Harrods, legendární obchodní dům v Londýně

Harrods, legendární obchodní dům v Londýně | foto: Pavel Eichler, MF DNES

Kam vás nepustí v šortkách. Nákupy v legendárním Harrods v Londýně

  • 14
Na první pohled je pětipatrový obchodní dům stojící na Brompton Road mezi Hyde Parkem a Buckinghamským palácem jedním z mnoha v Londýně. Tmavě zelené pergoly ale prozrazují, že jde o jednu z největších ikon britského hlavního města, o slavný Harrods. Obchodní dům založený na přelomu 19. a 20. století.

Pocit výjimečnosti umocňuje i fakt, že pro vstup do honosné budovy, která v útrobách skrývá přes tři stovky obchodů, je nutné dodržet přísná pravidla oblékání. U všech vchodů na ně dohlížejí pánové v dokonale padnoucích uniformách, kteří vzhledem spíš připomínají osobního řidiče než "sekuriťáka" z obchoďáku.

"Promiňte pane, mohl byste si ten batoh sundat ze zad a nést v ruce," zastavuje mě urostlý muž. Tak jsem se do Harrods těšil, že jsem na tento nejznámější zákaz zapomněl. "Jistě, promiňte," omlouvám se.

Motto: Všechno pro všechny, všude

Kde boty hlídá kobra

10. září 2007 si Harrods pronajal smrtelně jedovatou kobru egyptskou, která střežila jeden pár sandálů. Obuv z dílny návrháře Reneho Caovilly byla posázená rubíny, safíry a samozřejmě také diamanty a její cena byla odhadována na přibližně 62 000 liber.
(Wikipedie)

V nejslavnějším obchodním domě na světě koupíte všechno. Od jachty přes sloní uši, kabelky stojící jako nová oktávka, šperky v hodnotě rodinného domu, postel za půl milionu, ale také suvenýry za pár liber. Za těmi také přichází nejvíc turistů.

Před Vánocemi se druhým patrem mezi regály s vánočními dekoracemi a suvenýry de facto nedá projít. Denně prý do Harrods zavítá čtvrt milionu lidí, o posledním adventním víkendu jsem měl pocit, že tam je snad celá britská metropole ve stejný okamžik jako já s přítelkyní.

V přízemí je plno jen ve vyhlášené Food Hall, zbývající části prodejní plochy s kabelkami, šperky a módou jsou takřka prázdné.

Harrods

Stačí ale vyjet jedním ze čtyřiceti výtahů nebo po jedněch z nejstarších eskalátorů na světě o patro výš a připadáte si jako na Oxford Street. Hlava na hlavě, pro zaplacení suvenýrů je nutné čekat skoro dvacet minut ve frontě. Bez tmavě zelené taštičky se zlatým logem Harrods ale neodejde takřka nikdo. Některé suvenýry jsou přitom naprostý kýč, který si v ničem nezadá se zbožím v Česku známým z asijských tržnic, například peněženka pastelové barvy zcela jistě vyrobená v Číně.

Zde se dějí zázraky

Značný rozruch budil tmavovlasý mladík u bílé makety Big Benu. V dlaních dětí a dospělých doslova vyčaroval sníh. "Nastavte dlaň. Vy jste přijeli z Prahy? Znám a také Písek. Moc hezké město," vypráví, zatímco mi do dlaně nasypal trochu bílého prášku a zalil ho vodou. Než řeknu švec, valím oči na hroudu sněhu v ruce. Zázrak, směju se jako děcko. "A můžete se začít koulovat," směje se také. Ještě víc ho potěší, když mu do ruky vtisknu 16 liber za krabici hmoty na sníh.

Město ve městě, jak se Harrods také přezdívá pro jeho naprostou soběstačnost, je fascinující. Kdo přežije návštěvu patra se suvenýry a vydá se výš prohlédnout si nábytek od špičkových designerů nebo drahé látky, kvůli nimž piráti přepadávali lodě, pozná Harrods i z jiné stránky. Pochopí, proč tam chodí britská královna či zpěvačka Madonna. Prodavači jsou vstřícní a usměvaví, i když jejich oddělením prochází "jen" turista. Nabízí se otázka, jak se asi chovají, když poznají, že přišel skutečný zákazník.

Mimochodem, když jel poprvé k britské královně zesnulý prezident Václav Havel, neměl oblek, který by splňoval náročný královský protokol. Jeho tehdejší kancléř Karel Schwarzenberg mu ho nechal bleskově ušít právě v Harrods.

Čerstvé ovoce všeho druhu tu koupíte po celý rok.

Kde jinde si koupit postel v přepočtu za půl milionu korun?

Zajímavosti z Harrods

  • Pomník princezny Diany
    Uvnitř obchodního domu je pomník, který egyptský podnikatel a majitel Harrods Mohamed Al-Fayed nechal vytvořit na památku svého syna Dodiho Al-Fayeda a zesnulé princezny Diany.
  • Časté demonstrace
    Harrods a Mohamed Al-Fayed stále čelí kritice kvůli prodeji pravých kožešin. Na protest proti prodeji se pravidelně konají demonstrace ochránců zvířat před obchodním domem. Nyní je Harrods posledním obchodním domem ve Spojeném království, kde je možné sehnat pravou kožešinu.
  • Zakryté břicho, batoh v ruce
    Obchodní dům je známý svými přísnými předpisy, které se týkají oblékání. Návštěvníka do domu nepustí, jestliže má na sobě sportovní šortky nebo  ustřižené či roztrhané kalhoty. Pro dívky je tabu, jestliže se rozhodnou jít nakupovat s tričkem, které by odhalovalo břicho. A turista interiér Harrods neuvidí, jestli se bude snažit projít dovnitř s batohem.
  • Nákupy celebrit
    Americký prezident Ronald Reagan má odsud mládě slona Gertie. A. A. Milne našel v obchodech Harrods Medvídka Pú pro svého syna Christophera Robina, zatímco režisér Alfred Hitchcock si ve Food Hall koupil čerstvé sleďové slanečky na cestu do Hollywoodu.
    Zdroj: Wikipedie

Britská královská rodina