Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zbourat a znovu postavit. Unikátní most v Kambodži přitahuje tisíce turistů

aktualizováno 
Měří víc než kilometr, tvoří jej padesát tisíc bambusových stébel a každý rok jej místní strhnou a znovu postaví. V Kambodži můžete přejít přes naprosto výjimečný most, který nenajdete nikde jinde na světě.

Oprava bambusového mostu přes řeku Mekong v kambodžském Kampong Chamu | foto: Kompasskind.de Shutterstock

Zatímco všude jinde se snaží postavit mosty tak, aby vydržely co nejdéle, v Kambodži to mají jinak. Mezi městem Kampong Cham a ostrovem Koh Pen každý rok postaví víc než kilometr dlouhý bambusový most, aby jej za několik měsíců znovu zbourali.

Unikátní most tvoří v období sucha spojnici přes řeku Mekong, ale jakmile přijde období dešťů (od května do listopadu) je její proud příliš silný a most by strhl. Proto jej místní pokaždé rozeberou

Materiál se vždy uskladní a znovu se použije o několik měsíců později, kdy hladina řeky opět klesne. Během období dešťů pak přepravu cestujících mezi dvěma městy zajišťuje trajekt. V období sucha je řeka pro trajekt příliš mělká.

Most tvoří víc než padesát tisíc bambusových stébel. Bambus je natolik pružný a pevný, že po mostě mohou chodit nejen pěší, ale jezdit i motorky a auta. Nosnost bambusových rohoží, které tvoří povrch mostu, je údajně až čtyři tuny. Úctyhodná stavba se samozřejmě stala i obrovským lákadlem pro turisty, kterých sem každoročně míří tisíce.

Fotogalerie

Stavba mostu, na které se podílí tisícovka místních rodin, je dlouholetou tradicí, kterou přerušila pouze občanská válka v letech 1967 až 1975.

Umění konstrukce se dědí z generace na generaci. Za jeho přechod zaplatí místní sto rielů (to je zhruba padesát haléřů), zatímco cena pro turisty je čtyřicetkrát vyšší. Nicméně i tak samozřejmě jde o částku, která váš cestovní rozpočet rozhodně nezruinuje.

Ohrožení betonem

Teď se však turistická atrakce i odvěká součást místní kultury ocitla v ohrožení, protože o dva kilometry dál vyrostl nový betonový most. Podle cestovatelů, kteří Kambodžu v poslední době navštívili, bambusový most ještě letos stál, ale byl užší a otevřený pouze pro pěší.

Bambusový most přes Mekong spojuje kambodžské město Kampong Cham s ostrovem Pen.

Bambusový most přes Mekong spojuje kambodžské město Kampong Cham s ostrovem Pen.

Na druhou jde o jednu z nejpopulárnějších atrakcí této provincie a místní si to velmi dobře uvědomují. „Most je velmi důležitou atrakcí v Kampong Cham,“ uvedl současný provozovatel mostu Yung Oun. „Kvůli němu sem přichází místní i zahraniční turisté. Ztratit most by zároveň znamenalo ztratit i je.“

Zároveň panují obavy, že existence betonového mostu výrazně omezí provoz na bambusovém mostě a ten si tudíž na sebe nevydělá. Protože jeho postavení, opravy a údržba stojí ročně padesát až šedesát tisíc dolarů a je závislý na poplatcích vybíraných za jeho přechod. V současnosti vydělá most svému majiteli od dvě stě padesáti do pěti set dolarů denně. V období dešťů pak Yung Oun provozuje trajekt přes řeku.

Detail konstrukce bambusového mostu přes řeku Mekong v kambodžském Kampong Chamu

Detail konstrukce bambusového mostu přes řeku Mekong v kambodžském Kampong Chamu.

Oproti tomu místní zdůrazňují, že pro ně přináší nový most spoustu výhod. „Cestování po novém mostě bude jednodušší, zejména v noci, a navíc za přechod přes řeku nebudeme muset platit,“ říká například dvaatřicetiletý Yong Sarim.

Navíc je stále těžší najít lidi, kteří bambusový most každý rok postaví, protože členové rodin, které se po generace na stavbě mostu podílely, si našli stálá zaměstnání v kancelářích, nebo se přestěhovali pryč. Vláda zatím o podporu unikátního bambusového mostu nejeví zájem a tak je možné, že letošní rok byl jeho poslední sezonou.

Autor: pro iDNES.cz


Témata: Kambodža, Mekong

Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

VIDEO: Přes Alpy na skákacím míči. Šílený nápad vznikl u bezdomovce

Brit překonal Alpy na skákacím balónu

Celkem sedmnáct dní mu trvalo, než na trase dlouhé 76 kilometrů proskákal přes Alpy z Itálie do Francie. Steven Payne...

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Najdete na iDNES.cz