Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kanadským atletům štěstí nepřeje?

  12:32aktualizováno  12:32
V albertském Edmontonu se v těchto dnech koná Mistrovství světa v lehké atletice. Světový šampionát je hned po olympijských hrách tradičně největším festivalem královny sportu a jeho pořádání upoutává celosvětovou pozornost. Je přirozené, že pořadatelské země žijí ve dnech šampionátu lehkou atletikou. Pro Kanadu je pořádání podobných eventů skutečnou chloubou a účastníci, jakož i návštěvníci bývají nadšenci.

Stačí jen vzpomenout na poslední srovnatelný podnik, jež byl svěřen Kanadě. Byly jím Zimní olympijské hry v roce 1988 v Calgary, taktéž v západokanadské provincii Albertě jako Edmonton. Tyto hry nejenže byly precizně připraveny, ale ještě navíc jako jedny z velmi mála OH neskončily deficitem a vykázaly profit.  Stalo se tak zejména díky obětavosti mnoha Alberťanů a dobrovolníků z dalších provincií, kteří bezplatně odpracovali tisíce hodin. Taková je kanadská sportovní veřejnost.

Bohužel po všeobecně velmi úspěšných ZOH `88 musela kanadská sportovní obec polykat jednu hořkou pilulku za druhou, což pokračuje do dnešního dne. Po calgarském úspěchu se vkládaly velké naděje, že ontárijskému hlavnímu  městu Toronto bude Mezinárodním olympijským výborem svěřeno pořádání letních OH 1996. Pořádáním této olympiády ale byla pověřena americká Atlanta, přičemž důvody, proč bylo Toronto - mající stejné, ne-li lepší možnosti (což se nakonec potvrdilo) - odmítnuto, nejsou dodnes zcela jasné.

Mnohem větší zklamání však přišlo minulý měsíc, kdy MOV odmítl Toronto v rozmezí deseti let již podruhé a pořádání letních OH 2008 pověřil komunistickou Čínu.  Důvody jsou nabíledni. Více než  miliardová Čína zkonzumuje více Coca Coly a Kentucky Fried Chicken než třicetimiliónová Kanada. Nic nezmohl fakt, že v oblasti lidských práv, svobody a demokracie je rozdíl mezi Kanadou a Čínou, jež stále praktikuje státem vynucené interupce a další komunistické “vymoženosti”, asi jako rozdíl mezi nejmodernější hi-tech automatickou pračkou a neckami. Cynický pragmatismus pronikl i do OH. Ty tam jsou doby, kdy Jimmy Carter na protest proti sovětské okupaci Afghánistánu zakázal účast amerických sportovců na OH `80 v Moskvě. Dnes jsou jiné priority, lidská práva sem lidská práva tam, byznys je byznys.

Hořké pilulky musí kanadští sportovní nadšenci polykat i při sledování letošního MS v Edmontonu. Ještě donedávna, zejména pak v období olympijských her v Atlantě, byla Kanada sprintérskou velmocí a je logické, že se očekávalo pro pořadatelskou zemi pokračování tohoto trendu. Zatímco v tuto chvíli tradiční rival USA má již osm medailí, vedoucí Rusko dokonce deset, a svou první medaili a dokonce tu nejcennější má již i ČR, Kanada musí na tu svou první stále čekat. Aby toho nebylo pro zemi javorového listu málo, oč méně úspěchů na sportovním poli, o to více skandálů. V době, kdy  pořadatelé různých lehkoatletických mítinků platí špičkovým atletům šestimístné dolarové startovné a sponzoři očekávají lámání rekordů, hrají hlavní roli drogy. Na scénu přicházejí vědci, jejichž úkolem je zajistit, aby požívání zakázaných drog nebylo zjištěno. 

Pozitivní nález byl zjištěn u kanadské šampionky v běhu na 100 metrů Venolyn Clarke z ontárijské Oshawy.  Kanada má v tomto směru velmi neslavnou, leč bohatou historii. Anabolické steroidy ukončily kariéru další vynikající kanadské sprintérky Angely Isajenko, a to v období, kdy se odehrál další, mnohem větší steroidový skandál. Jak si jistě mnozí čtenáři vzpomenou, vítěz běhu na 100 metrů na OH `88 v Soulu Kanaďan Ben Johnson,  byl po pozitivním testu zbaven medaile a rekordu. Probíhalo dlouhé vyšetřování, při kterém zmíněný atlet lhal, a to dokonce v televizním přenosu.  S požíváním drog však neskončil, byl přistižen ještě několikrát, a to ukončilo jeho sportovní kariéru.

Ben Johnson je však velmi jednoduchý muž na hranici gramotnosti a stal se tudíž snadnou obětí lidí, kterými byl obklopen a kteří na něm (pokud mohl závodit) chtěli finančně a jinak vytěžit – kouči a promotéry počínaje, politiky konče. Bylo smutné sledovat jeho sestup ze slávy až k trapným koncům, jenž  Johnsona dostaly na výplatní listinu libyjského diktátora Muamara Kadáfího, jehož dětem údajně dělal atletického instruktora.

Sprintérka Venolyn Clarke je ovšem úplně něco jiného. Univerzitně vzdělaná, intelektuálka. Pikantní na celé věci věci je, že tato čtyřiatřicetiletá atletka je povoláním učitelka a měla by tedy jít studentům příkladem. Byl u ní zjištěn stejný anabolický steroid jako kdysi Johnsonovi – stanozolol.

Smůla jakoby se doslova lepila na letošním šampionátu Kanadě na paty. Zranění utrpěli dva světoznámí sprintěři, bývalí mistři světa a olympijští vítězové. Montrealský Bruny Surin a zvláště pak nejslavnější kanadský sprintér všech dob ontárijský Donovan Bailey. Ten chtěl letošním šampionátem zakončit svou úspěšnou kariéru. Ze sportovního pole odešel v každém případě se ctí. Pokusil se srdcem a elánem o nemožné. Zranění však zabránilo tomuto skvělému sportovci zakončit kariéru vítězstvím.

Z ontárijského Bramptonu své čtenáře zdraví a každý den úsměv přejí Věra a Petr Kohoutovi. Chcete-li nám psát: petrvera@home.com

Smutek Kanaďana Baileyho byl velký, jeho pouť na 100 m trati skončila už v semifinále.
Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jezdí po světě a maluje 3D. Leon Keer lidi baví i nutí přemýšlet

Nic k proclení, Aruba: Kombinovaná malba na podlahu a zeď vznikla na ostrově...

Leon Keer je světový umělec pouličního 3D umění. Do povědomí ho vystřelila malba Lego terakotové armády, kterou...

Je třeba zabít Hitlera. Výlet do Vlčího doupěte, kde se měl změnit svět

Hitlerův bunkr měl šest metrů silné zdi a osm metrů silný strop.

Věčný stín, vlhko a miliony komárů. Tak působí na první pohled rozlehlý listnatý les, v jehož středu se nacházejí...

Genocida z blbosti. V roce 2025 budou nosorožci v Africe minulostí

V roce 2017 zabili pytláci v Jižní Africe 1 028 nosorožců. Vyfoceno v rezervaci...

Lidé v Asii stále věří, že prášek z rohů nosorožců má léčivé účinky. Údajně pomáhá od rakoviny i kocoviny. Ve...

Najdete na iDNES.cz