směsi se pekl hlavně na podzim tenký koláč, rozšířený hlavně v oblastech Toskánska a Piemontu, kde kaštany využívaly především rodiny chudých dělníků a rolníků, které neměly peníze na „normální“ mouku.

V českých restauracích se castagnaccio objevuje jen výjimečně, ale zpopularizoval ho Ital v kuchyni Emanuele Ridi, na jehož stránkách také najdete podrobný recept. Někdo castagnaccio miluje, pro jiné je to příliš suché a mdlé. Vyzkoušejte a posuďte sami.

Kaštanové tiramisu podávané s exotickou s maracujovou omáčkou

Oblíbenější je zřejmě kaštanový cheesecake – připravený z kaštanové mouky a mascarpone, a doplněný omáčkou z lesního ovoce (ochutnejte v restauraci Čestlická Vejmrda na okraji Prahy).

A nebo si zajděte do pražského Kampa Parku na Kaštanové tiramisu podávané s exotickou s maracujovou omáčkou, které připravil známý šéfkuchař Marek Raditsch.

Ke steaku i k jelenům

Zajímavých způsobů, jak kaštany využít v kuchyni, je samozřejmě mnohem více. Oblíbená je kaštanová polévka z uvařených a rozmixovaných kaštanů, která se dochucuje smetanou a houbami.

Ochutnat můžete například v pražské vegetariánské restauraci Etnosvět, kde jí podávají dochucenou kardamomem a kapkou portského vína.

Dalším kaštanovým jídlem jsou v této restauraci kaštanové knedlíčky s kaštanovou omáčkou, jejíž chuť je zvýrazněna karamelizovanou cibulí. Naopak brněnská restaurace La Bouchée nabízí kaštanové pyré jako přílohu k jelení kýtě na grilu a houbovému ragú. A třeba Potrefená husa v Ostravě podává kaštanovou omáčku ke steakům.

Kaštanové aleje

Než vám prozradíme zajímavé lokality, připomeňme si, že kaštany se vlastně trhat nedají, neboť jejich slupka celkem obstojně píchá – proto se čeká, až pukne a kaštany z ní vypadnou.
A nyní k místům, kde kaštany rostou. Jednou z nejznámějších lokalit je Kaštanka, sad umístěný nedaleko náměstí v Nasavrkách na Chrudimsku. První kaštany zde byly vysazené již na konci 18. století, v současné době má sad rozlohu dvou hektarů a najdete v něm kolem stovky stromů, z nichž řada stále plodí. Další zajímavou lokalitu najdete v Českém středohoří na Lovoši nedaleko Velkých Žernosek. Naopak jednou z nejmladších výsadeb je alej v Soběsukách na Plzeňsku, kterou vysázela místní farma zaměřená na chov masného plemene Anguse. A kaštanovník setý najdete také na pražském Petříně.

, pro iDNES.cz