Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kam v Česku nejvýš na kolo a na lyže? Na Praděd

aktualizováno 
Tahle hora je nejvyšší na Moravě a pátá nejvyšší v Česku. Za dobré viditelnosti z ní můžete dohlédnout do Krkonoš, a dokonce až do Tater. Výška hory se číselně shoduje s rokem, kdy Kryštof Kolumbus objevil Ameriku. Tím vším se pyšní Praděd (1492 m), král Moravy.

Praděd - Pohled na Praděd od Petrových kamenů | foto: Jan HocekiDNES.cz

popisek2. kolo soutěže
Praděd poznalo téměř 60% čtenářů, nejčastější chybou byl Králický Sněžník

Jeseníky, po Krkonoších druhé nejvyšší pohoří České republiky, najdeme v nejsevernějším cípu Moravy, při hranicích s Polskem. Majestátný Praděd, přibližující se svou výškou na dosah nejvyšším vrcholům Krkonoš, dominuje horské hradbě Hrubého Jeseníku.

Díky drsným přírodním podmínkám nebyl tento kraj nikdy hustě osídlen, a proto tu najdeme ideální útočiště pro oddech daleko od civilizace. Síť turistických tras a cyklostezek nabízí optimální podmínky pro pěší turistiku, cyklistiku i zimní sporty.

Pohled na východ
* Výhled z Pradědu na hlavní hřeben směrem na východ, uprostřed pod horizontem Petrovy kameny, nad nimi Vysoká hole, vlevo od Petrových kamenů střecha hotelu Figura, vpravo hřebenovka končí výrazným vrcholem Břidličné, v pozadí masiv Kamenného vrchu
Autor: Aleš Matějíček/www.fotobanka.cz

Pamatujete si nezapamatovatelná data?

Praděd získal své jméno podle pověsti po dobrém horském starci s dlouhým vousem až v r. 1848. Již ve 14. století býval nazýván Sněžnou horou či Sněžníkem, později Klínovcovou horou a v 19. století se již začalo objevovat německé pojmenování Altvater či Vaterberg.

Praděd je čtvrtá nejvyšší hora České republiky a na jeho vrcholu stojí 162 metrů vysoký televizní vysílač, jehož horní plošina je nejvyšším (byť umělým) bodem u nás.

Přesnou výšku nejvyššího bodu Moravy a české části Slezska vám zpaměti řekne málokdo. Kdo si špatně pamatuje čísla, tomu snad pomůže následující pomůcka: víte, kdy Kolumbus objevil Ameriku? Letopočet 1492 si naopak nepamatují jen největší záškoláci – a přitom přesně tolik metrů Praděd měří!

Praděd, vrcholový vysílač

Na vrchol divokou soutěskou Bílé Opavy

Díky silnici, vedoucí až na parkoviště na Ovčárně, je přes svou výšku hora dostupná i méně zdatným turistům. Z parkoviště, kam denně vyjíždějí linkové autobusy, je to totiž na vrchol hory necelé 3 km po kvalitní asfaltové cestě s převýšením necelých 200 m.

Pokud na Praděd chcete vystoupat "poctivě“ z podhůří, můžete se na výlet vydat hned z několika stran. Značené turistické trasy dosahují většinou velkého převýšení, ale dřina při výstupu je za dobrého počasí vykoupena nádhernými rozhledy.

Jedna z nejzajímavějších variant výstupu vede z Karlovy Studánky údolím horské říčky Bílé Opavy. Žlutě značená trasa tvoří zároveň naučnou stezku a odvážně vedena po lávkách a mostcích vyšplhá po třech kilometrech na rozcestí u Ovčárny.

Cestou budete moci obdivovat divoká zákoutí, četné vodopády, kaskády a skalní útvary. Smrkový les, kde roste unikátní varianta tzv. jesenického smrku, byl sice při nedávných vichřicích částečně poškozen, ale i tak tu na vás dýchne jedinečná atmosféra jesenického pralesa.

Výlet na Praděd
* Soutěskou Bílé Opavy

Výše se u nás na kole nedostanete!

Ani cyklistům není vrchol Pradědu zapovězen. Na rozdíl od Krkonoš, kde na nejvyšší vrcholy s kolem nesmíte, cyklisté sem za hezkých dní proudí ve značných počtech. Praděd tak vlastně tvoří nejvyšší kótu, kam u nás můžeme legálně na kole vyjet.

Nemusíte se však bát extrémního stoupání – značnou část převýšení lze "zdolat“ i pomocí cyklobusu, jenž denně v 11 hodin vyjíždí z parkoviště "Hvězda“ u Karlovy Studánky. Podle chuti tedy můžeme absolvovat největší stoupání autobusem, nebo jej poctivě vyšlapat vlastní silou.

Silnice vedoucí na Ovčárnu překonává na necelých 6 km převýšení 450 metrů, a důkladně tedy prověří naši trénovanost. Po kvalitním asfaltu se nám však pojede dobře, a to i z toho důvodu, že provoz aut je zde díky dopravnímu omezení minimální.

Cesta na Ovčárnu vede lesem a teprve těsně před první chatou vyjedeme nad hranici lesa a před sebou poprvé spatříme vrchol Pradědu ozdobený vysokou věží vysílače.

Praděd
* Cyklistka na cestě z vrcholu Pradědu na Švýcárnu

Nejvyšší lyžování u nás

Hotel Ovčárna spolu s dalšími chatami v bezprostředním okolí tvoří hlavní základnu pro výlety na vrchol nejvyšší hory Moravy. I proto zde panuje čilý ruch, zejména pěších turistů, kteří od parkoviště na Ovčárně vyrážejí na 2,5 km vzdálený vrchol.

Postupně během stoupání od parkoviště na vrchol mineme hotely Figura a Ovčárna, stanici horské služby, odbočku na chatu Barborka a nakonec Kurzovní chatu.

Po levé straně si všimneme několika lyžařských vleků – lyžařské středisko Ovčárna patří k nejoblíbenějším na Moravě a zároveň je nejvýše položeným centrem lyžování v České republice. Sedm sjezdovek, ležících převážně na severních svazích Petrových kamenů, poskytuje pravděpodobně nejkvalitnější sněhové podmínky u nás a díky tomu se zde lyžuje dlouho do jara.

Na vrcholu bývá rušno

Široká silnice nás nakonec vyvádí k samotnému vrcholu hory Praděd s restaurací a rozhlednou umístěnou uvnitř věže vysílače.

Těsně pod vrcholem vpravo si všimneme historického hraničního kamene, který připomíná dávné obyvatele zdejšího kraje – trojboký mramorový kámen z roku 1721 zdobí znaky řádu německých rytířů, mitra vratislavských biskupů a žerotínský lev.

Praděd

Na holém vrcholu hory byla v roce 1912 vybudována rozhledna – kamenná Habsburská věž, kterou můžeme spatřit na četných dobových vyobrazeních. V roce 1959 se totiž věž zřítila a na jejím místě byla po roce 1970 vystavěna televizní věž s vysílačem a s rozhlednou ve výšce 40 m.

Vrchol Pradědu však poskytuje daleké kruhové rozhledy, aniž bychom na věž vystoupali. Z ochozu kolem věže můžeme za dobré viditelnosti spatřit Orlické hory, Krkonoše, a dokonce prý i vzdálené Tatry!

Může se hodit

 

Jak se tam dostat

Oblast Jeseníků je dobře dostupná veřejnou dopravou i osobním autem. Vstupní branou hor je město Šumperk. Sem se dostaneme jak autobusem, tak i vlakem.  Druhým velkým centrem oblasti je město Jeseník se světově proslulými Priessnitzovými lázněmi.
Autem se do Jeseníků dostaneme nejrychleji po komunikaci vedoucí od Olomouce.

Místní doprava na silnici Hvězda – Ovčárna je omezena na kyvadlovou autobusovou linku a automobily hostů ubytovaných v některém z hotelů na Ovčárně.

Parkování na Ovčárně je omezeno a poplatek za osobní auto činí 180 Kč. Autobus s cyklovlekem vyjíždí na ovčárnu 1x denně v 11.00 od parkoviště Hvězda.

Ubytování
Množství penzionů a hotelů najdete v Karlově Studánce a Malé Morávce.
Pokud budete chtít bydlet v okolí vrcholu Praděd, můžete si vybrat z těchto hotelů: Hotel Figura (tel. 602 514 174), Vojenský hotel Ovčárna (554 779 007 ), Sporthotel Kurzovní (603 444 190), Chata Barborka (554 779 016) a chata Švýcárna (554 779 018). Opravdoví fajnšmekři se dokonce mohou ubytovat přímo na vrcholu nejvyšší hory Moravy, v hotelu Praděd (554 779 017).

Užitečné weby

www.jeseniky-praded.cz
www.jeseniky.net

Tip iDNES.cz: Lázně
Pro případ deštivých dnů, kdy se na výlet na vrcholky hor nikomu nechce, lze doporučit některou z lázeňských procedur – ať už v Karlově Studánce (www.k.studanka.cz) nebo v lázních Jeseník.
Za svou existenci a pozdější proslulost vděčí lázně v Jeseníku jedinému člověku, a to Vincenzi Priessnitzovi, zakladateli vodoléčby, který v roce 1822 založil na Gräfenbergu první vodoléčebný ústav na světě. Více na www.priessnitz.cz.

Pohled na jih
* Výhled od Pradědu směrem na jih, v popředí pomníček, na kterém byla deska věnovaná výstavbě bývalé kamenné rozhledny, za ním částečně ukryt hřeben Dlouhých Strání, vlevo části hlavního hřebene od Velkého Máje k Jelenímu hřbetu a výrazné Břidličné, zelená střecha Kurzovního hotelu.
Autor: Aleš Matějíček/www.fotobanka.cz

Autoři:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Ostrov Flores

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž...

V Záhřebu zapaříte jako ve Stodolní. Výlet noční chorvatskou metropolí

Ulice Tkalčićeva je středobodem záhřebského kavárenského, hospodského i nočního...

Ta záhřebská ulička nemá na délku ani kilometr, bez jediné zastávky ji přejdete za zhruba 11 minut. Jako ulici Ivana...

Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární...

Najdete na iDNES.cz