Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kam vyrazit v Paříži za kulturou ?

  10:07aktualizováno  10:07
Málokterá oblast na světě nabízí tolik kulturních atrakcí jako Paříž a okolí a návštěvník má spíš problém, aby si z nich vybral.Snad každý zná největší "taháky" jako muzea v Louvru nebo na nábřeží d'Orsay. Jejich reputace je naprosto zasloužená a kromě rozsáhlých stálých sbírek letos v létě nabízejí i zajímavé přechodné výstavy - Orsay přehlídku slavného italského designéra a výtvarníka Carla Bugattiho a Louvre expozici o archeologických vykopávkách v areálu kolem paláce.

Pokud má návštěvník po maratónu v Louvru ještě sílu na jinou kulturu, Paříž mu nabízí desítky dalších muzeí, která jsou neméně pozoruhodná - i když většinou specializovanější. Na kraji 16. obvodu na velmi příjemném místě poblíž Buloňského lesíka je například galerie Marmottan zaměřená na Clauda Moneta a jeho impresionistické přátele. Nepříliš známé je muzeum Jacquemart- André na bulváru Haussman, které v přepychovém prostředí paláce z 19. století nabízí obrazy italské renesance a vlámských mistrů.

Ihned po svém otevření před třemi lety si velkou oblibu získalo muzeum židovské historie a umění ve čtvrti Marais, kde by si také neměl nikdo, koho zajímá historie Paříže, ujít muzeum Carnavalet umístěné v paláci ze 17. století. Davy lidí proudí i do znovuotevřených muzeí Guimet, které má výjimečnou sbírku asijského umění, a do Střediska Georgese Pompidoua se stálými sbírkami umění 20. století, kde je přes léto i výstava děl inspirovaných filmy Alfreda Hitchcocka. Milovníci fotografie by neměli vynechat galerii v paláci Sully, kde byla právě otevřena velká výstava snímků ze španělské občanské války v 30. letech.

Ani ve Francii však není kultura zadarmo a vstupné do galerií činí obvykle kolem 40 franků (přes 200 korun). Pokud se návštěvník ocitne v Paříži první neděli v měsíci, může jít zadarmo do Louvru, Střediska Georgese Pompidoua, do Orsay a do muzea středověkého umění Cluny. V Louvru je také snížené vstupné každý den po 15 hodině a každou neděli. Za nižší cenu se však platí tím, že v galeriích je ještě více lidí než jindy.Pokud si zájemce přivstane, může jít zadarmo každou neděli od deseti do 13 hodin do několika dalších muzeí - do muzea moderního umění města Paříže, do muzeí Bourdelle a Osipa Zadkina, či do domů Viktora Huga a Honoré de Balzaka, kde slavní spisovatelé žili.

Zadarmo je i pozoruhodná výstava v zahradách Palais-Royal, kde je již počtvrté v létě expozice monumentálních soch. Tentokrát má za téma "50 let španělského sochařství" a nabízí plastiky řady tvůrců od Antonia Tapiese po Manola Valdése. Zdarma je i populární filmový cyklus v aeálu La Villette, kde se od 17. července do 26. srpna na trávníku promítá každý den po setmění.Zájemce o kulturu nemusí nezbytně dělat pouť po galeriích a muzeích, ale vydat se třeba po stopách spisovatelů. V Paříži může navštívit muzea Huga a Balzaka, zatímco na předměstích jsou domy Ivana Turgeněva v Bougivalu, Françoise Reného de Chateaubrianda v Chateny Malabry, Emila Zoly v Medanu nebo zámek Monte-Cristo, který si Alexandr Dumas postavil v Port-Marly.

Milovník malířství, který má vůz a trochu času, by asi neměl vynechat oblíbený cíl malířů 19. století, údolí řeky Oise, a zejména Auvers-sur-Oise, kde je pohřben Vincent van Gogh. Na pomezí pařížského kraje Ile-de-France pak je Giverny a dům Clauda Moneta a bohaté zahrady, které zde založil a maloval.V okolí Paříže asi každý zná Versailles, ale neméně působivá je návštěva zámků a parků ve Fontainebleau na jih od hlavního města, v Chantilly na sever, případně perla architektury 17. století Vaux-le-Vicomte, kde hostil tehdejší ministr financí Nicolas Fouquet Ludvíka XIV., který se mu odvděčil tím, že ho nechal uvěznit.

 

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Najdete na iDNES.cz