Kamenolom a záhady paláce Knóssos

  14:57aktualizováno  14:57
"Tatí, kdy už půjdeme pryč z toho kamenolomu?", otázalo se bezelstně vedrem zmožené dítko svého otce, který chodil podle plánku sem a tam po rozsáhlé kamenné ploše. "Otíku, tudy kráčely dějiny," káravě odvětil otec. Synkovi bylo evidentně docela jedno, co tudy kráčelo a radši by byl někde u moře.
Palác Knossos na Krétě

Palác Knossos na Krétě | foto: Profimedia.cz

Oba stáli (a s nimi stovky dalších turistů) na jednom z nejvýznamnějších míst Kréty, na troskách monumentálního paláce Knóssos.

Faktem je, že návštěva Knóssu je téměř povinná pro každého turistu, který na Krétu zajede. Faktem ovšem také je, že tu celkem nic moc k vidění není a turista musí mít opravdu obrovskou představivost, aby si dokázal vybavit jak to tu všechno před 4000 lety vypadalo.

Sir Arthur Evans, který toto významné archeologické místo našel, tady nechal postavit dva betonové sloupy v dobovém stylu, aby si lidé udělali alespoň představu o tom, jak obrovský to byl palác.

Rozkládal se na 20.000 metrech čtverečních a v době svého největšího rozkvětu měl 1400 místností. V jeho obytných, kultovních a panovnických sálech, v kancelářích a dílnách žilo odhadem více než 10.000 lidí. Odkud se vzala 2000 let před naším letopočtem kultura, která na Krétě stavěla obří paláce, na to zatím nikdo přesně neodpověděl.

Po návštěvě knósského "kamenolomu" (otevřeno je denně od 8 do 19 hodin), by vaše kroky rozhodně měly vést do Archeologického muzea - a to i v případě, že rozhodně nejste muzejními fanoušky. Teprve tady si totiž z nalezených předmětů, fresek, zbraní, nádob a soch uděláte ten pravý obrázek o tom, jak vlastně tenkrát vyspělá mínójská kultura žila.

Sály Archeologického muzea se můžete toulat i dlouhé hodiny. Za prvé je tu opravdu co vidět a za druhé je tu plná klimatizace, kterou v horkém krétském slunci oceníte.

Navíc si po prohlídce ve zdejší kavárničce můžete dát skvělé řecké frappé a nad tím se o minojské civilizaci přemýšlí daleko lépe než na rozžhavených kamenech Knóssu.

 

Autoři:
Témata: Řecko, klimatizace, Socha

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

VIDEO: Žebřík do nebe. Nová atrakce v Rakousku pro milovníky adrenalinu

V rakouských alpách postavili „žebřík do nebe“

Rakouskou oblast Gosaukamm znají hlavně horolezci. Nově si tu mohou všichni zájemci o dobrodružství vychutnat výstup po...

VIDEO: Kyslík jen za příplatek. Vtipná instruktáž rozesmála cestující v letadle

Vtipná palubní posádka bavila celé letadlo

Bezpečnostní instrukce patří k nejnudnější části cestování před vzletem letadla. Zpříjemnit pasažérům dlouhou chvíli se...

Vědci našli tajemství úspěchu Vikingů na moři. Lodě utěsňovali dehtem

Kvalitní lodě umožnily Vikingům daleké objevitelské cesty, v průběhu kterých...

Za nevídanými dobyvatelskými úspěchy Vikingů, severských nájezdníků, stály jejich pověstné štíhlé lodě. Rychlé, dobře...

Blesk nepotřebujete. Zaručené tipy jak udělat parádní fotografii v noci

Poměrně ojedinělý záběr na zasněžený Karlův most je fotografován časně ráno,...

Noční fotografování má mnoho kategorií, disciplín a podob. I když jde o poměrně náročnou disciplínu, o to více budeme...

Další z rubriky

VIDEO: Žebřík do nebe. Nová atrakce v Rakousku pro milovníky adrenalinu

V rakouských alpách postavili „žebřík do nebe“

Rakouskou oblast Gosaukamm znají hlavně horolezci. Nově si tu mohou všichni zájemci o dobrodružství vychutnat výstup po...

Cestující chtěl místo u okénka, letecký personál mu ho nakreslil na papír

Ilustrační snímek

Smysl pro humor, nebo urážka? Poté, co cestující na nejmenované letecké lince požadoval místo u okna, přišel jeden z...

Kde najít Kleopatru? Velká tajemství starého Egypta stále ukrývá písek

Ilustrační snímek

Čeští archeologové vyřešili jednu ze záhad starověkého Egypta: otázku ukládání soch do pohřebních komor. Jiné ovšem...

Najdete na iDNES.cz