Kam na lyže v Česku i Alpách?

  9:58aktualizováno  9:58
Výrazné ochlazení v uplynulých dnech přineslo milovníkům zimních sportů naději, že si o Vánocích zalyžují. Díky novému sněhu, tentokrát hlavně umělému, který na sjezdovky připadl tento týden, se o víkendu rozjedou některé vleky v českých i alpských střediscích. Sněhu je ale málo a lyžařská nabídka zůstává až na výjimky skromná. Naše tipy - v článku.

Česko: bílý pátek
Střediska v Česku využila několikadenní mráz k tomu, aby zasněžila, co se dá. Předpovídané víkendové oteplení však nejspíš způsobí novou oblevu.

V pátek zahájí provoz hned v několika areálech. Ve Špindlu se bude lyžovat na malém hangu na černé sjezdovce, Herlíkovice vstoupí do sezony večerním lyžováním zdarma.

Jako první zprovoznili sjezdovku v Janských Lázních, kde už se lyžuje na celé trati Anděl. Jeden vlek a sjezdovka bude od pátku fungovat také v jizerskohorských Rejdicích u Kořenova, část červené sjezdovky se otevře i v Harrachově.

Většina středisek poskytuje výrazné slevy na permanentky.

Několik uměle zasněžovaných sjezdovek bude o víkendu v provozu i v Jeseníkách, na svazích v Koutech nad Desnou na Šumpersku leží zhruba 40 cm sněhu. Na hřebeny budou moci vyrazit i běžkaři, kteří mohou využít stopy mezi Ovčárnou, Švýcárnou a Pradědem.

Lyžařský vlek se v sobotu také poprvé rozjede ve Ski areálu Bublava. Sjezdovka je uměle zasněžená do dvou třetin a vlekaři další sníh vyrábí. Návštěvníci budou moci využít i večerního lyžování do 21 hodin. Návštěvníkům bude k dispozici bufet, půjčovna i servis lyží.

Slovensko: na suchu
Kritický nedostatek sněhu nedovoluje zatím lyžování na Slovensku, proto je většina středisek zcela mimo provoz. Navzdory nepřízni počasí začne díky umělém sněhu fungovat sjezdovka Interski na Štrbském plesu.

Německo: lyžuje se jen na Zugspitze
Německá střediska jsou na tom se sněhem bídně. Lyžařský provoz a dobré sněhové podmínky hlásí jen ledovec na Zugspitze.

Rakousko: sezona začne později
Smolný začátek zimy trápí jako vloni téměř celé Rakousko. Výjimkou jsou ledovce, kde se už od října kvalitně lyžuje. Mimo ně jsou svahy pokryty většinou 20 - 50cm vrstvou sněhu, mnohde jsou však stráně téměř holé.

partner přílohy

Nejlepší podmínky nabízí tyrolský Ischgl, kde je až 70 cm sněhu a v provozu 140 km sjezdovek, a Obergurgl-Hochgurgl, kde se lyžuje už od poloviny listopadu na 100 km tratí. Většina sjezdovek je otevřena i v malém, ale vysoko položeném Kühtai (2.020 m n. m.).

Třetinu sjezdovek otevírají v Axamer Lizum, několik tratí funguje už nyní v oblasti Arlbergu. Od pátku slibují provoz všech lanovek a sjízdnost tratí až do údolí v rodišti Hermanna Maiera - v salcburském Flachau. O tomto víkendu předpokládají zahájení sezony některá střediska v údolí Zillertal. Omezeně se lyžuje v korutanském Heiligenblutu, štýrském Schladmingu nebo tyrolském Serfaus.

Itálie: největší sněhová nadílka
Nejlepší sněhové podmínky panují v Itálii. Na konci listopadu tu nasněžilo i přes půl metru sněhu a ochlazení z tohoto týdne konečně dovolilo pokrýt sjezdovky i vrstvou umělého sněhu. Ve většině středisek se lyžuje alespoň na výše položených tratích. Největší množství tratí je v provozu ve velkých střediscích na severozápadě země - v Sestriére a v údolí Aosta, kde leží až 200 cm sněhu. V Cervinii funguje 90 % sjezdovek.

V Dolomitech už jsou otevřeny všechny hlavní tratě, nejvíce sněhu - až 120 cm - leží v jejich jižní části v okolí Marmolady a Civetty. V oblasti Brenta se jezdí v Madonně, Marillevě-Folgaridě i na Tonale na zhruba dvou třetinách sjezdovek.

Švýcarsko: velká střediska jsou na tom dobře
Ve Švýcarsku dosud sezóna plně nezačala, čeká se jako všude na sníh. Vysoko položená střediska a ta s ledovcem však už nabízejí plnohodnotné lyžování. Nejlépe je na tom Svatý Mořic se 70 cm sněhu a 230 km otevřených tratí, podobně je na tom se 140 km bezcelní zóna Samnaun. Na téměř metrové vrstvě sněhu se jezdí v Zermattu nebo Saas-Fee, v obou funguje zhruba třetina sjezdovek. Tři čtvrtiny ze 74 km sjezdovek už nabízí Andermatt v centrálním Švýcarsku.

Francie: omezený provoz
Horší sněhové podmínky brzdí sezónu ve francouzských lyžařských centrech. Lépe jsou na tom jižněji položená střediska jako Les 2 Alpes nebo Serre Chevallier, kde leží metr až metr a půl sněhu a otevřena sje asi třetina sjezdovek. Třetina střediska je v provozu i ve Val d'Isére, Tignes nebo Val Thorens, omezený provoz nabízejí Alpe d'Huez či Courchevel.

Autoři:

Nejčtenější

Kde je nejlepší lyžování v Alpách? Vybrali jsme 10 super středisek

Chamonix

Vybrat nejlepší lyžařská střediska Alp není snadné. Kritériem našeho žebříčku je hlavně velikost propojených lyžařských...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Výhodné skipasy, nové atrakce. Velký přehled novinek v rakouských Alpách

Výhled z Rifflsee směrem k ledovci

Tolik zahraničních i místních turistů, kolik do rakouských Alp přijelo v minulé zimní sezóně, tu ještě nikdy...

Smutný symbol války v Jugoslávii. Unikátní most rozstříleli před 25 lety

Hercegovský Mostar. Plocha předválečné občiny (zhruba náš okres, resp....

Více než čtyři století byl Stari most neodmyslitelnou součástí hercegovského Mostaru. Přitahoval nejen odvážlivce...

VIDEO: Žebřík do nebe. Nová atrakce v Rakousku pro milovníky adrenalinu

V rakouských alpách postavili „žebřík do nebe“

Rakouskou oblast Gosaukamm znají hlavně horolezci. Nově si tu mohou všichni zájemci o dobrodružství vychutnat výstup po...

Další z rubriky

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...

Drsný svět českých hor. Projížďka hřebenem Jeseníků na backcountry lyžích

Osamělý lyžař u Petrových kamenů

Drsný svět Jeseníků, po Krkonoších druhého nejvyššího pohoří České republiky, najdeme v nejsevernějším cípu Moravy při...

Kde je nejlepší lyžování v Alpách? Vybrali jsme 10 super středisek

Chamonix

Vybrat nejlepší lyžařská střediska Alp není snadné. Kritériem našeho žebříčku je hlavně velikost propojených lyžařských...

Najdete na iDNES.cz