Irma vlétla do Karibiku, cesta zkázy potkává největší turistické perly

  • 18
Barbuda, Bahamské ostrovy, Svatý Martin, Providenciales. Nádherné ostrovy jsou symbolem karibských rájů, které vyhledávají lidé z celého světa. Hurikán Irma všechno změní.

Karibské ostrovy jsou oblíbenou oblastí pro všechny turisty, kteří hledají krásné pláže, nádhernou přírodu a smaragdové moře. A i když turistická sezona začíná v této oblasti až v prosinci, místní úřady už tuší, že následky hurikánu Irma ovlivní život v této oblasti na několik let.

Mezi prvními ostrovy, které naplno pocítily jeho sílu, jsou Svatý Martin, Antigua a Barbuda a Britské Panenské ostrovy. Přečtěte si: Hurikán Irma neslábne. Nechává za sebou zničené ostrovy a devět mrtvých.

Na Barbudě přišla polovina z asi 1800 obyvatel o domov. „To, co jsem viděl, bylo srdcervoucí, naprosto zdrcující,“ prohlásil po návštěvě zasažených míst premiér Antiguy a Barbudy Hon Gaston Browne.

Devastující následky zanechala Irma také na Svatém Martinu. Hurikán se přesunul i přes Panenské ostrovy k severnímu pobřeží Portorika, kde zničil vše, co se mu postavilo do cesty.

Kromě ztrát na lidských životech a na majetku už místní dopředu začínají počítat škody, které jim způsobí ochromený turistický ruch. Irma se totiž na své cestě trefila přímo do srdce všech milovníků Karibiku a zatím z ní nehodlá uhnout.

Podle serveru CNN přináší cestování a turismus do této oblasti každý rok 56 miliard dolarů. „Pro tuto oblast jsou to velice důležité ekonomické aktivity,“ říká Gloria Gueavarová, prezidentka agentury World Travel & Tourism Council.

Superhurikán Irma

Ostrovy Antigua a Barbuda a Britské Panenské ostrovy například patří mezi významná centra jachtařů. Mezi ně se řadí také Svatý Martin, který po celém světě proslavila také adrenalinová atrakce na pláži Maho. Přečtěte si: Plavete a nad hlavou vám burácí jumbo. Za blízkým setkáním s letadly sem mířili nadšenci z celého světa.

Během několika hodin dorazí Irma také na britské zámořské území Providenciales, které dokonce patří mezi vůbec nejdražší turistickou destinaci celého světa. Za nejlepší pláže světa s kilometry korálových útesů platili turisté dvakrát větší ceny než v luxusní Dubaji. Přečtěte si: Nejdražší destinace světa. Nejvíce zaplatíte v karibském Providenciales.

Na příchod hurikánu se už připravují také Dominikánská republika, Haiti, Kuba, Bahamské ostrovy a také jih Spojených států. Právě situace na Bahamských ostrovech názorně vykresluje všechny škody, které Irma ve skutečnosti působí.

Modlíme se za své sousedy

“Lidé na Bahamách berou celou situaci vážně, opravdu vážně,“ říká Joy Jibriluová, ministryně cestovního ruchu Bahamských ostrovů. Podle ní budou následky Irmy opravdu zničující. Minulý rok se totiž Bahamy dostaly i do dráhy hurikánu Matthew a vláda tak bude řešit katastrofickou situaci podruhé za dva roky.

„V oblastech, které loni zasáhl hurikán Matthew, ještě stále probíhají rekonstrukční práce. Některé domy se stále opravují a některé už ani nemá cenu opravovat. Lidé se tam stále ještě snaží vrátit své životy do normálního stavu,“ říká Jibriliová.

Podle jejích hrubých odhadů se budou finanční náklady na odstranění následků loňského hurikánu pohybovat mezi 60-600 miliony dolarů. Místní obyvatelé zůstávají bez práce, některé z významných hotelů jsou ještě stále zavřené. A další katastrofa se blíží.

Celou situaci na Bahamách komplikuje Irma ještě z jiné strany. Většina amerických turistů, kteří na tyto ostrovy jezdí, pochází z Floridy. A tam má hurikán udeřit zhruba v neděli. „Lidé z Floridy budou mít starosti s odstraňováním škod u nich doma. Na náš turismus to bude mít devastující vliv,“ tvrdí Jibriluová.

I když se vláda snaží zmírňovat následky, podle Joy Jibriluové už nezbývá nic jiného než se modlit. „Nechceme, aby hurikán zasáhl i naše sousedy. Přejeme si, aby odešel pryč do moře,“ říká.