Kanaďané otvírají svá srdce rádi

  13:33
Ulice měst a městeček už září ve svátečním oděvu nějaký ten den. A to, co na každém rohu lidi tahá za ruce, už vlastně ani není překvapením, protože Kanaďané pravidelně po vánočních svátcích očekávají ty pasti a pastičky byznysů při tzv. "Boxing Day". Jen se nenechat nalákat na to, co člověk vlastně ani neměl v úmyslu koupit. A tak někteří chodí kolem té podbízející se krásy jako slepí a hluší. Vědí, že jejich možnosti jsou limitovány peněženkou a možností vydělat další peníze až se přehoupne Nový rok.
hotel Evropa ve Vencouveru

hotel Evropa ve Vencouveru | foto: Maurice Jassak

Některé společnosti vyplatily svým zaměstnancům nějaký ten bonus, který sice přilepší, ale v žádném případě nemůže nahradit výpadek hlubší. Jenže i když  spořivost či – lépe řečeno – obezřetnost v utrácení dostala zelenou, neznamená to, že by Kanaďané přestali myslet na své bližní, na ty, kteří nemají co utratit. Spolu s peněženkami se v době vánoční otevírají i lidská srdce.

Některé dobročinnosti jsou organizovány ve velkém, jiné mají publicitu menší, a jsou dokonce i takové, které se na stránky tisku nedostanou vůbec. Mnozí dají přednost soukromému rozhodování a vlastním pocitům, a tak třeba už při nákupu odloží do připravených kontejnerů něco z toho, co obsahoval jejich nákupní vozík. Kontejnery, které se tak postupně naplňují potravinovým zbožím, jsou určeny do tzv. food bank, jejímiž hosty na Vánoce a Nový rok jsou nejčastěji bezdomovci, dále lidé s nižším ročním příjmem (ovšem to už je nové téma, k němuž se vrátíme později) a – mohu-li to tak vyjádřit -  životní ztracenci. 

Lidé, z nichž mnozí sice mají možnost pracovat, zaplatit si lepší bydlení a zvýšit si životní strandard, ale dávají přednost potulkám po ulicích a žebrání. Dokonce tvrdošíjně odmítají nocleh v šeltrech a jakoukoliv další pomoc, o kterou se každé město vytrvale pokouší.

Dobročinnost berou Kanaďané už jako samozřejmost, která zejména k velkým svátkům, jako jsou Velikonoce, Díkuvzdání a Vánoce dokonce patří. Většina z nich je věřících, až silně nábožensky založených, takže první kontakt s dobročinností se děje především skrz farnost, k níž náležejí: nejde jen o finanční sbírky, ale i o oblečení, obutí, o drobnosti, s nimiž se může ta která domácnost rozloučit. Pokud některé bazary přece jen věci prodají, pak výtěžek je většinou určen na dovybavování farnosti anebo jako pomoc sociálně slabším. Pochopitelně přijdou vhod i šeky s jakýmkoliv obnosem. Dobročinnost je organizována mnoha směry.

Mně poměrně příjemně překvapila akce, kterou vyhlásil torontský deník SUN. Pro čtenářskou veřejnost to není novinka, protože akci s názvem Adopt a Family for Christmas si sama pamatuji dobrých pět šest let.  O co se v ní jedná? Jak již sám název napovídá, je tato čistě dobročinná akce určena jen pro čas vánoční. Dobrovolníci posílají na bankovní  adresu fondu deníku s názvem SUNshine Fund c/o The Toronto Sun ... atd. svoje šeky nebo peněžní poukázky, aby mohly být poskytnuty rodinám, které je potřebují. A jak se o takových rodinách čtenáři dozvědí? Z novin, ze Sunu.

Nelze psát o všech, kteří se dostali do svízelné situace, na to nemá deník dostatečný prostor. Ale zhruba od poslední třetiny listopadu otiskuje příběh za příběhem těch rodin, které na nabídku o pomoc reagují. Mnohé dopisy jsou psány dětskou rukou, nejčastěji ale ženami-matkami, které se ocitly ve finanční tísni.
A tak se člověk dočte o ovdovělé matce s dětmi, která navíc k tomu všemu přišla o práci, anebo o ženě, které byla diagnostikována termínovaná choroba a chtěla by ještě dětem připravit pěkné Vánoce... Většina příběhů si je velice podobná, protože chudoba má stejného jmenovatele – nedostatek finančních prostředků, a i její příčina se obvykle shoduje.

Když to není nemoc, pak je to  nízký příjem anebo přímo nezaměstnanost.  Deník sociální příčiny nesleduje do důsledku, ale k tomu, aby člověk vůbec mohl o pomoc požádat, musí být přinejmenším sedmnáct let starý, musí se prokázat potvrzením o výdělku anebo v případě nezaměstnanosti potvrzením o výši sociální podpory s průvodním dopisem buď zaměstnavatele nebo lékaře či sociální pracovnice.

Program deníku Sun dává každému dítěti do sedmnácti let  – nejvíce pro čtyři v jedné rodině – padesátidolarovou stvrzenku na pořízení nového oblečení, dále to je osmdesátidolarový bonus na přilepšení svátečního stolu. A jsou-li k dispozici hračky, jako že nejčastěji jsou (o to už se postarají další dobrovolníci, kteří mohou osobně hračky v ještě dobrém stavu a nové odložit do připravených kontejnerů), bývají i ty podle potřeby a přání do rodin dopraveny. Stejně jako i jídlo v nedotčených plechovkách či oprané a v ještě dobrém stavu či nové odložené oblečení.

 

Jak uvedl Sun nyní po Vánocích, už mohl díky přispění dobrovolníků, organizací, podnikatelů aj. pomoci 450 rodinám. Některým bylo dokonce možné splnit přání zdánlivě nesplnitelné. Napsala o tom Sara, matka dětí, kterým chtěla pořídit počítač, aby na něm mohly psát domácí zadání. Jenže na něj neměla peníze. Nicméně, našel se jeden čtenář, jenž zabalil svůj vlastní starší počítač, aby mohl ještě posloužit dětem... Takových příkladů bylo uvedeno mnoho. Do sbírky, která letos dosáhla částky jednoho sta tisíce dolarů, přispěly i děti ze škol. Např. v Hamptonu uspořádaly sbírku, jež vynesla 285 a na další něco přes pět tisíc dolarů.

Velké podpory se všem těmto akcím dostává i od policie. Například v Bramptonu, kde žijeme, a v sousední Mississauze organizují policejní stanice akce, jejichž výtěžek odesílají nejen na fond do deníku Sun, ale i do dětské nemocnice. Vedle společně organizovaných sbírek se hlásí se svými troškami i individualisté, jakým byl např. Daniel, řidič odtahového vozu. Ten našetřil 1180 dolarů a s husarsky proneseným ...“chtěl bych vidět někoho, kdo by mě mohl v této sbírce dobročinnosti porazit...“ je odnesl do redakce deníku. 

Kanaďané otvírají svá srdce rádi. K bolesti okolí jsou velice vnímaví a k nemocným a postiženým vždy ohleduplní. Nemohla bych říct, že stejného soucítění se slabším dostává ode všech obyvatel stejně, i když dobročinnost projevená šekem či poukázkou je od daní odpočitatelná. Ovšem rodilí obyvatelé země javorového listu ty ostatní vysoko převyšují. A tento fakt v nás nevzbuzuje jenom sympatie.
     

Z ontarijského Bramptonu své čtenáře zdraví a krásně po svátcích přejí Věra a Petr Kohoutovi. Chcete-li nám psát: petrvera@rogers.com

 

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...