Kanada a postup NATO v Jugoslavii

  3:34aktualizováno  3:34
- Reakce kanadske vlady na kosovskou krizi byla naprosto jednoznacna v podpore USA a ostatnich clenu Aliance v raznem reseni krize. Kanadsky ministersky predseda Jean Chretien v parlamentu zduraznil, ze jedine reseni krize, pokud se chce zabranit mnohem nebezpecnejsi situaci, je razny postup vuci hlavnimu vinikovi krize Slobodanu Milosevicovi, tedy letecky utok.
více uvnitř článku
.     Kanada, jako clen NATO, je znama svym nejspolehlivejsim spojenectvim s USA a znovu potvrdila, ze je pripravena  dostat svym zavazkum clena Aliance, a ihned poslala do krizove oblasti Kosovo jednu  letku bojovych letounu CF 18, z nichz nekolik  letounu se jiz zucastnilo prvniho uderu. Premier za svuj nazor  sklidil ovace a podporu vsech parlamentnich stran vcetne krajne levicove socialisticke NDP, ktera obvykle velmi casto kritizuje politiku NATO.
     V podstate stejna je i reakce siroke kanadske verejnosti, ktera - ac velmi mirumilovna -, chape, ze vrazdeni  nevinnych civilistu a etnicke cistky museji byt zastaveny.     
     Bourliva reakce na situaci silnou oponentni srbskou komunitou se dala ocekavat. Vcera doslo k ostremu stretu mezi demonstrujicimi Srby a poradkovou policii pred americkym konzulatem v Toronte, a na dnesek (tj.25.3.) byla  pripravena dalsi demonstrace.
     Maly pohled do historie: Historicky je Kanada velmi aktivni militaristickou zemi. Zucastnila se obou svetovych valek, kdyz zejmena ve 2. sv. valce bylo jeji prispeni obrovske. Na vrcholu teto valky mela totiz Kanada  jen 11 milionu obyvatel, z nichz jich ale pres milion  bylo ve zbrani. Je vseobecne znamo, ze v prumyslovem srdci Kanady - v provincii Ontario (kde se nachazi take zname Toronto), pracovaly ve zbrojnich a jinych tovarnach za valky prevazne zeny. Po teto valce aktivne Kanada bojovala v korejske valce a jeji prispevek v tomto konfliktu byl rovnez znacny. Temer ve vsech povalecnych konfliktech, ktere se podarilo mirove vyresit, pusobili kanadsti vojaci pod hlavickou OSN v mirovych jednotkach. Kanadska mentalita je v tomto smeru jednoznacna: demokracie a mir museji byt udrzeny vsemi dostupnymi prostredky, tedy i obetmi ve vlastnich radach.
     PS: A dovolte mi jeste jednu perlicku z valecnicke historie -  Kanada je vlastne jedina zeme na svete, ktera porazila i USA . Stalo se tak v roce 1812. Jsem vsak uprimne rad, ze USA nikdy nechtely odvetu.
 
Z kanadskeho Ontaria srdecne zdravi Petr  Kohout.
Autor:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Emigrace v evropském provedení. Iry vyhnal do světa hladomor a strach

Interaktivní prohlídka Cobh Heritage Centre, muzea emigrace, je jako cesta o...

Irsko je jednou z mála zemí, kde historie není dobou dávno minulou, ale je živá a hmatatelná se všemi událostmi, lidmi...

Další z rubriky

VIDEO: Nádherná polární záře osvítila nebe nad Finskem

Polární záře rozzářila nebe nad Finskem

Finské Rovaniemi patří mezi jedno z vůbec nejlepších míst na světě, kde se dá pozorovat polární záře. Nádherné barevné...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...Najdete na iDNES.cz