Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kam na podzim k moři? V září Kréta, v listopadu Karibik

aktualizováno 
Jak vybrat to správné místo pro podzimní dovolenou? V první půlce září je pěkně v Řecku nebo ve Španělsku. V říjnu je ideální Kypr a Egypt, v listopadu Kuba.
V říjnu Češi jezdí i na ostrovy věčného jara - na Kanárské ostrovy.

V říjnu Češi jezdí i na ostrovy věčného jara - na Kanárské ostrovy. | foto: Profimedia.cz


Pokud jste se chtěli podívat na Krétu nebo Rhodos, máte letos poslední příležitost. Ještě čtrnáct dní tam bude počasí na koupání. Pokud si volno berete až v říjnu, jeďte raději na Kypr. "Ještě do konce října tam nehrozí velké vlny, a protože je ostrov geograficky níž než sever Afriky, bude tam i hezké počasí,“ radí manažer cestovní kanceláře Nikolas tours Georgis Mumulos.

Ostrov je sice pro našince dražší, za to ale nabízí lepší služby než v Řecku. Je tam také všude čisto. Češi Kypr ještě příliš neobjevili, nejčastěji tam uslyšíte britskou angličtinu. "Už od loňska létáme do Larnaky i z Ostravy. Přestože vloni ještě zájem nebyl zrovna velký, letos byl mezi Severomoravany mnohem výraznější,“ říká Mumulos.

Třicetistupňová horka budou v říjnu i na řeckém ostrově Korfu. V tabulkách prodávanosti zájezdů však stále vede Egypt, kam turisty láká nejen prohřáté Rudé moře, ale také pyramidy. "Egypt je oblíbený především díky příznivým cenám. Je tam teplo i v listopadu, a pokud vím, klienti se tam koupou i na Silvestra,“ říká Tomáš Kaplan, vedoucí pražské pobočky Agentura Zájezdy.cz.

Do Dubaje můžete vyrazit kdykoli

V říjnu Češi jezdí i na ostrovy věčného jara - na Kanárské ostrovy. Moře je stále dost teplé, jen den je kratší než v létě. Atraktivní se pro turisty stávají i exotické země jako Dominikánská republika nebo Spojené arabské emiráty. "Dubaj je ideální skoro pořád: Cesta letadlem trvá jen šest hodin a nemusí se nikde přestupovat. Zájezd se dá sehnat od dvaceti do 150 tisíc korun,“ říká Kaplan.

Rozdíly v cenách jsou veliké. Záleží, jak luxusní hotel si vyberete a co všechno je v ceně pobytu. Náklady však můžete snížit. "Pokud pojedete linkovým letem, je důležité koupit si lístek, případně objednat si zájezd několik měsíců dopředu. Jestliže do destinace létají charterové spoje, tedy letadla objednaná pro konkrétní zájezd, lze získat na poslední chvíli výhodnou slevu,“ radí Kaplan.

V listopadu pak kromě stálic, jako je Egypt či Kanárské ostrovy, přicházejí na řadu Kuba a Thajsko. Jsou proslulé zejména svými ideálními podmínkami pro potápěče. Do Karibiku by se dalo jet i dříve, avšak v sezoně hurikánů, která je zrovna nyní, se tam cestovní kanceláře příliš nehrnou.

Na sklonku kalendářního roku je ideální počasí v Jihoafrické republice, jejíž pobřeží je mimořádně panenské. Na toto období se také začínají prodávat zájezdy na Maledivy, do Keni nebo na ostrov Mauricius.

Pláže, kam si můžete zaletět na podzim

CHORVATSKO

Do Chorvatska jeďte co nejdřív a co nejjižněji. V říjnu už je poměrně zima amoře bývá studené.

Tip: Vybrat si pro jistotu můžete historická města, kde byste se nenudili ani za deště - například Korčulu nebo Dubrovník. Nezklamou vás ani ostrovy Brač a Hvar.

Kam jezdí Češi na podzim?

  • Kromě moře Češi na podzim často vyrážejí na autobusové poznávací zájezdy po Evropě, informuje Tomio Okamura, člen prezidia a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Nejoblíbenější destinací je Francie, především okruhy po Normandii, Bretani, Provanci a francouzské Riviéře. Hodně se jezdí do Paříže, rodiny s dětmi pak Paříž kombinují s návštěvou nedalekého Disneylandu.  V popularitě dále následují okružní zájezdy po Itálii ( Řím, Neapol), po Německu ( města podél řeky Rýn), Švýcarsko a Rakousko.
  • Dalším podzimním cílem českých turistů se stávají slovenské termální lázně např. Turčianské teplice, Lůčky, Vyšné Ružbachy apod.
  • Hodně se jezdí i do moravských vinných sklípků. Populární je kombinace s návštěvou rakouského příhraničního města Laa an der Thaya, kde je vybudován velký akvapark a vodní svět s termálními prameny.
  • Podzimní specialitou jsou pak trekingy v Nepálu a obecně v Himáláji (příznivé mezimonzunové období) a zemích, kde je v létě příliš horko (například Indie a Írán). Na podzim je z tohoto důvodu také vhodná návštěva Číny či Japonska.

Kdy tam jet:
Jeďte nejlépe do poloviny září a co nejjižněji
Teploty vzduchu/ vody:
září: 24 °C/ 21 °C
říjen: 20 °C/ 17 °C
listopad: 15 °C/ 15 °C
Cena: od 5500 Kč za 8denní zájezd, bez dopravy

Chorvatsko, ostrov Brač - pláž Zlatni rat


ČERNÁ HORA

V zálivu boky Kotorské najdete turistické letovisko Donja Lastva, kde se můžete projít obrovským, ne příliš udržovaným parkem se subtropickými a exotickými rostlinami.

Tip: Nedaleko Ostrova květin (Ostrvo cvijeća) jižně od historického černohorského městečka Tivat narazíte na pláž Kalardovo, která získala mezinárodní ocenění Modrá vlajka za kvalitu, čistotu amalebnost. Stejně tak byla oceněna i pláž Dobrec, kde budete obklopeni vůní cypřišů.
Kdy tam jet:
Na plážích v Černé Hoře bude teplo do poloviny září
Teploty vzduchu/ vody:
září: 24 °C/ 21 °C
říjen: 20 °C/ 17 °C
listopad: 15 °C/ 15 °C
Cena: od 9896 Kč za 11denní letecký zájezd

Černá Hora, Budva

KORFU

Ještě do října se můžete koupat na severovýchodním pobřeží Korfu, ostrova, který bývá nazýván "smaragdem mezi řeckými ostrovy“, a navštívit přístav Kerkyra.

Tip: Poblíž střediska Agios Georgios (Svatý Jiří) na jihozápadě jsou dlouhé, písčité, prázdné pláže s průzračnou vodou plnou ryb. Když si tu v některé z lagun postavíte stan, může se stát, že vaši nejbližší sousedé, od vás budou vzdáleni až několik kilometrů.
Kdy tam jet:
Teplo tu bude do konce září
Teploty vzduchu/ vody:
září: 29 °C/ 24 °C
říjen: 24 °C/ 23 °C
listopad: 20 °C/ 19 °C
Cena: od 6990 Kč za 12denní letecký zájezd

Řecko, Korfu

KYPR

Nejklidnější, ale také nejdražší pláže najdete poblíž města Polis, kde jsou také Afroditiny lázně: jezírko s úhoři, obklopené fíkovníky. Právě tam podle legendy Afrodité propadl Adonis. Levnější hotely najdete v turistické Agia Napě na jihovýchodě.

Tip: Jedním z nejkrásnějších míst na Kypru je Pafos (na snímku). Zde navštivte archeologické vykopávky Dionýzova domu z římského období, smístnostmi pokrytými barevnými mozaikovými podlahami.
Kdy tam jet:
Ještě koncem října je v této oblasti vyhřáté moře
Teplota vzduchu/ vody:
září: 32 °C/ 27 °C
říjen: 30 °C/ 25 °C
listopad: 28 °C/ 22 °C
Cena: od 14 990 Kč za 8denní letecký zájezd

Kypr, Pafos

KANÁRSKÉ OSTROVY

Lanzarote (na snímku) je ostrovem sopek; bývalo jich tu na tři sta. Dnes je přírodní rezervací, kterou chrání UNESCO.

Tip: Nejkrásnější pláže ostrova leží v Playas de Papagayo, stejně tak jako na rušném ostrově Gran Canaria nebo hornatém Tenerife.
Kdy tam jet:
Moře je chladnější, ale teplo je tu po celý rok; říjen a listopad jsou ideální
Teplota vzduchu/ vody:
září: 29 °C/ 22 °C
říjen: 27 °C/ 22 °C
listopad: 26 °C/ 21 °C
Cena: od 19 500 Kč za 8denní letecký zájezd

Kanárské ostrovy, Lanzarote

ALBÁNIE

Albánie je ideální zemí, pokud se chcete vyhnout davům turistů, nevýhodou jsou horší služby. Turecké záchody by vás neměly překvapit.

Tip: Kromě riviéry u městečka Dhërmi, můžete navštívit jezera, vysoká pohoří i historická města, kláštery a mešity.
Kdy tam jet:
Nejlepší pro koupání je do poloviny nebo konce září
Teplota vzduchu/ vody:
září: 29 °C/ 24 °C
říjen: 24 °C/ 23 °C
listopad: 20 °C/ 19 °C
Cena: od 8800 Kč za 9denní zájezd autobusem

Albánie

EGYPT

Mezi nejznámější letoviska na břehu Rudého moře patří Hurghada. Zemi faraonů si můžete prohlédnout i z paluby lodi, která vás proveze kolem chrámů Karnak či Luxor po Nilu. Oblíbené mezi turisty jsou i výlety na Saharu. Do Egypta je nejlepší jet v září či v říjnu. V létě se teploty běžně pohybují okolo 40 °C. Naopak hlavní turistická sezona trvá od listopadu do února.

Tip: Pokud budete blízko Alexandrie, najděte písečnou zátoku Agiba s jeskyněmi.
Kdy tam jet:
Ideální podzimní destinace, teplo je až do prosince
Teploty vzduchu/ vody:
září: 32 °C/ 27 °C
říjen: 30 °C/ 25 °C
listopad: 28 °C/ 22 °C
Cena: od 5990 Kč za 5denní letecký zájezd

Egypt, Hurghada


KUBA

Většina turistů si vybaví nejznámější pláž Varadero. Ta je nepříliš atraktivním a přitom přeplněným letoviskem, jež spíš připomíná italské Bibione.

Tip: Tu pravou Kubu najdete na bílých plážích ostrova Cayo Coco. Zajít můžete do továrny na výrobu doutníků nebo si zaplavat s delfíny. Oblast má ideální podmínky pro potápění. Nejlepší čas pro odjezd na Kubu (či do nedaleké Dominikánské republiky) je listopad, kdy prší méně a ještě nevypukla hlavní turistická sezona.
Kdy tam jet:
Nejlépe od listopadu, dřív bývají hurikány a prší.
Teplota vzduchu/ vody:
září: 29 °C/ 28 °C
říjen: 28 °C/ 26 °C
listopad: 28 °C/ 26 °C
Cena: od 45 000 Kč za 9denní letecký zájezd

Kuba, Cayo Coca

BRAZÍLIE

Proslulé letovisko na severovýchodě Brazílie je Fortaleza.

Tip: Jeďte o tři sta kilometrů dál na severozápad na bílé písčité pláže národního parku Jericoacoara (na snímku), kde nad hladinu tyrkysového moře vystupují až 200metrové písečné duny. U pobřeží jsou sladko-slaná jezera, vytvořená prosakující mořskou vodou. Můžete navštívit rybářské vesničky nebo jezdit na koních.
Kdy tam jet:
Bývají tu velké vlny, do prosince jsou ideální podmínky pro windsurfing
Teploty vzduchu/ vody:
září: 27 °C/ 26 °C
říjen: 28 °C/ 27 °C
listopad: 29 °C/ 28 °C
Cena: od 35 290 Kč za 12denní letecký zájezd

Brazílie, Jericoacoara

THAJSKO

Pláže v přírodní rezervaci Khao Lak (na snímku) severně od Phúketu jsou jedním z turisticky nejklidnějších míst v Thajsku. Nedaleko jsou Similanské ostrovy, prvotřídní potápěčská lokalita.

Tip: Osamělé pláže můžete objevit i na ostrově Phi Phi. Nejméně deštivo je v Thajsku mezi listopadem a březnem.
Kdy tam jet:
Do Thajska se začíná jezdit od listopadu
Teploty vzduchu/ vody:
září: 31 °C/ 28 °C
říjen: 31 °C/ 27 °C
listopad: 31 °C/ 27 °C
Cena: od 22 900 Kč za 22denní letecký zájezd

Thajsko, Khao Lak

FILIPÍNY

Ostrov Boracay je dlouhý jen 9 kilometrů a široký sotva kilometr. Můžete se tu potápět v lagunách a jeskyních mezi korálovými útesy anebo jen zajet na nedaleký Krokodýlí ostrov. Na východní straně ostrova Boracay jsou skvělé podmínky pro windsurfing. Ubytování tu je od prostých chatiček po luxusní hotely.

Tip: Zdejší White Beach a Punta Beach jsou jedněmi z nejznámějších a nejvyhledávanějších míst na Filipínách. Oblíbili si je zejména japonští a korejští turisté.
Kdy tam jet:
Vyrazit můžete už v říjnu
Teploty vzduchu/ vody:
září: 31 °C/ 28 °C
říjen: 31 °C/ 28 °C
listopad: 31 °C/ 27 °C
Cena: od 41 490 Kč za 7denní letecký zájezd

Filipíny

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

Tato země nabízí mnoho turisticky atraktivních míst. Například koupání mezi obrovskými bludnými balvany, hned v bezprostřední blízkosti kolonie tučňáků, můžete zažít poblíž Kapského Města. Tato čistá a romantická pláž je součástí národního parku Stolová hora. Na slavné Boulders Beach (na snímku) se platí vstupné a ochranáři na pláži pečlivě hlídají, aby počet jejích návštěvníků nikdy nepřekročil stanovený limit.

Tip: Pokud se chcete toulat po opuštěných lagunách, kde budete široko daleko sami, vydejte se na východ od Kapského Města směrem k městu Knysna.
Kdy tam jet:
První zájezdy se prodávají od listopadu
Teploty vzduchu/ vody:
září: 23 °C/ 20 °C
říjen: 24 °C/ 22 °C
listopad: 24 °C/ 23 °C
Cena: od 43 990 Kč za 7denní letecký zájezd

Boulders Beach, JAR

* Uvedené ceny jsou za "last minute zájezdy“ a jsou pouze orientační

Autoři: ,Nejčtenější

Za fotku vyhoštění. Party u bazénu se úřadům v Kambodži nelíbila

Fotka z divoké party v pronajaté vile v městečku Siem Reap, kterou turisté...

Sedm západních turistů - pět mužů a dvě ženy - bylo vyhoštěno z Kambodže poté, co je tamní policie minulý měsíc zatkla...

Hádanka pro zarputilé lyžaře. Kolikrát za den se dá objet Sella Ronda?

Sasso Lungo

Přiznávám, byla to magořina, ale nádherná. Za necelých sedm hodin jsme ujeli 73 kilometrů sjezdovek po oranžovém...S dcerkou zažila únos, přesto spolu cestují dál. Dítě boří bariéry, říká

Cestovatelka Ilona Bittnerová navázala v Tanzanii řadu přátelství, zde pózuje s...

Vydat se s malým potomkem do Afriky? Cestovatelka Ilona Bittnerová si nemůže podobné výlety vynachválit - navzdory...

Nová spojení i výhodnější ceny. Kam cestovat železnicí ve střední Evropě

Moc pěkné svezení. Německý Intercity Express třetí generace na rychlotrati...

Železniční cestování nejen po střední Evropě je již několik let na vzestupu. Tratě se postupně zrychlují, objevují se...

Nejlepší hi-tech novinky pro rok 2018. Co nás čeká příští rok na svahu

Sportovní veletrh ISPO 2018 se konal poslední lednový týden v Mnichově.

Speciální stahovací rukavice na běžky, revoluční freeridové boty s možností připnout mačky nebo nepromokavá péřovka...

Další z rubriky

VIDEO: Balzám na duši. Časosběrné video z krajů Pána Prstenů vám dodá klid

Západ slunce nad pláží Wharariki

Uplynulo hodně vody, než Jiří Baják mohl spatřit zemi, která ho tak učarovala ve filmové sérii Pána Prstenů. A...

Nejvyšší hotel světa se jmenuje Gevora, najdete ho kde jinde než v Dubaji

Nejvyšší hotel světa Gevora v Dubaji

Spojené arabské emiráty jsou posedlé výškovými rekordy svých staveb a zapisují si další prvenství: představily nejvyšší...

Trajektům mezi Helsinkami a Tallinnem uleví nejdelší podmořský tunel

Jižní přístav s katedrálou Uspenski ve finských Helsinkách

Finsko a Estonsko plánují železniční tunel pod mořem až za 20 miliard eur, který bude dlouhý 103 kilometrů a povede až...

Najdete na iDNES.cz