Kam zmizely ztracené izraelské kmeny?

  16:43aktualizováno  16:43
Ve stínu neslavné jaderné elektrárny u izraelského města Dimona v Negevské poušti žijí jako polygamní vegetariáni Černí Hebrejci, kteří věří, že jsou potomci ztraceného izraelského kmene.

Komunita Afroameričanů se přestěhovala do Izraele ze Spojených států v roce 1969 a enklávu města Dimona pojmenovala Království Yah. Tvrdí, že jsou potomci starého židovského kmene, který byl přinucen odejít do exilu do západní Afriky, odkud byl po staletích odvezen k otrocké práci do Ameriky. Podle mluvčího komunity Ahmadiela Ben-Jehudy písně o Sionu a řece Jordán, které zpívali afričtí otroci při práci na plantážích, svědčí o jejich izraelských kořenech.
Většina odborníků tvrzení kultu odmítá jako přehnané a říká, že důkazy, jimiž svou víru podpírá, jsou v nejlepším případě mlhavé. Nicméně i kdyby tvrzení Černých Hebrejců bylo pouhou fikcí, faktem zůstává, že 2700 let poté, co bylo deset kmenů Izraele zavlečeno do exilu a zmizelo, patří stále osud ztracených  kmenů mezi nejtajemnější záhady dějin.
V roce 722 před Kristem dobyla Asýrie severoizraelské království, kde žilo 10 z 12 izraelských kmenů, a obyvatele vzala do zajetí. Biblická Druhá kniha královská zaznamenává, že byli vyhnáni "do Chalachu a Chabóru po řece Gózanu a do měst médských". Zbývající dva kmeny, Juda a Benjamín, které obývaly jižní Judské království, odešly pod nátlakem Římanů až v roce 70 našeho letopočtu. Na rozdíl od severních bratrů, kteří byli asimilováni, si uchovaly identitu a jsou považovány za předky moderních židů.
Rabín Elijahu Avichail pátrá po ztracených kmenech celá desetiletí. Podnikl nebezpečné výpravy do Barmy a jiných válkou zmítaných částí Asie, aby našel potomky lidí, kteří zmizeli téměř před 3000 lety. "Mezi nežidovským obyvatelstvem hledám židovské zvyky a známky," říká Avichail.
Paštunové z Afghánistánu a Pákistánu stojí na předních místech seznamu národů, které podle Avichaila patří ke ztraceným kmenům. Avichail říká, že staré jméno Paštunů je "Bnai Jisrael" neboli Synové Izraele a mnoho klanů je prý pojmenováno po deseti izraelských kmenech jako Rúben, Ašer, Neftalí a Efrajim.
Ještě přesvědčivější jsou zvyky Paštunů, které odrážejí staré a dodnes praktikované židovské rituály. Paštunové se podobně jako židé žení pod svatebním baldachýnem, zapalují svíce v předvečer šabatu a nosí modlitební šály. Dokonce také stejně jako židé obřezávají osm dní staré syny.
Avichail věří, že po útoku Asyřanů se kmeny rozprchly podél "hedvábné cesty" do Kašmíru, Číny, Barmy a Thajska. Mohly se prý dostat až do Japonska. "Bible uvádí, že deset kmenů odešlo na východ od Izraele a podle proroka Izajáše se ze stejného směru navrátí," dodává Avichail. Nespokojuje se však pouze studiem biblického proroctví. Snaží se je naplnit a přivézt lid, který podle něho pochází ze ztracených kmenů, zpátky k židovství a do Svaté země.
Jeden z největších úspěchů zaznamenal u kmene Šinlung z barmsko-indické hranice, který věří, že patří k izraelskému kmeni Manases. Ten byl podle šinlungských legend vyhnán do Číny a později na území dnešní Barmy. S rabínovou pomocí se již 500 členů dostalo do Svaté země a konvertovalo na židovství.
Rivka Gonenová, archeoložka a kurátorka židovské etnografie v Izraelském muzeu v Jeruzalémě, tvrdí, že izraelské kmeny zmizely nadobro. Nedokáže si představit, že by si lidé, kteří po tisíce let žijí v exilu, uchovali rysy židovského dědictví. Připomíná, že i bible říká, že deset izraelských kmenů bylo poraženo, neboť nedodržovalo židovské zvyky a klanělo se modlám. Neexistuje tedy podle ní žádný důvod, aby si v exilu podržely židovské rituály, když je porušovaly i doma.
"Kdekoliv najdete kmen, který tvrdí, že patří k deseti ztraceným, vždy narazíte na stopy po křesťanských misionářích nebo romanticích, kteří tam přijeli s biblí, a když objevili
nějaké vágní podobnosti ve jménech a zvycích, okamžitě v tom viděli důkaz," říká Gonenová.
Tvrdí, že metody, které se používají k hledání ztracených kmenů, nejsou z antropologického či lingvistického hlediska vůbec vědecké, protože mnoho jazyků má podobně znějící slova a rituály, jako je obřízka, nejsou výlučně židovské.
Mnoho teorií hraničí až s absurdností, říká Gonenová. Někteří například tvrdí, že Britové jsou jeden z deseti ztracených kmenů, jiní zase, že Dánové pocházejí ze ztraceného kmene Dan. "Lidi lákají záhady minulosti a toto je jedna z nich," uzavírá.

Negevská poušť se stala novým domovem Černých Hebrejců.

Autor:

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Zaniklé tratě v Česku. Dráha pod Lysou horou nedostala šanci na přežití

Poslední vlak projíždí kolem nádraží Ostravice Řečice 11. ledna...

Ve 14. dílu Zaniklých tratí se vydáme mezi strmé svahy Beskyd. Podíváme se na dráhu, která musela ustoupit přehradě s...

Od Kanárských ostrovů po Kuvajt. Prověřené tipy na zimní dovolenou u moře

Pláž Pearl Beach v centru izraelského Ejlatu

Podzimní plískanice a chladné prosincové dny vybízejí k „útěkům“ do teplejších krajin. Přinášíme prověřené tipy, kde...

Další z rubriky

OBRAZEM: Deset nej pláží letošního roku. Vítězí Řecko, pak exotika

Ilustrační foto

Bílý písek jemný jako pudr, bujná zeleň, tyrkysová voda a z ní trčící dramatické skály. Není divu, že ty nejlepší pláže...

Chipsy a energy drinky. Mniši v Thajsku tloustnou z moderních milodarů

Věnování jídla mnichům je v Thajsku považováno za příslib štěstí.

Tisíce buddhistických mnichů denně chodí po Thajsku a dostávají dary od věřících. Sladké nápoje a průmyslově vyráběné...

Místo lyžování k moři. Češi začínají slavit vánoční svátky v teple

Na Vánoce na lyže? Kdepak, Češi čím dál častěji jezdí k moři. (Ilustrační...

Češi stále více preferují na Vánoce a Silvestra místo lyžování na horách pobyty u moře. Nejpopulárnější je kvůli nižším...

Najdete na iDNES.cz