Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kam teď k moři? Ideální volba − západní Kréta

aktualizováno 
Azurové moře, příjemné teplé podnebí, vzácné památky, dobré jídlo a málo turistů. To je Kréta na přelomu května a června, což je ideální období na objevování tohoto kouzelného řeckého ostrova. Projděte se s námi krok za krokem západní částí tohoto klenotu Středomoří.

Řecko, Kréta. Zátoka Balos, v pozadí pevnost Gramvoussa | foto: Profimedia.cz

Láska ještě před přistáním

Pokud se vydáte na západní část Kréty, přistanete na letišti v Chanii, krásném hlavním městě stejnojmenného regionu. Krétu si zamilujete ještě před přistáním, kdy se vám naskytne nádherný pohled na útes vyčnívající z moře a do poslední chvíle se modlíte, aby pilot tu správnou výšku trefil.

Letiště v Chanii je vojenský prostor a tak jediné, co můžete legálně fotografovat při výstupu z letadla, je nápis nad letištní halou. Zákaz focení se netýká jen vojenského letiště, ale prakticky všeho, co má s armádou a národní bezpečností cokoliv společného. Řekové jsou v tomto směru velmi citliví a dokážou rychle zasáhnout, ale pokud budete respektovat cedulky s přeškrtnutým fotoaparátem, můžete být v klidu.

Po cestě dolů z letiště, kde je vcelku prudké klesání, se před vámi rozevírá záliv Souda – kotviště námořních i vojenských lodí. Nepřehlédnete také vojenský hřbitov, kde je pohřbeno 1 500 spojeneckých vojáků padlých za 2. světové války. Stojí za to ho spolu s německým hřbitovem v Maleme během pobytu na Krétě navštívit.

Návštěvu Chanie také můžeme doporučit, minimálně stojí za to navštívit alespoň benátský přístav ze 14. století a městskou tržnici s desítkami obchodů nabízejících ovoce, zeleninu, maso, ryby, koření, krajky, vína...

Modrá vlajka v Platanias

Krétu jsme navštívili několikrát, ale asi nejpohodlnější ubytování s krásnou pláží bylo v městečku Platanias, zejména na jeho konci. Dlouhá písečná pláž se pyšní Modrou vlajkou ( ocenění EU pro nejčistší pláže) a na začátku června či koncem září se tu nemačkáte s ostatními turisty.

Platanias navíc nabízí splnění veškerých vašich potřeb – najdete tu restaurace, obchůdky s potravinami, zlatem i suvenýry a ochutnáte ty nejlepší palačinky, které vám český kuchař naplní nepřeberným množstvím surovin – od sladkých po slané.

Abyste si opravdu vychutnali co nejvíce z tohoto krásného ostrova, zajděte si do půjčovny aut – týdenní pronájem menšího automobilu můžete mít již cca za 135 euro. Benzin je na Krétě přibližně stejně nebo o něco málo dražší než u nás a obsluha na benzinových pumpách je dokonalá – přijedete, podáte bankovku z okénka a usměvavý Řek vám načepuje.

Před první jízdou se však připravte na to, že Kréťané jsou tak trochu divocí řidiči, a proto jim raději dávejte všude přednost.

Odmítnout nemusíte stopujícího, typicky vypadajícího řeckého staříka s knírkem a čapkou, který se chce jen rychle dopravit do své oblíbené taverny na siestu s přáteli. Ale počítejte s tím, že za takovou službu se vám Řek bude chtít odvděčit a je velmi neslušné nepřijmout. To ale může leckdy v případě řidiče a jemu nabídnuté rakije dopadnout špatně. A jak takoví řidiči dopadají? To poznáte podle desítek kapliček umístěných na skalnatých srázech.

Městečko Platanias poslouží i jako dobrý výchozí bod k řadě výletů po západním pobřeží ostrova.

Tipy na nejlepší výlety

Kde strávili líbánky Charles s Dianou

Hned první výlet, který se jistě bude zamlouvat všem milovníkům slané vody a dobrodružství, můžete podniknout na pirátskou pevnost Gramvoussa spojený s koupáním v zátoce Balos. Velká výletní loď s vámi za cca 55 euro odpluje z přístavu Kissamos a po asi 2 hodinách zakotví u pevnosti Gramvoussa.

Tam je možné učinit náročnější výstup přímo na pevnost, která byla vystavěna v 16. století Benátčany a kde je nádherný výhled, nebo se jednoduše vykoupat v průzračné vodě. Cesta pokračuje o kousek dále do zátoky Balos.

Loď nemůže kotvit u břehu kvůli malé hloubce, a tak těch pár metrů můžete doplavat, nebo vás na pláž dopraví člun. V zátoce Balos se vykoupete v příjemně teplé tyrkysové vodě s bílým pískem a za zmínku jistě stojí i informace, že v průběhu svatební cesty zde na krátký čas kotvili i princ Charles s Dianou.

Na pevnost i na pláž do Rethymna

Kromě výstupu na pirátskou pevnost není výlet nijak vyčerpávající, a tak se můžete hned další den vydat třeba za poznáním 3. největšího města Kréty, Rethymna.

Je to hlavní město regionu Rethymnon a největší dominantou je jistě benátská pevnost Fortétsa ze 16. století, která se tyčí přímo u moře a blízko centra města a vévodí jí mešita sultána Ibráhíma.

Po návštěvě pevnosti, prohlídce města a nákupech na trzích, které mají hodně co nabídnout, se můžete nechat oddat obsluze v jedné z velkého množství taveren nebo slunci na dlouhé písečné pláži. Táhne se podél celého Rethymna a koupání tady je především příjemným zážitkem pro fanoušky velkých vln.

Cestou zpět si určitě sjeďte z hlavní silnice a vydejte se relaxovat k sladkovodnímu jezeru Kournas. Je tu nádherný klid, zeleň a půjčují zde i šlapadla.

Nejkrásnější soutěska v Řecku

Bezpochyby jeden z největších, ale také nejnáročnějších výletních zážitků je pěší túra soutěskou Samaria. Ta patří k nejnavštěvovanějším a nejkrásnějším v celém Řecku.

Pokud jste na dovolené v početnější sestavě, doporučuji se nechat k soutěsce přivézt a po zakončení túry zase odvézt. Výlet do soutěsky včetně dopravy si také můžete koupit u své nebo místní cestovní kanceláře.

Samaria je dlouhá 16 kilometrů, celou cestu absolvujete hlavně po kamenech a po lesních cestách, proto je nutné mít dobrou horskou obuv. Co se týče vody, postačí menší lahev, kterou můžete zhruba každé 2−3 km doplňovat v kašnách a navíc - sama řeka, která tu protéká a oproti zimním měsícům je v létě téměř vyschlá, je zdrojem pitné vody v balených lahvích pro celou Krétu.

Po zaplacení vstupného cca 5 euro se můžete vydat vzhůru za dobrodružstvím. Nejlépe je vyjít brzy ráno kolem 7. nebo 8. hodiny, abyste odpoledne mohli být v cíli (cesta trvá cca 5–7 hodin) a měli čas v místní taverně a v příjemně chladné vodě nabrat ztracenou energii.

Procházíte pohořím Lefka Ori (Bílé hory) s druhou nejvyšší horou Kréty Pahnes (2 453 m), vesničkami Samaria a Tarra a nakonec nejužším místem soutěsky - Sideroportes. Pak už vám zbývají poslední kilometry do vesnice Agia Roumeli, odkud za 4,5 eura dojedete trajektem do Sougie, kde na vás čeká váš odvoz.

Malebné jižní pobřeží

Pokud jste byli dovezeni na výlet autem, které řídili vaši dovolenkoví "spojenci", během pobytu si to s nimi vyměňte a mezitím, co si oni budou vylepšovat kondici pěší túrou v Samarii, vy si můžete užít jižní pobřeží západní Kréty.

Směrem na východ od plošiny Omalos, kde jste výletníky vyložili, se podíváte do tří zajímavých míst: Frangokastello, Plakias a Moni Preveli.

Ve Frangokastellu určitě zaujme pobřežní benátská pevnost, podle které je vesnice pojmenována, a dlouhá písečná pláž.

Plakias, dnes již velmi známá turistická destinace se spoustou hotelů, penzionů a taveren, se rozkládá v zálivu s pěknou písčito-oblázkovou pláží. Koupání na ní vám ale může v létě překazit často foukající prudký vítr. I přesto, že je městečko často vyhledávaným místem dovolenkářů, je hodně klidné, protože je relativně odříznuté od civilizace.

Řecko. Chania - přístav
Chania - přístav


Řecko. Chania - spojenecký hřbitov
Chania - spojenecký hřbitov


Řecko, Kréta. Zátoka Balos
Zátoka Balos


Řecko, Kréta. Soutěska Samaria
Soutěska Samaria


Řecko, Kréta. Na výletě v soutěsce Samaria - pohled z plošiny Omalos
Pohled z plošiny Omalos


Řecko, Kréta. Rethymno - pevnost Fortétsa
Rethymno - pevnost Fortétsa


Řecko, Kréta. Jezero Kournas
Jezero Kournas


Řecko, Kréta. Pláž Preveli
Pláž Preveli


Řecko, Kréta. Plakias
Plakias


Řecko, Kréta. Frangokastello
Frangokastello


Řecko, Kréta. Paleochora - pláž
Paleochora - pláž

Romantické pláže

Kousek za Plakiasem najdete Moni Preveli, které je asi nejvíce známé díky své pláži, kde se mísí sladká voda řeky Megalopotamos se slanou vodou moře. Ústí řeky lemují krásné palmy a koupání tu není špatné v dopoledních hodinách, kdy sem dopadá nejvíce sluníčka.

Na opačné straně směrem od plošiny Omalos vás čeká na menším poloostrově romantické městečko Paleochora, které nabízí dvě možnosti koupání. Na straně u malebného přístavu je kamenná, ne moc zalidněná pláž se spoustou taveren, na druhé straně poloostrůvku se rozkládá pláž písečná.

Krétský Karibik

Opravdu nádherným místem na západním pobřeží Kréty, a to i přesto, že je dnes už tak trochu přetížené turistickým ruchem, je pláž Elafonisi. Přízviska jako "krétský Karibik" nebo "evropské Tichomoří" nedostala určitě nadarmo.

Ostrůvek Elafonisi (v překladu Jelení ostrov) a Krétu spojuje kombinace bílého a růžového písku a na ostrůvek se jednoduše probrouzdáte, protože voda zde sahá většinou nad kolena nebo maximálně do pasu.

Řecko. Pláž Elafonisi

Může se hodit

Doprava

Pokud nebudete chtít na Krétě zajít do půjčovny aut, není problém se tu dopravovat autobusy. Na severním pobřeží jich jezdí dost a některé linky i často, jen je občas umění vyznat se v jízdních řádech. Obzvláště autobusové nádraží v Chanii je jeden velký zmatek, ale po pár dnech dovolené už vám to ani nepřijde a zvyknete si.

Jídlo

Řekové jsou vesměs milí lidé, kteří nikam nespěchají a libují si ve smlouvání. Také vaří výborná jídla a typickými pokrmy jsou např. gyros, souvlaki, mousaka, moučník baklava nebo osvěžující tzatziky. Určitě musíte ochutnat i kvalitní řecká vína, anýzovku ouzo nebo olivy na různé způsoby.

Kréta je hodně bohatá na flóru, za zmínku jistě stojí symbol Řecka – olivovníky, které zde rostou opravdu v hojném počtu – udává se kolem 15 milionů těchto stromů. Na svých cestách po ostrově také ucítíte všudypřítomný tymián, ze kterého se vyrábí vynikající med.

Užitečné weby 
www.eurocar.gr  - pronájem aut
www.geraniotisbeach.com - krásný hotel v Plataniasu
www.explorecrete.com - veškeré informace o Krétě


Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Najdete na iDNES.cz