Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karneval v Binche: Čekání na tlusté paňácy

  10:27aktualizováno  10:27
Správný karneval je něco mezi krásným povstáním a večírkem, ze kterého se nikomu nechce odejít. A není k tomu třeba moc: jak ukazuje nedělní dopoledne v belgickém karnevalovém městečku Binche, stačí pár masek a buben. Jeho rachocení či dunění přivolává diváky a zjednává vybubnovaným maskám úctu. Kolem nich korzují davy lidí v podivných úborech a s bláznovskými čepicemi, ale pokud nemají buben (nebo ryčný trombón), jako by nebyly. Kde jsou masky a buben, tam je hned i dav: křičí, jásá, bučí, píská, zdraví známé, fotografuje, tlačí se na nejzajímavější masky nebo prostě jen poskakuje v rytmu bubnů a bubínků.
Karneval v Binche

Karneval v Binche - Čekání na Gilly: tyto „tváře“ zaplaví ulice města až o dva dny později. | foto: Michal Mocek

Na náměstí plném lidí jsou skupiny masek jako plovoucí ostrovy: jsou odevšad viditelné díky různým chocholům, holím a nebo dokonce veslům, pomalu putují vpřed, za svým cílem (hospodou), a kolem nich se vlnovitě dme dav diváků a čumilů.
Je to chaos, zmatek, mumraj. Je to naprosto v rozporu s přísným karnevalovým rituálem, který belgické metropole masopustních oslav (a v prvé řadě Binche) tak pečlivě dodržují.

Ale je neděle ráno a i v Binche, kde předpisy do detailu určují, kdo smí jít v hlavním, úterním průvodu a jaký má mít oblek, zatím vládne barvité pozdvižení.
Chvílemi proplouvá náměstím skupina rudých klaunů s malými červenými deštníky, pak se vynoří orientálci doprovázení flašinetem a za chvíli tu nastoupí „sokolníci“, opeření Indiáni či „veslaři“ z Etonu i se svými vesly.

Defilé masek, bubnů, břeskných trombónů, a hudlajících flašinetů končí až v poledne, kdy všichni, maškary i nemaškary, vsáknou do okolních hospod.

V Binche jsou pro účely karnevalu přísně rozděleny i hospody – bratrstvo Arpeyantes může jen do svého „Le Zouave“, řád Marie Uherské má zase své místo v „Národním deštníku“ a Les Jeunes Indepepndentes  v hotelu La Chamade. Ale to platí, když už je ten tradiční karneval, kdy městem pyšně defilují stovky mužů s vejčitými tvářemi, vycpanými břichy a jelitovitými kalhotami. Zatím je ještě karneval lidový a tak jde každý tam, kam chce.

Stopy karnevalového „řádu“ se objevují už v neděli odpoledne: lidé stojí za zábranami a čekají na velký nedělní průvod masek, které viděli už ráno, a v ulicích se objevuje stále více a více pěších i jízdních policistů. Krásné povstání končí – nastává čas rituálu, kterým se Binche tak proslavilo.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Další z rubriky

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

Králi se nesměje a dětem nesahá na hlavu. Na co dávat pozor v Thajsku

Thajsko se stává oblíbenou zimní destinací. Dávejte si však pozor, abyste...

Přibývá lidí, kteří si krátké evropské dny a studenou zimu jedou zpříjemnit do exotických destinací. K nejoblíbenějším...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Najdete na iDNES.cz