Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karin Golubičová: Nových opatření Chorvatska se Češi bát nemusí

  16:42aktualizováno  27. května 14:26
"Češi, kteří jedou na Jadran, se nových opatření chorvatských úřadů bát nemusí," uvedla v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz Karin Golubičová, mluvčí Chorvatského turistického sdružení v Praze. Nejvíce se čtenáři ptali, jak vyplnit formulář pro nezletilé, kteří jedou bez doprovodu rodičů, zda stačí na cestu občanský průkaz či jak se vyhnout dálničním poplatkům ve Slovinsku.

Karin Golubičová, zástupkyně Chorvatského turistického sdružení v Praze, při rozhovoru se čtenáři iDNES.cz | foto: David VotrubaiDNES.cz


ODPOVĚDI KARIN GOLUBIČOVÉ NA DOTAZY ČTENÁRŮ ČTĚTE ZDE


"Dobrou zprávou pro Čechy na letošní léto je také fakt, že Chorvatsko bude levnější, protože koruna posiluje," uvedla mimo jiné v rozhovoru se čtenáři Karin Golubičová z Chorvatského turistického sdružení v Praze.

Karin Golubičová se zároveň omlouvá, že nestihla zodpovědět všechny dotazy čtenářů, nebo že na některé nebylo tolik času. Pokud máte nějaké otázky ohledně dovolené v Chorvatsku, můžete se obrátit na www.htz.cz (tel.222 211 812, příp. 222 210 793 v pracovní dny od 9:00 - 16:30).


Změny pro cesty do Chorvatska

Hodně českých turistů znepokojilo před několika týdny nové opatření chorvatských úřadů, že nezletilí, kteří cestují do Chorvatska bez doprovodu rodičů, musí mít notářsky ověřený souhlas rodičů. Zprávy byly zpočátku trochu chaotické. Chorvatské úřady nejdříve požadovaly písemný souhlas rodičů nejen ověřený u notáře nebo na matrice, ale také soudně přeložený do angličtiny nebo chorvatštiny.

O týden později se potom celý administrativní proces zjednodušil - nezletilí cestující do Chorvatska sice stále potřebují písemný souhlas rodičů, nyní ale stačí vyplnit formulář, který je ke stažení na webových stránkách MZV ČR a Velvyslanectví ČR v Záhřebu (formulář ke stažení ZDE). Vyplněný formulář je potom nutné nechat úředně ověřit, překlad však již není nutný.

Pobyty pro skupiny

U pobytů nezletilých, které organizují cestovní kanceláře, musí organizátor předložit na hranicích jmenný seznam účastníků. Text seznamu (nikoliv jména účastníků) musí být anglicky nebo chorvatsky. Podpis organizátora nemusí být úředně ověřen, musí být ale opatřen razítkem.

Dálniční známky

Nepříjemnou zprávou pro Čechy mířící na Jadran je také informace, že od 1. července si budou muset na území Slovinska zakoupit dálniční známku. Minimální cena jedné dálniční známky je 35 euro, což je zhruba 900 Kč.

Pokud i vy patříte mezi zhruba tři čtvrtě milionu Čechů, kteří zamíří v létě do Chorvatska, budete mít v úterý 27. května od 12 hodin jedinečnou příležitost zeptat se na vše expertky na Chorvatsko Karin Golubičové. Webové stránky Chorvatského turistického sdružení v Praze si můžete prohlédnout ZDE.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Opuštěné Kupari. Zašlá sláva českého podnikání v chorvatském turismu

Na Kupari kdysi býval nejlepší grandhotel jižní Dalmácii.

Čechoslováci si oblíbili Jadran už na konci 19. století. Jezdilo se tehdy do Opatije, Dubrovníku a dalších míst. Ve 20....

Osamělé Chorvatsko. Výlet po stopách pirátů v nádherném parku Kornati

Vyhlídka na Kornati z vrcholu ostrova Smokvica patří k nejhezčím na Jadranu.

Chorvatské souostroví Kornati patří právem mezi klenoty Jadranu. Jeden z osmi národních parků Chorvatska tvoří 89...

OBRAZEM: Gulag v ráji. Temný ostrov chorvatské historie pohltil čas

Na malém a opuštěném chorvatském ostrově našli vězení úplně všichni, kdo se kdy...

Na malém a opuštěném chorvatském ostrově našli vězení úplně všichni, kdo se kdy mohli v Chorvatsku do kriminálu dostat....

Najdete na iDNES.cz